EN

11.08.2021, 13:57 Wersja do druku

Łódź. Festiwal Retroperspektywy w przyszły weekend

Na początek premiera performansu „Śmierć na gruszy” w reżyserii Łukasza Kosa. Na zamknięcie – premierowa „Medytacja teatralna numer 4” Krzysztofa Garbaczewskiego. Pomiędzy nimi 20 wydarzeń: spektakli, warsztatów, koncertów. Już w przyszły piątek  rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy, czyli dziesięciodniowe święto teatru.

fot. mat. organizatora

Tegoroczna, jubileuszowa, 10. już, edycja festiwalu organizowanego przez Teatr CHOREA w Fabryce Sztuki w Łodzi przebiega pod hasłem SPOTKANIE/ WSPÓLNOTA/ ŚWIĘTO.

– Wreszcie możemy spotkać się na żywo z naszą publicznością, a przez ostatni rok dużo myśleliśmy, o tym, czym jest ten osobisty kontakt w relacji widza z teatrem, ale też między twórcami – mówi Tomasz Rodowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu – Do współtworzenia tej edycji festiwalu zaprosiliśmy grupy teatralne i artystów sztuk performatywnych, dla których istotą twórczości i podstawowym narzędziem komunikowania się z widownią jest zespół artystyczny, grupa teatralna, kolektyw twórczy, stanowiący wspólnotę przecinających się kreacji, niepokojów, pytań i trosk dotyczących współczesnego człowieka – dodaje.

Festiwalowe zaproszenie przyjęli między innymi Krzysztof Garbaczewski i Łukasz Kos. Pierwszy z nich zaprezentuje premierowy spektakl „Medytacja teatralna numer 4” inspirowany myślą i pracą Jerzego Grotowskiego, z którym reżyser wielokrotnie prowadził dialog w swoich dziełach. Z kolei Kos z zespołem Teatru CHOREA tworzy performans „Śmierć na gruszy” na podstawie dramatu Witolda Wandurskiego.

Niezwykłą manifestacją festiwalowego hasła będzie „Hiperborea – rekonstrukcja święta”, Jacka Hałasa. Wielogodzinne wydarzenie – wspólny taniec i śpiew, warsztaty, biesiadowanie, spontaniczne parady – przeniesie uczestników do mitycznej greckiej krainy szczęśliwości.

– Będziemy mieć też niecodzienną okazję przyjrzeć się pracy Thomasa Richardsa, uznawanego za kontynuatora działań Jerzego Grotowskiego i spotkać się z nim online – zapowiada Rodowicz i zaprasza do udziału w pokazie pracy warsztatowej nad pieśniami tradycyjnymi, którego struktura przypomina bardziej grę niż dzieło sceniczne. Ponadto zobaczyć będzie można fragmenty filmu, nad którym pracuje Aniela Gabryel – pierwszy filmowiec na świecie, którego wpuszczono z kamerą do ośrodka teatralnego – Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards. Tamtejsze centrum pracy ustanowił Jerzy Grotowski, a jego pracę od lat intensywnie kontynuuje i rozwija właśnie Thomas Richards.

Mocnym punktem festiwalu będą też pięciodniowe warsztaty teatralno-edukacyjne, które poprzedzą prezentację spektaklu „JA JESTEM PAMIĘCIĄ”, w reżyserii Wojciecha Farugi, będącego wyprawą do wnętrza świata łemkowskich legend i obyczajów.

W programie znalazły się także warsztaty mistrzowskie z zespołem Teatru CHOREA czy Fundacją Jubilo, a także koncerty: HarMálek Orchestr czy familijny „Dzień dobry Pinky Mouse!”. Po niektórych spektaklach i wydarzeniach publiczność będzie miała okazję porozmawiać z artystami.

Część wydarzeń będzie dostępna online na kanale Youtube Teatru Chorea. Pełny program i informacje dotyczące biletów oraz zapisów na warsztaty dostępny na stronie www.retroperspektywy.com

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Miasto Łódź.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne