EN

6.03.2024, 12:15 Wersja do druku

Łódź. „Folwark zwierzęcy” Teatru Pinokio z plakatem Marty Frej

Klasyczny tekst, ale w komiksowej formule; ponadczasowy przekaz, ale zderzony z otaczającą nas cyfrową rzeczywistością – Teatr Pinokio w Łodzi przygotowuje się do premiery „Folwarku zwierzęcego” George’a Orwella, w reżyserii Gabriela Gietzky’ego. Plakat do spektaklu, powstającego z myślą o nastoletnich widzach, stworzyła uznana artystka audiowizualna – Marta Frej.

fot. proj. Marta Frej / mat. teatru

 – Naszą wizję klasycznego tekstu Orwella adresujemy przede wszystkim do nastolatków, stąd przystępna forma przekazu scenicznego oraz warstwa wizualna spektaklu, oparta na kostiumach i wyrazistych, komiksowych formach – mówi reżyser, Gabriel Gietzky. – Gdy zaczęliśmy myśleć o plakacie, zależało nam na silnym przekazie, nowoczesnej formie i dotarciu do młodego widza. Stąd pomysł na współpracę z Martą Frej, artystką, koncentrującą się na przekazie, zgodnym z wartościami, jakie nam przyświecają, znakomicie poruszająca się w internetowej przestrzeni memów, którym nadała rangę artystycznego dzieła. A krytyczne spojrzenie na powierzchowną cyfrową rzeczywistość stanowi ważną warstwę naszego spektaklu – podkreśla Gabriel Gietzky,

Marta Frej zaproszenie przyjęła, choć – jak przyznaje – literacki pierwowzór jej nie zachwyca.

– Cenię celność spostrzeżeń, dotyczących natury człowieka i natury władzy, która tak ludzi uwodzi, natomiast przeszkadza mi brak szacunku do zwierząt, bo jest to opowieść o zwierzętach, które rzekomo stają się ludźmi, a zwierzęta nigdy nie zachowałyby się jak człowiek – mówi Marta Frej. – Plakat chciałam zrobić w taki sposób, żeby było widać od początku do końca, że jest to fantazja człowieka, który nie przygląda się zwierzętom. Świnia – a ja bardzo kocham świnie – która leci w kosmos, ma maskę człowieka, bo to człowiek założył jej maskę. I to jest plakat o ludziach, a nie o świniach – wyjaśnia swoją wizję artystyczną.

Marta Frej, artystka wizualna, ilustratorka, prezeska Fundacji Kulturoholizm, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych, miała około 50 wystaw indywidualnych. Jest laureatką nagrody Okulary Równości 2015, przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, w kategorii prawa kobiet i przeciwdziałanie dyskryminacji z powodu płci za twórczość artystyczną zaangażowaną w obronę praw kobiet i równości płci. Jest współautorką książki „Memy i grafy”, autorką komiksu herstorycznego „Dromaderki” oraz książki „150 twarzy Marty Frej”.

Jej najbardziej znane prace to obrazy z podpisami o charakterze feministycznym, w których pojawiają się przesłanki socjologiczne. Ilustrują współczesne życie kobiet w Polsce. Były wystawiane w różnych galeriach w całej Polsce. W 2017 otrzymała nagrodę plebiscytu O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu za nadanie memom rangi artystycznego dzieła; za feministyczną sztukę w internecie, która – dzięki swojej aktualności i bezkompromisowości – ma prawdziwą siłę. Współorganizowała Festiwal Sztuki Współczesnej w Przestrzeni Publicznej Arteria w Częstochowie. Od sierpnia 2020 mieszka i prowadzi pracownię w Gdyni.

Premiera „Folwarku zwierzęcego” odbędzie się 23 marca. Szczegółowe informacje na temat repertuaru Teatru Pinokio w Łodzi znaleźć można na stronie teatrpinokio.pl.

Źródło:

Materiał nadesłany