EN

24.02.2023, 08:20 Wersja do druku

Legnica. Modrzejewska we wrocławskim DCF ze spektaklem „Chlebem i solą"

9 marca Teatr Modrzejewskiej ponownie zawita do Wrocławia. Tym razem przy okazji projekcji spektaklu online „Chlebem i solą” w reżyserii Rafała Cielucha we wrocławskim Dolnośląskim Centrum Filmowym. Wydarzenie odbędzie się w ramach stałego programu „KinoUkraina w kinie DCF”. Początek pokazu o godzinie 19.00.

fot. Karol Budrewicz

Premiera online spektaklu odbyła się 22 listopada 2020 roku. „Chlebem i solą” to efekt współpracy legnickiej sceny z Narodowym Akademickim Teatrem Dramatycznym im. Iwana Franki w Iwano-Frankiwsku. Jest to filmowa kompilacja kilku prawdziwych historii, które połączyły współczesnych Polaków i Ukraińców.

Karol Bijata, Nowa Siła Krytyczna, e-teatr.pl: Wszystkie etiudy są dobrze zmontowane, nagrania mają spójny wyraz artystyczny, ciekawą konstrukcję. Całość odebrałem jako film prowokujący do dyskusji o naszym rasizmie i nietolerancji, w którym Ukraińców przedstawia się głównie jako postacie tragiczne. Jeśli ktoś nie rozumie ich sytuacji w Polsce, natychmiast powinien chwycić za tę etiudę.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami oraz ukraińskimi aktywistami z Wrocławia. O inspiracjach i poszczególnych historiach łączących współcześnie nasze narody porozmawiają Rafał Cieluch, Bartosz Bulanda, Jacek Głomb oraz Olena Vorovchenko i Sergiusz Czułkow.

Warto przypomnieć, że dokładnie jutro minie rok od wystosowania listu dyrektora Jacka Głomba i całej Drużyny Modrzejewskiej do zespołu Teatru z Iwano-Frankiwska po rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. W liście czytaliśmy m.in.:

Drodzy Przyjaciele, w tym bardzo trudnym dla Was i całej demokratycznej Ukrainy dniu przesyłamy Wam wyrazy solidarności – jesteśmy z Wami! Oglądam teraz w naszej telewizji rosyjskie ataki na lotnisko w Iwano-Frankiwsku i to są straszne obrazki. Wiem, że takie listy nie zmienią Waszego położenia, pytam wiec jak możemy pomóc Wam w tej strasznej sytuacji? Nie wahajcie się napisać. Dzisiaj wszyscy jesteśmy Ukraińcami!

Scenariusz i reżyseria - Rafał Cieluch, reżyseria obrazu i montaż - Bartosz Bulanda, zdjęcia - Karol Budrewicz, udźwiękowienie - Andrzej Janiga, color grading - Jan Almashan, światło - Tobiasz Wałkiewicz, tłumaczenie - Anna Ursulenko. Aktorzy: Hałyna Barankewycz, Joanna Gonschorek, Małgorzata Patryn, Iwanna Sirko, Bartosz Bulanda, Jurij Chwostenko, Rafał Cieluch, Pawło Kilnycki, Mateusz Krzyk ze specjalnym udziałem Marka Patryna.

Bilety na wydarzenie dostępne są – TUTAJ.

fot. Karol Budrewicz

Tytuł oryginalny

Modrzejewska we wrocławskim DCF

Źródło:

@kt Legnicka Gazeta Teatralna online
Link do źródła

Autor:

Konrad Pruszyński

Data publikacji oryginału:

23.02.2023

Wątki tematyczne