EN
22.03.2021, 09:09 Wersja do druku

Warszawa. Przeczytają online "Króla w środku nocy" na YT Dramatycznego

Pełna zwrotów akcji komedia Roberta Urbańskiego w historycznym kostiumie, laureata pierwszej nagrody ubiegłorocznego konkursu „Pod pretekstem” Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, zostanie w poniedziałek 22 marca premierowo zaprezentowana w formule czytania online w ramach Laboratorium Dramatu i wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy na YT tej sceny. Początek o 19.00.

fot. Grzegorz Żurawiński

Porwanie Stanisława Augusta przeprowadzono 3 listopada 1771 r., późnym wieczorem. Na ulicy Miodowej spiskowcy (podzieleni na trzy odziały dowodzone przez Strawińskiego, Walentego Łukawskiego i Jana Kuźmę) otoczyli powóz króla. Stanisław August, nie podejrzewając zamachu, poruszał się po Warszawie jedynie z kilkunastoosobową ochroną, która nie stawiła większego oporu. „Król w środku nocy” Roberta Urbańskiego to pełna zwrotów akcji komedia, ubrana w historyczny kostium czasów Konfederacji Barskiej - odwieczną walkę Polaków o własną godność, wolność i niepodległość w czasach międzynarodowych zależności i ulegania silniejszym. Poniatowski w świecie pełnym chaosu, spisków i knowań poszukuje odpowiedzi na pytanie: dlaczego jako król budzi pogardę a nie zaufanie, dlaczego musi poświęcać siebie, zamiast innych. Dlaczego nazywają go tyranem i intruzem, choć ze wszystkich sił stara się zbudować „nową Polskę”.

W pandemicznym konkursie ZAiKS na pełnospektaklową sztukę teatralną "Pod pretekstem" wzięło udział 39 twórców, dramaty których oceniało pięcioosobowe jury w składzie: Krystyna Janda, Michał Komar, Paweł Łysak, Eustachy Rylski i przewodniczący Maciej Wojtyszko. Jak przyznali recenzenci, aż 29 nadesłanych prac prezentowało znakomity poziom, tak więc wyłonienie laureatów nie było łatwym zadaniem. Ostatecznie jury przyznało nagrody za cztery najlepiej ocenione prace, a ośmiu autorów otrzymało specjalne wyróżnienia. Pierwsza nagroda trafiła do legnickiego dramatopisarza i kierownika literackiego Teatru Modrzejewskiej Roberta Urbańskiego.

W marcowe poniedziałki najciekawsze sztuki prezentowano w formule czytań online w ramach Laboratorium Dramatu. Finałem tego przedsięwzięcia będzie (22 marca) czytanie sztuki zwycięzcy konkursu, które wyreżyserowała Magda Małecka-Wippich. Wezmą w nim udział: Anna Seniuk, Krzysztof Szczepaniak, Modest Ruciński, Marcin Stępniak, Maciej Wyczański, Piotr Bulcewicz, Agata Góral, Anna Kłos, Waldemar Barwiński, Łukasz Lewandowski, Janusz R. Nowicki, Łukasz Wójcik, Anna Szymańczyk, Sebastian Skoczeń.

Po czytaniu odbędzie się dyskusja, w której udział weźmie reżyserka, autor sztuki Robert Urbański oraz goście specjalni: Maciej Wojtyszko – dramatopisarz, członek konkursowego jury ZAiKS oraz dr hab. Piotr Ugniewski z Zakładu Historii Nowożytnej Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmowę poprowadzi Wojciech Majcherek.

Po prezentacji premierowej nagranie czytania „Króla w środku nocy” będzie dostępne na YouTube Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy przez tydzień - do poniedziałku 29 marca.Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne