Najgłośniejsza realizacja legnickiego teatru ostatnich lat powraca do repertuaru Modrzejewskiej już w najbliższy piątek 24 stycznia. Jednak bilety na wieczorne pokazy tego przedstawienia dostępne są tylko w lutym. Najbliższy weekend jest już bowiem wyprzedany.
Legnicka realizacja „Chłopek. Opowieści o nas i naszych babkach” osnuta jest wokół tematu podjętego przez Joannę Kuciel-Frydryszak w jej bestsellerowym reportażu. Twórcy przedstawienia (Jędrzej Piaskowski i Huber Sulima) traktują literacki pierwowzór jako punkt wyjścia do ukazania współczesnej sytuacji kobiet – pracownic nowoczesnego koncernu produkującego dżemy. Widzowie mają okazję wejrzeć w problemy opisywane przez Kuciel-Frydryszak, takie jak przemoc, bieda, aborcja, praca ponad miarę, patriarchat, ale potraktowane ze współczesnej perspektywy.
Jędrzej Piaskowski w rozmowie z Katarzyną Odrowską podkreślił, że dla niego „istotą materii i języka teatru jest sztuczność i udawanie, odgrywanie pewnych rzeczy, kuglarstwo i butafora” i uzasadnienia, a raczej żywej realizacji tych założeń trudno w legnickich „Chłopkach” nie dostrzec. Twórcy, mimo doniosłości tematu, prowokują wiele komicznych sytuacji, eksperymentują z formą, której w wielu momentach niezbyt daleko do groteski.
Witold Mrozek, Gazeta Wyborcza: Bezczelność legnickich „Chłopek" przypomina przedstawienia z najlepszego okresu teatru Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, twórców m.in. głośnego spektaklu "W imię Jakuba S.". Teatr Piaskowskiego i Sulimy jest zarazem inny — bardziej queerowy i bardziej liryczny.
Anna Pajęcka, Dwutygodnik: Książka Kuciel-Frydryszak jest o niewoli społecznych ról, z których kobiety wyrwały się dopiero po dekadach, o pozbawieniu możliwości awansu. Spektakl Piaskowskiego i Sulimy jakby zaprzecza tej narracji – pokazuje, że niewiele się zmieniło, podczas gdy dzisiaj mobilność społeczna jest realną możliwością. Na scenie książka pojawia się niemal jak rekwizyt – leży na stosie, czeka, aż któraś z postaci po nią sięgnie. I w końcu jedna z nich robi to, jakby odhaczając punkt w kontrakcie z wydawnictwem.
„Chłopki. Opowieść o nas i naszych babkach” w repertuarze Teatru Modrzejewskiej: 24-26 stycznia godz. 18.00, 28-29 stycznia godz. 11.00, 1-2 lutego godz. 18.00, 7-8 lutego godz. 18.00. Bilety dostępne w kasie Teatru oraz online.