EN

7.11.2024, 08:53 Wersja do druku

Legnica. Premiera „Chłopek" w Teatrze Modrzejewskiej i spotkanie z autorką książki

Hubert Sulima i Jędrzej Piaskowski, czyli popularny dramaturgiczno-reżyserki duet przygotowuje się do swojej pierwszej premiery w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy. Tekst, po który sięgnęli twórcy nie jest przypadkowy. „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak to reportaż, który do dziś sprzedał się w ponad pół milionie egzemplarzy. Już w sobotę ta historia wybrzmi na deskach Sceny Gadzickiego.

fot. mat. teatru

Afisz teatralnej realizacji tekstu Kuciel-Frydryszak sugeruje, że widzowie nie będą mieli do czynienia z w pełni wierną adaptacją książki. Tytuł „Chłopki. Opowieść o nas i naszych babkach” świadczy o położeniu przez twórców większego nacisku na współczesny wydźwięk tej opowieści. Reżyser Jędrzej Piaskowski podczas konferencji prasowej podkreślił, że literalne przeniesienie tekstu tak znanej książki na sceniczne deski nie miałoby sensu.

- Chcieliśmy z niej coś wyciągnąć, trochę dać od siebie, aczkolwiek, mam wrażenie, że jesteśmy bardzo blisko książki – tłumaczył Jędrzej Piaskowski.

W podobnym tonie wypowiadał się również dramaturg Hubert Sulima, podkreślający, że spektakl będzie efektem „twórczej inspiracji”.

- Poruszamy się w podobnej materii do Kuciel-Frydryszak – aborcja, patriarchat, praca ponad miarę, stosunki przemocowe w rodzinie, bieda, głód, tylko opowiadamy o nich ze współczesnej perspektywy – podkreślił Sulima.

Twórcy scenicznych „Chłopek” zdradzili, że akcja przedstawienia toczyć się będzie we współczesności, a aktorzy swoimi rolami udzielą głosu córkom i wnuczkom kobiet, o których w swoim bestsellerowym reportażu pisała Kuciel-Frydryszak.

- Postanowiliśmy kontynuować jej gest, bo ta książka jest pisana z perspektywy, w której córki opowiadają o swoich mamach i babciach – mówił Hubert Sulima. – Rozwijamy to ujęcie i opowiadamy o tym, jak historie naszych babek wpływają na nas dzisiaj. Co zostało z tej przeszłości? Jak wciąż możemy odnajdować fragmenty tej mentalności współcześnie.

Z jakimi oczekiwaniami na najnowszy spektakl w repertuarze Modrzejewskiej mogą przychodzić widzowie? Na to pytanie odpowiedział Jędrzej Piaskowski.

- Mogą się spodziewać bardzo dobrze zagranego i śmiesznego spektaklu na ważne współczesne tematy. Będzie to opowieść wielowarstwowa. Każdy po niej wyjdzie z czymś innym.

W obsadzie przedstawienia znaleźli się: Magda Biegańska, Daria Bogdan, Arkadiusz Jaskot, Łukasz Kucharzewski, Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk, Paweł Palcat, Anita Poddębniak, Anna Sienicka, Jakub Stefaniak oraz Małgorzata Urbańska.

Przypomnijmy, że dzień po premierze (10 listopada) o godzinie 18.00 w legnickim teatrze odbędzie się spotkanie z autorką „Chłopek” oraz twórcami przedstawienia i dyrektorem Jackiem Głombem. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie są jeszcze dostępne.

Tytuł oryginalny

Jakie będą teatralne opowieści o „Chłopkach”?

Źródło:

@kt Legnicka Gazeta Teatralna online
Link do źródła

Autor:

Konrad Pruszyński

Data publikacji oryginału:

06.11.2024