EN

28.03.2024, 17:15 Wersja do druku

Łódź. Agnieszka Skrzypczak z wyróżnieniem aktorskim II Festiwalu Sztuki Aktorskiej Teatropolis

„Za wielowymiarowy portret współczesnej dziewczyny, poszukującej wartości w świecie tych wartości pozbawionym oraz za przypomnienie siły aktorstwa w Łodzi” – Agnieszka Skrzypczak została doceniona przez jury 2. edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej Teatropolis za monodram „Ifigenia ze Splott”.

fot. Katarzyna Mańko / mat. organizatora

Podczas uroczystej gali finałowej Festiwalu organizowanego przez łódzkie Monopolis 27 marca aktorka Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi odebrała z rąk kapituły (Andrzej Seweryn, Anna Seniuk, Danuta Stenka, Łukasz Maciejewski, Krzysztof Witkowski) wyróżnienie aktorskie za rolę w spektaklu „Ifigenia ze Splott” w reżyserii Filipa Gieldona.

Spektakl został zakwalifikowany do konkursu spośród kilkuset zgłoszeń i znalazł się wśród 9 nominowanych przedstawień w kategorii Open. Równorzędne wyróżnienia aktorskie jury przyznało także Agnieszce Przepiórskiej i Łukaszowi Lewandowskiemu.

– Bardzo dziękuję jury za to niezwykłe wyróżnienie. Pokazuje mi ono, że teatr nadal działa i to co robię ma sens i jest to właściwa droga – mówiła Agnieszka Skrzypczak odbierając nagrodę

Przedstawienie „Ifigenia ze Splott” Gary’ego Owena w reżyserii Filipa Gieldona tylko pozornie jest inspirowane antyczną opowieścią Ifigenii, która została poświęcona dla lepszych wiatrów w żaglach dla armii w drodze do Troi. We współczesnej wersji Ifka poświęca się czemuś innemu. Gary Owen, walijski dramatopisarz, opowiada tu historię niezwykłego przeistoczenia.

Bohaterka sztuki to młoda kobieta utrzymująca się z zasiłku socjalnego, nie stroni od alkoholu, jest wulgarna. Nienawidzi świata i ludzi. Szybko okazuje się jednak, że jest postacią o wiele bardziej złożoną. Jest w niej bowiem wściekłość, jest agresja i furia, ale jest także, i przede wszystkim, wielki strach przed samotnością i ogromna potrzeba miłości. Tej ostatniej udaje jej się zaznać. I choć tylko przelotnie, staje się ona punktem zwrotnym w życiu dziewczyny. Chociaż wszystko wskazuje na to, że po jego przekroczeniu, załamie się ostatecznie, ona podejmuje wyzwanie rzucone przez los. Wychodzi z tego starcia odmieniona. Nie szczęśliwsza, ale na pewno spokojniejsza, mądrzejsza, uszlachetniona przez tragedię, która ją spotkała. Wiele musiała stracić, aby z totalnego zniszczenia, jakim naznaczona była jej pozbawiona nadziei, pełna gniewu i goryczy egzystencja, ocalić siebie.

Nagrodzony spektakl będzie można zobaczyć na macierzystej scenie w Teatrze Jaracza w Łodzi 6 i 7 kwietnia o godzinie 19.00. Bilety dostępne są w kasie teatru i na stronie internetowej instytucji.

Źródło:

Materiał nadesłany