EN

11.08.2021, 11:47 Wersja do druku

Legnica. "Skarb wdowy Schadenfreude" w objeździe Teatr Polska

Dziewięć miejscowości w Wielkopolsce i na Opolszczyźnie odwiedzi we wrześniu legnickie widowisko plenerowe Roberta Urbańskiego wyreżyserowane przez Lecha Raczaka z piosenkami i wykonywaną na żywo muzyką Łukasza Matuszyka. Zespół sterujący ds. finansowych programu Teatr Polska przyznał na ten cel dofinansowanie w wysokości 211 900 zł.

fot. Karol Budrewicz

Do tegorocznych objazdów w programie Teatr Polska zgłoszono 173 spektakle. Ostatecznie dofinansowanie przyznano 19 propozycjom. Legnicki "Skarb wdowy Schadenfreude" otrzymał najwyższe. W efekcie odwiedzi we wrześniu dziewięć miejscowości. Będą to kolejno: Konin (14), Środę Wielkopolską (15), Jarocin (16), Gostyń (17), Krotoszyn (18), Nową Sól (19), Kluczbork (28), Olesno (29) i Lubliniec (30 września).

- Naszą tegoroczną podróż ze "Skarbem wdowy Schadenfreude" dedykujemy zmarłemu w styczniu 2020 roku reżyserowi spektaklu Leszkowi Raczakowi - zauważa dyrektor legnickiego Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb.

„Skarb wdowy Schadenfreude” to ballada łotrzykowska, widowisko z ogniem, dymami, muzyką, śpiewem, odrobiną historii i nostalgii, sporą dawką humoru oraz satyrycznymi szpilkami nakłuwającymi świat manipulowany przez telewizję. Opowiadana z przymrużeniem oka historia mogła się wydarzyć w każdym mieście i na każdym podwórku Dolnego Śląska. Ściągający zewsząd Polacy, próbujący ułożyć sobie życie na nowo, wprowadzają się do opuszczonej przez Niemców kamienicy. Nowi lokatorzy zauważają, że jedno z mieszkań pozostaje zamknięte. Rezyduje w nim niemiecka wdowa, o której krąży wiele plotek. Ciekawość sąsiadów narasta wraz z pojawieniem się milicjanta, który ma przydział na pokój w mieszkaniu wdowy. Zamknięte lokum coraz bardziej kusi tajemnicą. Pięćdziesiąt lat później pojawi się w mieście dziennikarka, która chce odkryć tajemnicę przeszłości i towarzyszące jej zdarzenia dla swojego telewizyjnego programu. Czy będzie to możliwe? Gdzie przebiega granica między prawdą, plotką i legendą?

fot. Karol Budrewicz


Leszek Pułka, Teatralny.pl: "Ciekawość zżera współlokatorów kamienicy. Marzą o skarbie i wspominają kochliwy charakterek apasza Bronka (Mateusz Krzyk), który jako pierwszy o ów skarb wdowi się upomniał. Był napad, musi być skarb. Jest skarb, musi być napad. Taka jest logika małej historii. A wszystko w telewizyjnym bałaganie w stylu „Z wizytą u was”, kto pamięta format. Popisy. Samouwielbienie. Przepychanki bohaterów. Niewyszukane konstelacje łotrzyków. Deklamacje wygłodniałych heroin. Małe zawiści. Znów przepychanki".


– Jest w tym trochę historii, nieco fantazji, kryminału i podwórkowego romansu. Magia teatru sprawia, że postaci z przeszłości podejmują dialog ze współczesnymi. Napisałem też sześć piosenek do tej opowieści, do których muzykę skomponował Łukasz Matuszyk. Skąd pomysł na tytuł? Schadenfreude (radość z cudzego nieszczęścia) to niemieckie słowo, jak dolnośląskie kamienice zasiedlane po wojnie przez Polaków, ale też bardzo polska cecha charakteru. Kapitalnie obnażył ją i skarykaturował Marek Koterski w słynnej „Modlitwie Polaka” w filmowym „Dniu Świra” – objaśniał autor scenariusza Robert Urbański.


Wyprodukowane w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, po premierowej odsłonie w Legnicy, podróżowało po dolnośląskich podwórkach i placach odwiedzając kolejno: Gryfów Śląski, Bolesławiec, Zgorzelec, Nową Rudę, Lądek Zdrój, Chojnów, Jelenią Górę, Dzierżoniów, Wrocław, Kudowę Zdrój i Złotoryję. Dwa lata temu odwiedziło także Polkowice, by ostatecznie zakotwiczyć w plenerze dziedzińca legnickiego Zamku Piastowskiego, gdzie spektakl będzie można obejrzeć dwukrotnie także w tegoroczne wakacje (21 i 22 sierpnia). Plenerowe widowisko wystawione będzie także na I Festiwalu Teatrów Podwórkowych w Poznaniu (28 sierpnia) oraz na 13. Festiwalu Himilsbacha w Mińsku Mazowieckim (12 września). 


Dla legnickiego teatru objazd ze "Skarbem wdowy Schadenfreude" będzie dziewiątą artystyczną wędrówką w programie Teatr Polska. Teatr Modrzejewskiej prezentował w ten sposób: "Szawła" (2009), "Otella" (2010), "Zrozumieć H." (2013), "Ożenek" (2014), "Drogę śliską od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł" (2016), "Zabijanie Gomułki” (2017), "Wyzwolenia" (2019) oraz "Wierną watahę" (sfilmowaną i emitowaną w sieci w pandemicznym roku 2020).

Program Teatr Polska organizowany jest od 2009 r. przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w celu zwiększenia mobilności teatrów i popularyzacji sztuki teatralnej w miejscowościach nie posiadających teatru instytucjonalnego. Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne