EN
25.02.2022, 13:02 Wersja do druku

Legnica. Wznowienie „III Furii" w Teatrze Modrzejewskiej

Spektakl, którego premiera odbyła się jedenaście lat temu, a ostatni raz na Scenie Gadzickiego zagrany został blisko trzy lata temu (28.04.2019 r.) – „III Furie”, powraca na legnickie deski. Przedstawienie w repertuarze od 18 do 20 marca codziennie o godzinie 19.00. Ostatni z planowanych w tym miesiącu pokazów będzie 75. odsłoną zapowiadanego tytułu.

fot. Karol Budrewicz

Wojciech Majcherek, Blog: Ile to ostatnio mieliśmy przykładów w teatrze, jak krytykowano przedstawienia nie za to, że aktorzy źle grali, albo że reżyser nie wykonał swojej pracy należycie – nie, najsurowszy wyrok brzmiał: spektakl jest „antypolski". W rolę samozwańczych sędziów wchodzą politycy, czujni publicyści, czasami oburzeni widzowie. Najświeższy tego typu kuriozalny przypadek zdarzył się w Legnicy, gdzie jeden radny stwierdził, że „antypolski" jest spektakl "III Furie" (31.10.2017 r.).

Dwugodzinny spektakl w reżyserii Marcina Libera z muzyką Semantik Punk swego czasu wywołał nie tylko ogromne kontrowersje, ale również grad nagród, pośród których należy wymienić te otrzymane podczas: X Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy (nagrody aktorskie dla Rafała Cielucha i Ewy Galusińskiej), XVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi (nagroda reżyserska, dwa wyróżnienia aktorskie dla Joanny Gonschorek oraz nagroda teatralna marszałka Województwa Dolnośląskiego) czy XI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu (sześć nagród aktorskich oraz za kostiumy dla Grupy Mixer). Warto również wspomnieć, że spektakl „III Furie” w 2012 roku, podczas XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach, został zarejestrowany przez kamery TVP Kultura, a w 2013 roku poleciał do Argentyny na 9. Festival Internacional de Buenos Aires.

Carlos Pacheco, La Nación (Bueonos Aires): W „III Furiach” Polacy z zespołu Teatru Modrzejewskiej pokazali wielką witalność w dyskusji o swoim kraju. Dramat stworzony w przymierzu teatru, performance i muzyki dowodzi nie tylko skali polskich cierpień, ale nadal nie zamkniętych ran z tym związanych

Henryka Wach-Malicka, Dziennik Zachodni: Przedstawienie Teatru Modrzejewskiej z Legnicy zelektryzowało widownię. Ekspresyjne, prowokacyjne i stawiające pytania, które po cichu zadaje sobie przynajmniej połowa Polaków, ale mało kto formułuje je głośno. A przy tym wszystkim, "III Furie" ani przez moment nie grzeszą publicystyczną nachalnością

Występują: Katarzyna Dworak, Joanna Gonschorek, Ewa Galusińska, Rafał Cieluch, Małgorzata Urbańska, Robert Gulaczyk, Bartosz Bulanda, Mariusz Sikorski, Semantik Punk: Piotr Leniewicz, Adam Adamczyk, Karol Ludew, Piotr Lewandowski. 

Pełen repertuar teatru dostępny jest – TUTAJ, a bilety do kupienia w kasie oraz on-line.

Tytuł oryginalny

Po ponad dwóch latach "III Furie" znów w THM

Źródło:

@kt Legnicka Gazeta Teatralna
Link do źródła

Autor:

Konrad Pruszyński

Data publikacji oryginału:

25.02.2022