W legnickim Teatrze Modrzejewskiej druga odsłona czytań performatywnych w cyklu "Modrzejewska szuka komedii". Po listopadowej "Zemście" Aleksandra Fredry (granej z publicznością) w sobotę 5 grudnia na Scenę Gadzickiego trafi sztuka Hanocha Levina wyreżyserowana przez Łukasza Kosa. Tym razem w formie bezpłatnej transmisji online na platformie wirtualnamodrzejewska.pl. Początek o godz. 19.00.
"Wszyscy chcą żyć" Hanocha Levina to czarna komedia i opowieść o bogatym mężczyźnie, gorączkowo szukającym człowieka na zastępstwo za własną śmierć. Podmiana jest możliwa ponieważ odwiedzający bohatera Anioł Śmierci przekręca literę w jego imieniu i chce mu w ten sposób zrekompensować pomyłkę. Wystraszony bohater ma jednak tylko kilka dni, by wywinąć się śmierci. Niełatwo mu znaleźć zastępcę, bowiem nawet własna i kochana żona stawia straszliwy warunek: "Kobieta nie schodzi do grobu bez jaj swojego męża". Bohater jednak szuka dalej, bo może starzy rodzice albo synowie, jakaś nieuleczalnie chora osoba, zdesperowany kaleka, a może Chińczyk? Cały czas zastanawia się jakich argumentów użyć i co będzie musiał dać za owo zastępstwo. Możliwości jest wiele, ale: "Co za tragedia! Wszyscy chcą żyć!". Całość absurdalnie śmiesznego i popadającego w groteskę tekstu jest mocno dosadna.
- Pomysł legnickiego cyklu polega na testowaniu potencjału komedii w niewesołym czasie jaki przeżywamy. Sięgam po Levina, bo - moim zdaniem - był najwybitniejszym komediopisarzem współczesności - objaśnia reżyser Łukasz Kos, który zrealizował w legnickim teatrze spektakle: "Iliada. Wojna" wg Alessandra Baricco (2015) oraz "Fanny i Aleksander" Ingmara Bergmana (2020),
W performatywnym czytaniu na legnickiej Scenie Gadzickiego, które będzie bezpłatnie transmitowane online na platformie wirtualnamodrzejewska.pl (liczba wirtualnych biletów/kodów dostępu jest ograniczona), udział wezmą: Ewa Galusińska, Joanna Gonschorek, Bartosz Bulanda, Robert Gulaczyk, Bogdan Grzeszczak, Mateusz Krzyk i Paweł Palcat (niektórzy odtwarzać będą więcej niż jedną z postaci sztuki). Zamiarem reżysera jest także, by do scen zbiorowych włączyć dostępnych w sobotę innych członków legnickiego zespołu aktorskiego.
Światowa prapremiera "Wszyscy chcą żyć" odbyła się w 1985 roku w Teatrze Cameri w Tel Awiwie w reżyserii autora, natomiast polska (w tłumaczeniu Agnieszki Olek) miała miejsce w marcu 2016 w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach.
Hanoch Levin (1943-1999) był skłonnym do twórczej prowokacji izraelskim dramatopisarzem, reżyserem, prozaikiem i poetą. Nazywano go czasami "tykającą bombą zegarową w świecie izraelskiego teatru". Przez jednych lubiany, przez drugich omijany szerokim łukiem. Współpracował z wieloma grupami teatralnymi, buntem i skandalami zdobywał niezaprzeczalny rozgłos. Im mniej podobał się rodzimej widowni, tym bardziej mówił o nim świat. Napisał 56 dramatów, z których 33 pojawiły się na scenach teatralnych za jego życia. Większość wyreżyserował sam na najważniejszych scenach Tel Awiwu, Hajfy i Jerozolimy. Na polskich deskach teatralnych można było zobaczyć kilkanaście sztuk Levina, m.in.: "Szyc", "Krum", "Dziwka z Ohio", "Zimowe ceremonie" czy "Sprzedawcy gumek".