EN

21.01.2022, 12:00 Wersja do druku

Legnica. Gościnnie „Gdy przyjdzie sen…” AST z Wrocławia u Modrzejewskiej

Modrzejewska – Dom Otwarty to impresaryjny cykl legnickiego teatru, proponującego swoim widzom nie tylko różnorodne, gościnne realizacje teatralne, ale również wydarzenia literackie czy koncerty. W styczniu Teatr Modrzejewskiej w swoje progi zaprosił spektakl wrocławskiej filii AST w Krakowie „Gdy przyjdzie sen. Tragedia miłosna” w reżyserii legnickiego duetu PiK z rolą Jana Kowalewskiego.

fot. mat. teatru

Tekst napisany przez aktorskie małżeństwo Katarzynę Dworak i Pawła Wolaka (PiK) cieszy się w polskim teatrze dużym uznaniem. Studencka realizacja tego przedstawienia jest już trzecią, po zielonogórskiej i krakowskiej, propozycją  interpretacji „Gdy przyjdzie sen…”. Premiera sztuki na scenie wrocławskiej AST miała miejsce 5 marca 2021 roku.

Akcja spektaklu rozgrywa się we wsi Borówka. Tytuł Dworak i Wolaka to druga część z ich wiejskiego tryptyku zapoczątkowanego tekstem „Droga śliska od traw” i zamkniętego sztuką „Czasami księżyc świeci od spodu”. Autorzy wnikają i eksplorują przestrzeń niewielkiej, hermetycznej społeczności, stawiającej czoła różnorakim problemom, konfliktom i mierzącej się z najtrudniejszymi emocjami.

Katarzyna Mikołajewska, Gazeta Wyborcza – Wrocław: „Gdy przyjdzie sen" to spektakl zbudowany na emocjach i silnych bohaterach. Ta historia nie potrzebuje bogatych dekoracji czy skomplikowanych choreografii. Sceniczna skromność pozwala skupić się na relacjach łączących bohaterów, przyczynach i kolejnych etapach tragedii. Aktorzy doskonale radzą sobie także w tej surowej przestrzeni i nie potrzebują skrywać się za ozdobnym rekwizytem. W pokazywaniu emocji swoich bohaterów są niezwykle precyzyjni.

Spektakl wrocławskiej AST zgłoszony został do udziału w 27. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a w październiku ubiegłego roku zaprezentowany został w ramach 39. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Kreujący jedną z głównych ról aktor legnickiej sceny Jan Kowalewski został przez jury łódzkiego festiwalu uhonorowany nagrodą aktorską, a przedstawiciele ZASP-u wręczyli mu „Deskę Sceniczną”. Wśród wyróżnionych aktorów i aktorek znaleźli się również występujący w „Gdy przyjdzie sen…” Dominik Smaruj oraz Magdalena Tarnawska.

Realizacja Katarzyny Dworak oraz Pawła Wolaka w wykonaniu studentów aktorstwa wrocławskiej AST zaprezentowana zostanie na Scenie Gadzickiego dwukrotnie − 29 stycznia (19.00) i 30 stycznia (17.00).

Występują: Jan Kowalewski, Mateusz Dymidziuk, Ewa Dobrucka, Ola Gurdziel, Dominik Smaruj, Andrzej Skowron, Magdalena Taranta, Magdalena Tarnawska.

Tytuł oryginalny

Gościnnie „Gdy przyjdzie sen…” AST we Wrocławiu

Źródło:

@kt Legnicka Gazeta Teatralna online
Link do źródła