EN

9.08.2024, 11:15 Wersja do druku

Litwa. Adam Strug śpiewa Czesława Miłosza

14 sierpnia o godzinie 18.00 odbędzie koncert „Adam Strug śpiewa Czesława Miłosza” w Centrum Wielokulturowym w Kiejdanach na Litwie. Koncert dedykowany jest polskiemu nobliście i nawiązuje do ustanowienia przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej roku 2024 Rokiem Miłosza, z okazji 20. rocznicy śmierci poety.  Miejsce koncertu nie jest przypadkowe, to właśnie na Litwie urodził się jeden z największych polskich poetów.

fot. mat. organizatora

Czesław Miłosz - poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacza i dyplomata - urodził się 30 czerwca 1911 r. w Szetejniach na Litwie. Szkolną i uniwersytecką młodość spędził w Wilnie, gdzie wydał pierwszy tom poezji. Uznając zasługi Czesława Miłosza w kształtowaniu polskiej literatury, języka, niezależności intelektualnej i kulturowej otwartości, Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawiał – w dwudziestą rocznicę śmierci poety – rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza – czytamy w przyjętej uchwale.

Oddając hołd nobliście Adam Strug - śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej i popularyzator muzyki tradycyjnej – zaśpiewa wraz z zespołem autorskie kompozycje nawiązując stylistycznie do poezji Czesława Miłosza. Utwory zawierają elementy ludowe i taneczne inspiracje, a także eksperymentalne utwory w bardziej minimalistycznym stylu, przypominającym litewskie sutartinės. Koncert pieśni i piosenek Adama Struga do wierszy Czesława Miłosza odbędzie się w dawnej synagodze, dziś będącej Centrum Wielokulturowym, Muzeum Regionalnym w Kiejdanach, miejscu idealnym do wystąpień artystycznych.

Wydarzenie to będzie wyjątkowe!  Na koncercie w Kiejdanach swoją obecność potwierdził Tomas Venclova, najwybitniejszy współczesny poeta litewski oraz wieloletni przyjaciel Czesława Miłosza. Na tę okazję prof. Venclova przetłumaczył jeden z wierszy Miłosza „Okno”, który zostanie zaprezentowany podczas koncertu - podkreśla Olga Wysocka, Dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza.

Program koncertu w Kiejdanach obejmuje utwory: „W mojej ojczyźnie”, „Przypowieść o maku”, „Cierpię”, „Wyprawa do lasu”, „Walc”, „Trwoga”, “Jasności promieniste” wspomniane „Okno”, „Traktat teologiczny 2. Poeta, którego ochszczono”, „Traktat teologiczny 9. Nie z frywolności” oraz utwory instrumentalne inspirowane „Doliną Issy”. Adamowi Strugowi na koncertach akompaniują wspaniali muzycy: Szczepan Pospieszalski (trąbka), Tomasz Stawiecki (klarnet), Hipolit Woźniak (kontrabas, lira korbowa), Mateusz Kowalski (perkusjonalia, lira korbowa).

W ramach trasy, 9 maja 2024 r. koncert odbył się podczas Festiwalu Literackiego Prima Vista, w Sali Koncertowej Tubina w Wyższej Szkole Muzycznej Heino Elleri Muusikakool w Tartu i dzień później na scenie Teatru Theatrum w Tallinnie.

Pomysłodawcą i inicjatorem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza. Serdecznie zapraszamy!

***

Inicjatywa opiera się na współpracy z instytucjami z obszaru Trójmorza: Festiwalem Literackim Prima Vista w Tartu (Estonia), Teatrem Theatrum w Tallinnie (Estonia) oraz Muzeum Regionalnym w Kiejdanach (Litwa).

Źródło:

Materiał nadesłany