EN

12.05.2021, 09:13 Wersja do druku

Lublin. Inauguracja Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”

Dziś o godz. 19 wernisaż wystawy „Ekskluzywna odzież robocza, czyli kreacje na czerwonym dywanie” zainauguruje V edycję Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”.  Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od czwartku w godzinach 12 - 18.

fot. mat. organizatora

Wystawa „Ekskluzywna odzież robocza, czyli kreacje na czerwonym dywanie”

Wernisaż: 12 MAJ 2021 | 19:00 - online

Wystawa: 13 MAJ – 11 LIP 2021

Galeria Wystaw Czasowych -1

Dwuznaczność tytułu prezentowanej w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie wystawy jest z jednej strony żartem, z drugiej próbą nobilitacji stroju służbowego. Dawno już powinniśmy porzucić kojarzenie odzieży do pracy wyłącznie z wytartym drelichem, brudnym kombinezonem czy poplamionym fartuchem. Mimo żartobliwego tonu zderzającego nasze wyobrażenia dotyczące odzieży roboczej z elitarnością, wystawa całkiem serio prezentuje wyszukane ubrania, w których wyjątkowe postaci wypełniały zawodowe zobowiązania.

„Tak chodzę do pracy” – mógłby powiedzieć Jerzy Skolimowski, który w 2016 roku otrzymał honorowego Złotego Lwa na Festiwalu w Wenecji. Na pałacu festiwalowego najstarszej uroczystości filmowej na świecie doprowadził przecież Skolimowskiego wykonywany zawód. Smoking reżysera uszyty przez Tomasza Ossolińskiego, to jeden z kilkudziesięciu obiektów prezentowanych na wystawie.

Suknia, w której Olga Tokarczuk odbierała literackiego Nobla, koktajlowa sukienka Księżnej Cambridge Kate Middleton, w której spacerowała po Krakowie, kreacje gwiazd z festiwali filmowych w Gdyni, Wenecji i Cannes, to nie tylko odzież robocza z najwyższej półki, nie tylko arcydzieła sztuki krawieckiej to kostiumy do odgrywanych przez aktorów, reżyserów i celebrytów ról.

Każdy z tych kostiumów to opowieść. To relacje z niecodziennych wydarzeń, na których były prezentowane, to anegdoty dotyczące ich powstawania, to świadectwo pasji ludzi, którzy je zaprojektowali i wreszcie niezwykłe historie tych, którzy je nosili. Odzież robocza haute couture?

Nasza ekspozycja udowadnia, że to możliwe.

Na wystawie pokazane będą między innymi kreacje zaprojektowane przez Gosię Baczyńską, Joannę Klimas, Macieja Zienia i Violę Śpiechowicz

- Kurator wystawy: Marcin Fedisz

- wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godzinach od 12:00 – 18:00

- bilety w cenie 8 zł, 10 zł do nabycia w kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com.

Ale to nie wszystko, co będziemy mieli do zaoferowania:

Wystawa MOJE MITOLOGIE / GRZEGORZ DOBIESŁAW MAZUREK | wystawa retrospektywna z okazji 40-lecia pracy twórczej

do 30 MAJ 2021

Galeria City Project -1

Od czwartku udostępniamy zwiedzającym jubileuszową wystawę Grzegorza Mazurka.

Artysta uprawia grafikę, malarstwo, fotografię. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1975-1980. Dyplom z grafiki obronił z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Haliny Chrostowskiej w 1980 r., zaś aneks z malarstwa – w pracowni prof. Eugeniusza Markowskiego. Od 1984 r. związany z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2002 roku uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. Jest twórcą Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym i członkiem Bractwa Artystycznego 6x9, Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.

Autor 47 wystaw indywidualnych i współautor ponad 500 wystaw zbiorowych, w kraju i za granicą. Laureat 22 nagród i wyróżnień, w tym 11 międzynarodowych i 6 ogólnopolskich.

Twórczość Grzegorza Dobiesława Mazurka od ponad 40 lat konsekwentnie odkrywa rzeczywistość widzianą przez pryzmat przemijania, czasu, archiwizowania wspomnień, erotyzmu. Wspólnym łącznikiem spinającym poruszane przez artystę tematy, najbardziej inspirującym i pojemnym treściowo, jest człowiek ze swoimi emocjami i naznaczoną upływem czasu historią. Człowiek skonfrontowany z bardzo osobistą, prywatną pamięcią artysty, mocą której odkrywa go na nowo i utrwala, próbując nadać mu magiczną siłę trwania poza czasem. Sposób widzenia rzeczywistości jest opowieścią o własnym stosunku do sztuki przedstawieniowej, figuratywnej, wyraźnie afirmującej przynależność do tradycji. Każdy z wyodrębnionych toposów artysta rozwija w obrębie kilku cykli, które, niewyczerpane znaczeniowo, często pozostają otwarte. / Anna Hałata

- wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godzinach od 12:00 – 18:00

- bilety w cenie 8 zł, 4 zł do nabycia w kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com (środy wstęp bezpłatny).

Akademia Kina CSK | odc. 28

Tymczasem w równoległym świecie... Filmy, które nigdy nie powstały | wykład Kai Klimek

13 MAJ 2021 | 19:00

Online | formularz zgłoszeniowy: https://bit.ly/3gDOr0h

Wystawa „Scenografia i co dalej? Bohdan Cieślak”

Wernisaż: 14 MAJ | 19:00 -online

Wystawa: 15 MAJ – 11 LIP 2021

Galeria Wystaw Czasowych +1

Opera „Anhelli” Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu | projekcja online

Spotkanie autorskie z realizatorami: Dariuszem Przybylskim i Dorotą Karolczak

15 MAJ 2021 | 19:00

Online
Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

12.05.2021