Organizowany przez Teatr Muzyczny w Łodzi Festiwal OFF-Północna rozpocznie się w sobotę i będzie odbywać się online. W programie wydarzenia są cztery spektakle i finał konkursu piosenki aktorskiej oraz spotkania z artystami, warsztaty i panel dyskusyjny nadawane przez Radio Lutnia.
- Liczyliśmy się z koniecznością zmiany formuły na online i w związku z sytuacją i decyzjami rządu tak się stało. Festiwal OFF-Północna, który rusza już w sobotę i potrwa do 18 kwietnia, zapowiada się bardzo ciekawie. Na jego program złożą się cztery spektakle, finał konkursu piosenki aktorskiej, a także nadawane przez teatralne Radio Lutnia spotkania z artystami, warsztaty i panel dyskusyjny. Być może stacjonarnie, choć w razie potrzeby w reżimie sanitarnym, odbędzie się Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty - poinformowała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.
Festiwal Małych Form Dramatyczno-Muzycznych OFF-Północna ma prezentować różnorodność form współczesnego teatru muzycznego. W tym roku przebiega pod hasłem "Bądź sobą – mimo wszystko".
- To właśnie zderzenie indywidualizmu i jednostki z aspektami otaczającej nas rzeczywistości: społecznymi, kulturowymi czy wyznaniowymi, jest tematem wybranych w tym roku spektakli i recitali – wyjaśnił kierownik artystyczny Festiwalu OFF-Północna Krzysztof Wawrzyniak.
W sobotę o godz. 18.30 na www.offpółnocna.com oraz w kanale YouTube Teatru Muzycznego w Łodzi zobaczyć będzie można recital "Uwaga! Tu obywatelka!" Karoliny Micuły z Wrocławia, która zaprezentuje wybrane utwory Grzegorza Ciechowskiego i Kory Jackowskiej, podane w nowej jazzującej oprawie.
Dzień później "Złota rybka przed 40", czyli Magdalena Bochan-Jachimek, która na scenie opowie o swoich własnych planach i pragnieniach, obśmiewa te zrealizowane i opowiada o tych niedostępnych i niemożliwych do osiągnięcia.
W kolejny weekend, w sobotę 17 kwietnia, wirtualna scena OFF-Północnej należeć będzie do stołecznego teatru Potem-o-tem. "Powierzchnie gładkie" to historia, która rozgrywa się w wirtualnej przestrzeni. Jej bohater traci kontakt z dziewczyną, w której zakochał się podczas wideo sesji na czacie. Podczas nocnych poszukiwań w meandrach sieci będzie musiał przełamać kompleksy i skonfrontować się z bolesną przeszłością.
Na finał zaplanowano rozstrzygnięcie III Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Młodzi śpiewający aktorzy staną przed mistrzowskim jury, w którym zasiadają m.in. Wojciech Kościelniak, Piotr Kofta i Konrad Imiela. Tegoroczną edycję zakończy 18 kwietnia występ online laureatów konkursu oraz koncert "Piosenka jest dobra na wszystko".
Konkurs dla młodych wykonawców piosenki aktorskiej ma charakter ogólnopolski i widać to było w nadesłanych zgłoszeniach, których najwięcej spłynęło z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, ale też z Łodzi. Uczestnicy musieli zaprezentować dwa utwory, w tym jedną piosenkę autorstwa Jonasza Kofty. Najczęściej sięgali po przeboje, takie jak "Pamiętajcie o ogrodach" czy "Samba przed rozstaniem", ale zgłaszali też nieco mniej znane utwory, jak "Moja paranoja".
- Wybór był bardzo trudny. Nie dość, że spłynęło rekordowo dużo zgłoszeń, blisko sto, to ich poziom był bardzo wysoki. O przejściu do finału zdecydowały umiejętności wokalne i aktorskie, dzięki którym młodzi artyści potrafili wywołać emocje i piosenką opowiedzieć pewną historię – podkreślił Wawrzyniak, który jest pomysłodawcą konkursu.
Dostęp do wydarzeń festiwalowych jest bezpłatny; od momentu publikacji będą one dostępne przez 48 godzin.