25.09.2021, 11:21 Wersja do druku

Łódź. "Chopin" pierwszą z pięciu premier w nowym sezonie w Teatrze Wielkim

Zaplanowana na piątek 1 października premiera opery Giacomo Oreficego "Chopin" będzie pierwszą nowością repertuarową w nowym sezonie artystycznym w Teatrze Wielkim w Łodzi. Wśród pozostałych premier znalazły się m.in.: "Wesele Figara", "Księżniczka czardasza", "Korczak".

fot. mat. teatru

Największa łódzka scena po wakacyjnej przerwie do regularnego grania wróciła koncertem "Najpiękniejsze miłosne duety operowe". Przedstawiciele teatru wierzą, że nowy sezon dla artystów będzie okazją do częstszych spotkań z widzami na żywo i uda się zrealizować wszystkie repertuarowe plany.

- Ubiegły sezon był dla wszystkich wyzwaniem, jednak mimo trudności Teatr Wielki w Łodzi działał prężnie. Na naszym kanale na portalu YouTube nadal można oglądać cykle wywiadów z artystami, a w zakładce VOD na stronie operalodz.com zarejestrowane koncerty. Przygotowaliśmy również kilka premier operowych, w tym koncertowe wykonanie +Don Carlosa+ Verdiego, gdzie w rolach głównych wystąpili światowej sławy soliści – przypomniał dyrektor teatru Dariusz Stachura.

Zapowiedział, że jeszcze atrakcyjniej dla miłośników opery zapowiada się sezon 2021/2022, w którym Teatr Wielki zaplanował pięć premier.

Pierwszą z nich w najbliższy piątek będzie "Chopin", której autorem jest włoski kompozytor Giacomo Orefice, reżyserii podjęła się Hanna Marasz, a kierownictwo muzyczne sprawuje Adam Banaszak. To opowieść oparta na życiu i muzyce Fryderyka Chopina, urozmaicona popisami wokalno-aktorskimi.

- To jednak nie tylko opera, której tematem jest nasz największy kompozytor. To również opera, która w całości korzysta z muzyki Chopina. Mamy do czynienia z niezwykłą próba transkrypcji muzyki fortepianowej na język opery. Próbą transkrypcji chopinowskiego rubato na operowe bel canto. Odpowiada więc na pytanie, co by było, gdyby Fryderyk Chopin sam napisał jakiekolwiek dzieło operowe – zaznaczył Banaszak.

Na tle stanowiących część scenografii obrazów malarza Wojciecha Siudmaka zaprezentują się najlepsi soliści łódzkiego Teatru Wielkiego w towarzystwie chóru i baletu, w tym tenorzy: Paweł Skałuba i Emil Ławecki, którzy wcielą się w postać Chopina, oraz Mariusz Godlewski, Łukasz Motkowicz, Iwona Socha, Anna Wierzbicka, Grzegorz Szostak, Robert Ulatowski.

Drugą częścią premierowego wieczoru będzie recital muzyki Fryderyka Chopina w interpretacji pianisty Łukasza Krupińskiego, zwycięzcy m.in. VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Marino. W foyer teatru będzie można oglądać również wystawę grafik Siudmaka.

Patronat honorowy nad premierą "Chopina" objął wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Kolejnymi repertuarowymi nowościami na łódzkiej scenie operowej będą: "Wesele Figara" Wolfganga Amadeusza Mozarta (premiera 27 listopada br.), operetka Emmericha Kalmana "Księżniczka czardasza" (12 lutego 2022 r.), musical "Korczak" Chrisa Williamsa (9 kwietnia 2022 r.) oraz baletowa bajka "Czarodziejska batuta. Elf, któremu słoń na ucho nadepnął" Zuzanny Niedzielak (28 maja 2022 r.).

W kalendarium teatru znalazły się także jubileuszowe występy z okazji 55-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi, 30-lecia pracy artystycznej sopranistki Doroty Wójcik oraz 50 lat wystawiania nieprzerwanie na łódzkiej scenie "Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków". Zaplanowano również koncert pamięci Kazimierza Kowalskiego, zmarłego w tym roku śpiewaka operowego, wieloletniego dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Wielkiego w Łodzi, prezentera radiowego i telewizyjnego.

W czerwcu przyszłego roku zespół Teatru Wielkiego zamierza zorganizować także Festiwal Muzyka Świata z dużym plenerowym koncertem oraz Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Romualda Tesarowicz w ramach Turnieju Polskich Akademii Muzycznych.

W repertuarze teatru nie zabraknie również przedstawień cieszących się dużym zainteresowaniem publiczności w poprzednich latach, tj.: "Madama Butterfly", "Turandot", "Grek Zorba", "Kopciuszek", "Ziemia obiecana", "Don Pasquale", "Don Carlos".

Źródło:

PAP