Łódzki Teatr Pinokio świętuje swoje 80. urodziny. Różnorodne wydarzenia jubileuszowe odbywać się będą przez cały bieżący rok.
Jak podsumował Teatr Pinokio w Łodzi, osiemdziesiąt lat sceny to 275 premier, które obejrzało 8,5 miliona widzów. W tym czasie teatr zmieniał siedziby, zmieniała się też jego nazwa. Z Pinokiem współpracowali tak wybitni twórcy, jak chociażby Krzysztof Penderecki (kompozytor muzyki do siedmiu spektakli) oraz Jerzy Nowosielski (stworzył scenografię, plakaty i projekty lalek do dwóch tytułów) czy Marta Frej (autorka plakatów).
- Jako zespół mamy w pamięci proces przemian, który doprowadził nas do punktu, w jakim znajdujemy się obecnie. Od Teatru Kukiełek, przez Państwowy Teatr Lalek Pinokio, aż po obecny Teatr Pinokio w Łodzi. Z każdym kolejnym przekształceniem coraz odważniej wychodziliśmy z ciasnych ram, w których przestawaliśmy się mieścić, mając do zaproponowania znacznie więcej niż „teatr lalkowy" czy „teatr dla dzieci" - podkreśla Gabriel Gietzky, dyrektor Teatru Pinokio. Jubileuszowy program teatru to premiery. Pierwsza z nich - „Piaskowy wilk" - zagości na scenie przy ulicy Sienkiewicza. Spektakl „Cyberiada" według opowiadań Stanisława Lema, w reżyserii Leszka Staronia, który miał prapremierę w Teatrze Pinokio w grudniu 1976 roku, już 25 stycznia. W marcu widzowie zobaczą „Bolka i Lolka", a w maju „Moje maleństwo". Kulminację obchodów zaplanowano na jesień. Premierze spektaklu „Peer Gynt" w reżyserii Gabriela Gietzky'ego towarzyszyć będzie uroczyste spotkanie twórców związanych z teatrem i przyjaciół instytucji. Między 6 a 12 października odbędzie się pierwsza pełnowymiarowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Perfor-matywnych dla Dzieci i Młodzieży S-PLOT. Jego szczegółowy program zostanie ogłoszony wiosną.
Jeszcze w styczniu, na parterze budynku teatru powstanie nowa przestrzeń edukacyjno-warsztatowa. Działalność rozpocznie tu świetlica Pinoteka, gdzie odbywać się będą warsztaty i zajęcia, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla grup młodzieżowych. W Pinotece odbywać się będą warsztaty ruchowe dla dzieci, weekendowe rodzinne spotkania z jogą i akrobatyką czy niedzielne warsztaty kontekstowe towarzyszące spektaklom. Począwszy od marca we wtorki świetlica zaprosi na zajęcia plastyczne i arteterapeutyczne dla grup zorganizowanych. W środy goście teatru będą mogli liczyć na kreatywne oprowadzanie po teatrze, spotkania przygotowane przez zespół Pan Tu Nie Stał czy okolicznościowe animacje. Zaś czwartki w świetlicy będą czasem warsztatów ze stałej oferty udostępnionych dla odbiorców indywidualnych oraz zajęć kontekstowych towarzyszących spektaklom. Pracownicy teatru opracowują też dwa wydawnictwa: płytę z piosenkami ze spektakli oraz książkę, która opowie o teatrze, jako miejscu wspierającym budowanie relacji.