EN

8.04.2024, 12:07 Wersja do druku

Legnica. Różewicz na dyplom. Premiera „Kartoteki" w Teatrze Modrzejewskiej

13 kwietnia w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy odbędzie się premiera „Kartoteki" Tadeusza Różewicza w reżyserii Maksymiliana Nowaka. Będzie to spektakl dyplomowy studenta kierunku reżyseria Akademii Teatralnej w Warszawie.

fot. mat. teatru

Sztuka Tadeusza Różewicza otwiera nową epokę w polskim teatrze, przynosząc tu dokonania ówczesnej zachodniej awangardy – Becketta i Ionesco, a zarazem nadając im niewątpliwie polski charakter, w którym dziedzictwo romantyzmu łączy się z wojenną traumą. Napisana u schyłku lat 50., wydaje się wciąż aktualna; od kilku dekad nie schodzi z polskich scen. (Sam autor wrócił do niej w 1993 roku, odnajdując najwyraźniej celność w swojej metaforze). Jej otwarta formuła kusi do nowych interpretacji, nader wdzięcznie poddaje się nowym czasom, nowym treściom i odczytaniom. Scena przedstawia „pokój, przez który przechodzi ulica”. W środku sceny tkwi łóżko, na nim Bohater. Wokół niego płynie rzeczywistość: historia wielka i indywidualna, wspomnienia i bieżące dylematy, rodzinne uwikłania i wyzwania dziejowe, spotkania z żywymi i umarłymi. Nie wiadomo, kim Bohater tak naprawdę jest i co dokładnie przeżył: odbija w sobie kryzysy i wątpliwości każdej kolejnej epoki tak w jej indywidualnym, jak i zbiorowym wymiarze. Dziś równie dobrze jak kiedyś rozumiemy jego zagubienie i bezsilność wobec nurtu, którym płynie świat.

Tradycja wystawień „Kartoteki” jest długa, obfituje w najważniejsze nazwiska polskiej sceny. Wśród reżyserów odnajdujemy Konrada Swinarskiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Krystynę Meissner, Kazimierza Kutza. W rolę Bohatera wcielali się Tadeusz Łomnicki, Gustaw Holoubek, Zbigniew Zamachowski. Sztuka gościła na scenach całej Polski, inscenizowano ją kilkakrotnie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia, sprawdziła się także w teatrach lalkowych.

W inscenizacji reżyser zamierza zadać pytanie, czy można być bohaterem dziś, w „niebohaterskich czasach” i co to właściwie dla nas oznacza, skoro wskutek postępu cywilizacyjnego tracimy poczucie sprawczości, stajemy się bierni, zniechęceni, przytłoczeni. Idąc za wskazaniem samego Różewicza, który uznawał „Kartotekę” za dramat o świecie współczesnym, ewoluujący wraz z inscenizatorami i publicznością, reżyser świadomie nasyci swoją adaptację elementami dzisiejszej rzeczywistości, tak aby w swoim spektaklu opowiedzieć o everymanie XXI wieku.

Spektakl zrealizowany w koprodukcji i współfinansowany ze środków Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz Akademii Teatralnej w Warszawie ze środków własnych i środków Funduszu na Start MKiDN

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zadanie współfinansowane że środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

***

Realizacja:
opracowanie tekstu i reżyseria: Maksymilian Nowak
scenografia i kostiumy: Katarzyna Pawelec i Radosława Niezgoda
muzyka: Kamila Drabek
ruch sceniczny: Maja Lewicka
wideo: Maksymilian Nowak i Karol Budrewicz

Obsada:
Bohater – Mateusz Krzyk
Matka – Katarzyna Dworak
Starzec – Bogdan Grzeszczak
Młody mężczyzna / Dziennikarz – Łukasz Kucharzewski
Olga / Blogerka/ Sekretarka – Anna Sienicka
Ojciec / Wujek / Nauczyciel – Paweł Wolak

Inspicjent i sufler: Jolanta Naczyńska
premiera 13 kwietnia 2024, godz. 19.00

Kolejne spektakle:
16, 17, 18, 19 kwietnia, godz. 11.00
19 i 20 kwietnia, godz. 19.00
21 kwietnia, godz. 18.00
Scena Gadzickiego

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne