Premiera „Kartoteki” Tadeusza Różewicza w reżyserii Maksymiliana Nowaka odbędzie się w sobotę wieczorem w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. „To uniwersalny tekst, ale moja interpretacja różni się od innych humorem” – powiedział PAP reżyser.
"Kartoteka" jest jednym z ważniejszych dzieł poety i dramaturga Tadeusza Różewicza. Powstała pod koniec lat 50. XX w. To tzw. dramat otwarty, czyli tekst, który może być interpretowany wielorako. Główną postacią dramatu jest Bohater – były partyzant. Jego życie – jak oceniali wówczas krytycy – nie jest spójne, stanowi opowiadanie wbrew czasowi, a niekiedy widz ma wrażenie, że Bohaterów jest kilku. Realia mieszają się tu z surrealistycznymi wizjami, pojawiają się parodia i wątki groteskowe.
"Kartoteka" była wielokrotnie wystawiana na scenach polskich teatrów. Tym razem inscenizacji dramatu na deskach Teatru im. Heleny Modrzejewskiej podjął się Maksymilian Nowak. Jest to spektakl dyplomowy tego reżysera.
W rozmowie z PAP Nowak podkreślił, że "Kartoteka" jest bardzo dobrym dramatem na spektakl dyplomowy, bo jest w nim obecna refleksja o sposobach kreowania bohatera z perspektywy reżyserskiej. Dodał, że zajął się tym utworem, bo są to rozważania na temat bohatera i bohaterstwa.
"To opowieść o tym, jak być bohaterem, w jakim świecie musi funkcjonować bohater i czego się od niego dziś wymaga" – mówił.
Nowak podkreślił, że tekst Różewicza jest uniwersalny, ale – jak zaznaczył – jego interpretacja "różni się humorem i dystansem".
"To nie jest klasyczna adaptacja Różewicza, w której bohater strzela cynicznymi zdaniami w kierunku postaci, które do niego przychodzą" – powiedział.
W materiałach prasowych towarzyszący premierze podkreślono, że Nowak, idąc za wskazaniem Różewicza, który uznawał "Kartotekę" za dramat o świecie współczesnym, ewoluujący wraz z inscenizatorami i publicznością, świadomie nasycił swoją adaptację elementami dzisiejszej rzeczywistości tak, aby w spektaklu opowiedzieć o "everymanie" XXI wieku.
Premiera odbędzie się w sobotni wieczór na Scenie Gadzickiego. Spektakl zrealizowano w koprodukcji i współfinansowany ze środków Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz Akademii Teatralnej w Warszawie ze środków własnych i z Funduszu na Start MKiDN.