EN

15.06.2021, 14:49 Wersja do druku

Legnica. Finałowe prezentacje Czytelni Modrzejewskiej

Tomasz Cymerman, Agnieszka Nasierowska i Grzegorz Grecas to finaliści pandemicznego konkursu wsparcia dla młodych reżyserów. Pierwsza dwójka zaprezentuje swoje dramatyzowane czytania na legnickiej scenie już w czerwcu. Z powodów zdrowotnych sztukę wybraną przez trzeciego z finalistów obejrzymy we wrześniu. Wtedy poznamy laureata Czytelni Modrzejewskiej, dla którego nagrodą będzie prawo do wyreżyserowania spektaklu w legnickim teatrze.

fot. Tomasz Turketti

Legnicki teatr postanowił wesprzeć młodych reżyserów (do 40. roku życia), którzy najbardziej ucierpieli na zawieszeniu działalności teatrów z powodu epidemii. 24 marca ub. roku ogłosił dla nich konkurs nawiązujący do reguł zrealizowanej w latach 2012-13 Czytelni Kontrrewolucyjnej. Ówczesna laureatka tego konkursu Alina Moś-Kerger nagrodzona została możliwością realizacji na scenie Teatru Modrzejewskiej dramatu Julii Holewińskiej "Krzywicka/Krew" (premiera na Scenie Gadzickiego w marcu 2016 roku).

- W pandemii najtrudniejszą sytuację mieli twórcy niezależni działający poza teatrem instytucjonalnym. Stąd nasz pomysł powrotu do idei promocji i wsparcia młodych reżyserów - objaśniał podczas wtorkowej (15 czerwca) konferencji prasowej dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb.

W zakończonym w kwietniu ub. roku pierwszym etapie konkursu do legnickiego teatru nadesłano 36 eksplikacji reżyserskich, z których komisja artystyczna w składzie: Magdalena Drab, Katarzyna Knychalska, Krzysztof Kopka, Robert Urbański i Jacek Głomb zakwalifikowała do półfinału tej rywalizacji propozycje sześciu twórców. Byli to: Tomasz Cymerman, Grzegorz Grecas, Szymon Komarnicki, Weronika Maria Kuśmider, Agnieszka Nasierowska oraz Michał Szcześniak. Półfinaliści zostali nagrodzeni wyróżnieniem w wysokości 3 tys. zł brutto.

Drugi etap konkursu polegał na przygotowaniu przez zakwalifikowaną szóstkę eksplikacji jednego z klasycznych tekstów dramatycznych zaproponowanych przez legnicki teatr. Po ich ocenie wybrano trójkę finalistów, którymi zostali Tomasz Cymerman, Agnieszka Nasierowska i Grzegorz Grecas. Pandemia i związane tym ograniczenia uniemożliwiły jednak sfinalizowanie projektu poprzez dramatyzowane czytania wybranych dramatów i wyłonienie zwycięzcy konkursu. W grudniu ub. roku finaliści mieli jednak okazję do zaprezentowania się i objaśnienia wyborów, jakich dokonali przygotowując eksplikacje dramatów na finał konkursu, podczas spotkania w ramach Przystanku Piekary transmitowanego do sieci.

- Interesujące jest, że finaliści sięgnęli po teksty z różnych epok i stylistyk - od antyku po współczesność. Ale nawet w interpretacji klasycznej "Antygony" dostrzec można tło jak najbardziej współczesne, jakim jest walka kobiet o podmiotowość w społeczeństwie - zauważył dramatopisarz i kierownik literacki legnickiego teatru Robert Urbański.

W czerwcu, na zakończenie sezonu artystycznego w Teatrze Modrzejewskiej, dwoje finalistów zaprezentuje się publiczności i jurorom. 25 czerwca o godz. 19.00 na Scenie Gadzickiego Tomasz Cymerman wyreżyseruje Czerwone i czarne” Stendhala. W dramatyzowanym czytaniu udział wezmą: Magda Biegańska, Aleksandra Listwan, Bartosz Bulanda, Bogdan Grzeszczak, Mateusz Krzyk oraz gościnnie Tomasz Mechowicki. 26 czerwca o godz. 19.00 Agnieszka Nasierowska wyreżyseruje dramat „Dobrzy ludzie” wg „Dobrego człowieka z Seczuanu” Bertolta Brechta w przekładzie Włodzimierza Lewika, w którym wystąpią: Joanna Gonschorek, Magda Skiba, Robert Gulaczyk i Paweł Wolak.

Z powodów zdrowotnych prezentację trzeciego z finalistów przełożono na początek nowego sezonu. 23 września o godz. 19.00 Grzegorz Grecas wystawi na Scenie Gadzickiego czytanie preformatywne „Antygony” Sofoklesa w przekładzie Kazimierza Morawskiego. Wezmą w nim udział: Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Zuza Motorniuk, Anita Poddębniak, Małgorzata Urbańska, Paweł Palcat oraz gościnnie Karolina Micuła.

Laureata Czytelni Modrzejewskiej wybierze trzyosobowe finałowe jury, które tworzą: Jacek Głomb, Katarzyna Knychalska i Robert Urbański. Nagrodą dla zwycięzcy konkursu będzie możliwość wyreżyserowania wybranej sztuki na deskach Teatru Modrzejewskiej. Bezpłatne wejściówki na finałowe prezentacje dostępne są w kasie biletowej legnickiego teatru.

Źródło:

Materiał nadesłany