EN

10.11.2020, 08:20 Wersja do druku

Łódź. 38. Festiwal Szkół Teatralnych odbędzie się online

Po raz 38. odbędzie się Festiwal Szkół Teatralnych - poinformowała w poniedziałek Szkoła Filmowa w Łodzi. Z powodu pandemii przegląd dyplomowych spektakli szkół teatralnych, stanowiący podsumowanie czterech lat zawodowej edukacji aktorów, odbędzie się online.

fot. mat. organizatora

Motto tegorocznego Festiwalu, który potrwa od 23 do 29 listopada, to "Zagrajmy to razem".

"W tym trudnym i dziwnym dla nas wszystkich czasie, jak nigdy dotąd, mocno potrzebujemy was i siebie nawzajem, dlatego+Zagrajmy to razem+! Komputery, telewizory, ipady, smartfony i inne kalkulatory z wifi i odrobiną internetu zastąpią teatralne sale, ale idea FST pozostaje bez zmian" - podkreślili organizatorzy Festiwalu w komunikacie opublikowanym na swojej stronie.

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną spektakle dyplomowe Akademii Teatralnej w Warszawie i filii w Białymstoku, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i filii we Wrocławiu, oraz filii w Bytomiu, a także Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, która jest organizatorem wydarzenia.

Przedstawienia, stanowiące podsumowanie czterech lat zawodowej edukacji i dla środowiska teatralnego będące przepustką do aktorskiego świata, obejrzy jury, w którym zasiądą: Iwona Bielska, Piotr Domalewski, Piotr Dzięcioł, Tomasz Konieczny oraz Mariola Wiśniewska.

Wszystkie spektakle będą dostępne dla publiczności bezpłatnie na stronie http://festiwalszkolteatralnych.pl/.

Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w kraju - po raz pierwszy odbył się 38 lat temu z inicjatywy Jana Machulskiego. Wśród dotychczasowych laureatów byli m.in. Kinga Preis, Dorota Segda, Zbigniew Zamachowski, Michał Żebrowski i Borys Szyc.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury; patronat honorowy nad 38. FST objął m.in. wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Źródło:

PAP

Autor:

Agnieszka Grzelak-Michałowska

Data publikacji oryginału:

10.11.2020