EN

19.10.2020, 08:42 Wersja do druku

Legnica. Zrzutka na płytowy "Bagaż II"

Współpracujący od kilkunastu lat z legnickim teatrem kompozytor, aranżer i akordeonista Łukasz Matuszyk nagrał latem tego roku swoją drugą autorską płytę. "Bagaż II - zdarzenia ludowe" to zestaw dwunastu pieśni i melodii nagranych z wieloosobowym zespołem przyjaciół. Wśród wokalistów są m.in. legniccy aktorzy Ewa Galusińska i Mateusz Krzyk.

fot. archiw. prywatne

Nieco ponad pięć lat temu Łukasz Matuszyk zadebiutował płytą "Bagaż" wydaną przez legnicki Teatr Modrzejewskiej, przy wsparciu Fundacji „Polska Miedź” i budżetu Województwa Dolnośląskiego. Był to owoc jego nieposkromionego muzycznego temperamentu i wieloletniego doświadczenia kompozytora i wirtuoza. Jak mówił wówczas album był wycieczką po różnych zakątkach jego głowy, dzięki czemu powstała płyta rozstrzelona artystycznie, brzmieniowo i formalnie. "Za dużo jest pięknych, różnych kolorów w muzyce, żeby zdecydować się tylko na jeden…” - objaśniał, zaś krążek przyniósł mu nominację do nagrody dla młodych artystów WARTO Gazety Wyborczej Wrocław.

"Bagaż II - zdarzenia ludowe" to tytuł jego drugiej płyty. "Celem tego nagrania jest próba zaczerpnięcia inspiracji z nieskończonego skarbca naszej polskiej, muzycznej tradycji. Na stronach tomów Oskara Kolberga zapisano tysiące wspaniałych tematów, po które sięga się niestety zbyt rzadko. Łatwiej znaleźć w Polsce muzyka, który świetnie zagra tango, flamenco, jazz, sambę, bossa novę niż takiego, który "z ogniem umie rżnąć oberka". Nie jest to płyta z muzyką ludową, nie rekonstruuje się na niej tradycyjnych motywów, techniki gry i instrumentarium. Jest to jednak płyta, która bez muzyki ludowej by nie powstała, która z ludowości bierze swój początek, charakter i siłę. Nad tym projektem pracowałem kilka lat, zamykając jej ostatni upragniony etap - wydanie jej na płycie" - objaśnia Łukasz Matuszyk.

W nagraniu materiału na płytę uczestniczyli: Natalia Grosiak (śpiew), Ewa Galusińska (śpiew)Mateusz Krzyk (śpiew), Łukasz Damrych (instrumenty klawiszowe, elektronika, organy hammonda), Łukasz Sobolak (perkusja), Kamil Pełka (bas, kontrabas), Darek Bafeltowski (gitary, banjo), Marta Sochal-Matuszyk (skrzypce), Jan Gałach (skrzypce bluesowe), Patrycjusz Gruszecki (trąbka, flugelhorn), a także Maria Siwiec ze wsi Gałki (śpiew), Witold Broda ze wsi Węgajty (skrzypce tradycyjne), Kasia Zedel z Pawłowa pod Szydłowcem (śpiew) oraz Łukasz Matuszyk na akordeonie i harmonii pedałowej.

Premiera płyty planowana jest na 1.12.2020 w Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu oraz 4.12.2020 w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy. Do finalizacji projektu (trzeba opłacić pracę części składu muzycznego, miks i mastering całości materiału, stworzyć projekt okładki oraz opłacić tłoczenie i wydanie płyty) brakuje jednak 18 tys. zł. I właśnie to jest celem internetowej zrzutki, która się rozpoczęła. Więcej informacji o płycie oraz wpłat można dokonać tutaj: https://zrzutka.pl/jksyw2

Łukasz Matuszyk (1979) ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu. W Legnicy od kilkunastu lat komponuje muzykę do spektakli teatralnych, aranżuje, występuje jako instrumentalista. Do jego dorobku należy muzyka w licznych przedstawieniach teatralnych. M.in. w "Nowym Dekameronie" wg Boccaccia online (2020), ale też w spektaklach Jacka Głomba („Gwałtu, co się dzieje!” Aleksandra Fredry, 2020 i „Człowiek na moście” Roberta Urbańskiego, 2014), Romualda Wiczy-Pokojskiego („Polowanie na Snarka”, 2016), Lecha Raczaka („Skarb wdowy Schadenfreude” Roberta Urbańskiego, 2016), Łukasza Czuja („Komedia obozowa” Roya Kifta, 2012), Linasa M. Zaikauskasa („Iwanow” Antoniego Czechowa, 2012), Anny Wieczur-Bluszcz („Deszcze” Krzysztofa Bizia i Tomasza Mana, 2005), „Mizantrop” Moliera, 2006), a także do legnickiego kabaretu „Wesołe miasteczko” (2014). Aranżował też piosenki do recitali Zuzy Motorniuk („Ta piosenka brzmi znajomo”, 2015) i Ewy Galusińskiej („Trzeba mieć ciało”, 2007), a ostatnio w projekcie „Portret Polaka po szkodzie. Niewesoły kabaret do słów Jacka Kaczmarskiego” (2019). Z okazji 40.lecia legnickiego teatru współtworzył i zaaranżował płytę z muzyką ze spektakli Teatru Modrzejewskiej z lat 1995-2016 pt. "Nasza muzyka" (2017).

Źródło:

Materiał nadesłany