Kobiety u władzy, podstępna intryga i walka płci. Skrząca się humorem komedia hrabiego Aleksandra Fredry „Gwałtu, co się dzieje!” w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego premierowo 9 grudnia o 19.00 w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.
W miejscowości o wdzięcznej nazwie Osiek mieszkają mężczyźni, którzy z czasem przestają spełniać oczekiwania kobiet. Urszula (Matylda Paszczenko), Barbara (Iwona Dróżdż) i Agata (Monika Badowska) biorą zatem sprawy we własne ręce i obejmują najważniejsze stanowiska w mieście, sprawując surowe rządy i wprowadzając kontrowersyjne prawa, w czym wtóruje im Filip Grzegotka (gościnnie Paweł Tucholski). Mężczyźni natomiast zostali oddelegowani do sprzątania, opieki nad dziećmi, przędzenia, prania czy robienia zakupów na targu. Rodzi to szereg komicznych sytuacji. Wydaje się, że nic nie zakłóci ustalonego porządku. Pojawiają się jednak pewne niespodziewane komplikacje. W ich wyniku srogi reżim władczyń Osieku zaczyna się chwiać w posadach. Podkopuje go przede wszystkim, jak to często u Fredry bywa, miłość.Buntownicza Kasia (gościnnie Sara Lityńska) walczy o możliwość poślubienia swojego narzeczonego Jana Doręby(gościnnie Szymon Nygard), który uciekł z miasta nie zgadzając się na nowe porządki. Za pośrednictwem podstępnego Makarego (gościnnie Szymon Rząca) razem z Tobiaszem (Bogusław Suszka), Kasprem (Łukasz Stawowczyk) i Błażejem (Radosław Osypiuk) knują intrygę jak przywrócić dawne porządki w mieście.
– Autor z dużą czułością i równie duża dawką humoru sportretował tu kobiety i mężczyzn uwypuklając nasze przywary i odwieczną walkę płci – mówi Grzegorz Kempinsky, reżyser spektaklu– Realizujemy ten tekst bez większych skreśleń, z narzuconą formą i posługując się wieloma środkami wyrazu. Mam wrażenie, że dla aktorów jest to świetny materiał do zagrania, a widz zobaczy komedię w najlepszym znaczeniu tego słowa.
Komedia „Gwałtu, co się dzieje!”, została osadzona w uniwersalnej rzeczywistości. Kostiumy i scenografia, które zaprojektowała Barbara Wołosiuk idealnie wpisują się w konwencję dramatu i klarownie zarysowują miejsce akcji jak i charakter każdej z postaci. W spektaklu nie zabraknie także znanych motywów muzycznych takich jak „Deszcze niespokojne” z serialu „Czterej pancerni i pies”, „Piękna Maryna” z serialu „Janosik” czy ścieżki dźwiękowej z „Mission Impossible”. Nad tempem rozgrywania intrygi pracuje Tomasz Dajewski, który jest odpowiedzialny za ruch sceniczny.
Spektakl wpisuje się w obchody roku Aleksandra Fredry, który celebrowany jest przez cały 2023.
8 grudnia, dzień przed premierą, o 18.00 Teatr zaprosi widzów na panel dyskusyjny „Fredro – ze śmiechu do płaczu” z udziałem dr hab. Karola Samsela i prof. dr hab. Wacława Rzońcy, poświęcony postaci i dziełom Aleksandra Fredry.
Sztuka będzie punktem wyjścia do rozmowy o twórczości autora „Zemsty” w szerszym kontekście. Chociaż artysta kojarzony jest przede wszystkim z utworami komediowymi, to jego dorobek bynajmniej się do nich nie ogranicza, a i one same nie powstały wyłącznie po to, by budzić śmiech. W dużej części z nich zawarł autor także poważniejsze przesłanie.
Panel odbędzie się o godzinie 18.00 na Scenie Kameralnej i będzie streamowany na portalu Drzwi Do Kultury (dostęp należy wykupić za 1 zł).
Widzowie chcący wziąć udział w panelu na żywo w teatrze mogą zakupić wejściówkę w kasie teatru, w cenie 1 zł. W dniu premiery natomiast na foyer Dużej Sceny Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi otwarta zostanie wystawa „Aleksander hrabia Fredro w łódzkich sztukach teatralnych” przygotowana przez Archiwum Państwowe w Łodzi.
„Gwałtu, co się dzieje!” premierowo na Dużej Scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi już 9 grudnia o godzinie 19.00. Kolejne spektakle odbędą się 10 grudnia o 17.00 i 12 grudnia o 19.00. Widzów chcących wejść w Nowy Rok w komediowym nastroju zapraszamy także na przedstawienie 31 grudnia o 19.30. Bilety na każdy ze spektakli są dostępne w kasie i na stronie internetowej teatru.