EN

28.03.2024, 13:23 Wersja do druku

Łódź. Edukacyjna odsłona festiwalu OFF-Północna

Dyskusja o pracy w cieniu na zapleczu kultury, arteterapeutyczne zajęcia dla młodych kobiet, przełamujące przekonania dotyczące ciała czy improwizacyjne warsztaty teatralne w Parku Helenów – Festiwal OFF-Północna, rozpoczynający się 12 kwietnia w Teatrze Muzycznym w Łodzi, to nie tylko wydarzenia artystyczne, ale też program edukacyjny. Już jutro (29 marca) rozpoczyna się sprzedaż biletów na warsztaty w festiwalowej cenie – 5 zł. Wstęp na panel dyskusyjny jest wolny.  

fot. Michał Matuszak / mat. teatru

Już w pierwszą sobotę festiwalu, 13 kwietnia, o godz. 12.30, wyspecjalizowana w arteterapii i pracy z młodzieżą Marta Szostak przeprowadzi warsztaty skierowane do dziewczyn i kobiet 15+. Podczas spotkania zatytułowanego „Obraz ciała, ciało obrazu” uczestniczki korzystając z techniki blackout poetry skupią się na zrozumieniu przekonań dotyczących ich własnych ciał. Technika – nazywana również poezją negatywną – polega na zmianie istniejącego tekstu i nadaniu mu zupełnie nowego znaczenia. Pracując ze słowem, młode kobiety stworzą poetycko-wizualną, opowieść by odpowiedzieć sobie na pytanie, jak odnaleźć się w czasach, w których ciało jest nieustającym przedmiotem publicznej dyskusji.

Tradycyjnie już w czasie OFF-Północna odbędzie się panel dyskusyjny z cyklu „Po co…?”, tym razem poświęcony osobom „współtworzącym kulturę z tylnego siedzenia” – zza kulis i z biur. W panelu udział wezmą Aleksandra Boćkowska, która opublikowała zbiór wywiadów „To wszystko nie robi się samo – rozmowy na zapleczu kultury”, Daria Sobik autorka dramatu „Zmęczone” oraz pracowniczki teatru „na tylnym siedzeniu”: Monika Mioduszewska z Teatru Wybrzeże i Magdalena Szuster z Teatru Muzycznego w Łodzi. Dyskusja toczyć się będzie wokół wspomnianych tekstów, poświęconych widoczności – a raczej jej braku – pracowników i pracowniczek pozascenicznych, niewspółmierna do roli, jaką pełnią w tych instytucjach kultury. Wydarzenie odbędzie się w Bibliotece MeMo przy ul. Moniuszki w Łodzi, a wstęp jest wolny.

Natomiast w ostatnim dniu festiwalu, 21 kwietnia, aktorzy Michał Jóźwik, Szymon Nygard i Maria Gudejko poprowadzą warsztaty aktorskie w Parku Helenów. Młodzi wielbiciele teatru, chcący zgłębić tajniki sztuki wezmą udział w działaniach artystycznych dopasowanych do różnych grup wiekowych. Dla grupy wiekowej 8-11 lat, warsztaty prowadzone przez Michała Jóźwika będą stanowiły zabawę, w której poprzez improwizację i eksperymenty aktorskie dzieci będą odkrywać swoje umiejętności, inspirując się przyrodą. Tych nieco starszych, w wieku 12-14 lat, Szymon Nygard zachęcać będzie do pokonywania ograniczeń poprzez dyskusje na temat struktur społecznych i barier mentalnych oraz do stworzenia krótkiej formy scenicznej. Z kolei Maria Gudejko wraz z uczestnikami od 15 roku życia wykorzysta techniki improwizacyjne z poezją Wisławy Szymborskiej i pozwoli młodzieży rozwijać umiejętności aktorskie poprzez interpretację wierszy i tworzenie własnych form teatralnych.

Cena warsztatów dla dzieci i młodzieży to 5 zł. Bilety będą dostępne od jutra w kasie Teatru Muzycznego w Łodzi i w jego internetowym serwisie sprzedażowym. Liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji o programie ósmej edycji festiwalu znaleźć można pod adresem www.offpolnocna.com.

Organizatorem OFF-Północna jest Teatr Muzyczny w Łodzi, a festiwal współfinansowany jest ze środków Miasta Łodzi.

Źródło:

Materiał nadesłany