EN

9.08.2021, 11:15 Wersja do druku

Krynica Zdrój. Trwa Festiwal im. Kiepury

Koncerty pełne najpiękniejszych przebojów muzyki operowej i operetkowej, spektakle operetkowe i operowe, muzyka kameralna, koncerty młodych artystów oraz spotkania z gwiazdami - to tylko nieliczne atrakcje rozpoczynającego się 7 sierpnia 54. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

Po zeszłorocznej przerwie spowodowanej pandemią, Krynica powraca do swojej roli - polskiej letniej stolicy śpiewu. Festiwal przyniesie 23 imprezy i kilka koncertów towarzyszących. Tegoroczna edycja będzie szczególna nie tylko ze względu na różnorodny program, ale także dlatego, że koncerty festiwalowe złożone zostaną w hołdzie Janowi Kiepurze, którego 55. rocznicę śmierci obchodzić będziemy w sierpniu tego roku.

Uznane gwiazdy i utalentowani młodzi śpiewacy

Tegoroczny program jest bardzo wszechstronny do czego zobowiązuje patron festiwalu, którego talent i umiejętności wokalne sprawdzały się w różnorodnym stylistycznie repertuarze.

- Budując program festiwalu zależało mi przede wszystkim na pokazaniu różnorodności w śpiewie i prezentacje najciekawszych pozycji repertuarowych różnych instytucji. Krynica musi być miejscem wyjątkowym, tu musi być cała Polska - mówi Tadeusz Pszonka, dyrektor artystyczny Festiwalu im. Jana Kiepury. - Bardzo się starałem, aby oprócz gwiazd największego formatu pokazać także młodych, utalentowanych śpiewaków, laureatów wielu konkursów, często międzynarodowych. Uważam, że festiwal jest odpowiednim miejscem na takie prezentacje, na pokazanie młodości i świeżości, na przedstawienie publiczności przyszłych gwiazd. Festiwal ma warunki do tego, by kształtować i kreować przyszłe kariery - podkreśla Tadeusz Pszonka.

Przez osiem dni festiwalu, który organizowany jest przez gminę Krynica-Zdrój i Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, na estradach Pijalni Głównej i Starego Domu Zdrojowego wystąpi plejada polskich i zagranicznych gwiazd. Wśród nich znajdą się m.in. Małgorzata Walewska i Andrzej Dobber, artyści dobrze znani publiczności największych scen świata, w tym m.in. słynnej Metropolitan Opera w Nowym Jorku; Grażyna Brodzińska, niekwestionowana królowa operetek; tenor Michael Kleitman, nazywany złotym głosem Europy, obdarzony piękną barwą zbliżoną do brzmienia głosu patrona festiwalu; czy fantastyczny węgierski wirtuoz Roby Lakatos, który został okrzyknięty przez zagraniczne media „diabelskim skrzypkiem", „czarodziejskim showmenem" lub wręcz „Milesem Davisem cygańskiej muzyki".

Do Krynicy na festiwal przyjadą zespoły z całej Polski. Wystąpią m.in.: soliści, chór i balet Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Grzegorza Brajnera przedstawiając „Wesołą wdówkę" Franza Lehara; Opera Śląska w Bytomiu, w wykonaniu której zobaczymy przedstawienie muzyczne „CALLAS. Master class"; Orkiestra Kameralna Filharmonii Śląskiej w Katowicach pod kierunkiem Wiktora Bockmanna, która będzie towarzyszyć Michaelowi Kleitmanowi i młodej polskiej sopranistce Agnieszce Grabowskiej; artyści chóru, baletu, orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą Marty Kosielskiej, którzy zaprezentują operetkę „My Fair Lady" Fredericka Loewe; soliści, balet, chór i orkiestra Teatru Muzycznego w Lublinie pod kierownictwem Przemysława Fiugajskiego, których to artystów będzie można podziwiać w słynnej operetce „Kraina uśmiechu" Franza Lehara.

Mocne otwarcie Filharmonii Krakowskiej

Dwa razy w ramach tegorocznego festiwalu wystąpi Orkiestra Filharmonii Krakowskiej.

- Podpisaliśmy współpracę z Filharmonią Krakowską. Bardzo nas to cieszy, bo daje nam to możliwości organizacji wspaniałych imprez - mówi Julia Dubec-Dudycz, dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju i dyrektor Festiwalu im. Jana Kiepury. - Chór i Orkiestra Filharmonii Krakowskiej właśnie zainauguruje tegoroczny festiwal. Będzie to bardzo mocne otwarcie tegorocznej edycji i jestem pewna, że przyniesie wiele wzruszeń krynickiej publiczności - podkreśla dyrektor Julia Dubec-Dudycz.

Na koncercie inaugurującym, pod batutą Zbigniewa Gracy zabrzmią szlagiery muzyki operowej. Wykonane zostaną najpiękniejsze uwertury, chóry, arie i duety z dzieł Pucciniego, Verdiego, Bizeta, Offenbacha czy Moniuszki. A powszechnie znany kunszt wykonawczy solistów Małgorzaty Walewskiej, Andrzeja Dobbera, Ewy Tracz i Tadeusza Szlenkiera, doda tym znanym utworom piękna i emocji.

Drugi raz Orkiestra Filharmonii Krakowskiej wystąpi pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego na koncercie „Magiczny świat operetki". Podziwiani soliści - Ewelina Szybilska, Dorota Wójcik, Łukasz Gaj, Łukasz Załęski, Jacek Jaskuła - zaprezentują galę operetkową, na którą złożą się arie lubiane i wykonywane przez patrona festiwalu. Ten koncert opatrzony podtytułem „Arie dla Kiepury" jest hołdem dla tego wielkiego śpiewaka. Wieczór dopełni Trio Ani-mato, zespół brawurowo grający na harmonijkach ustnych, który z tych trzech zaledwie instrumentów potrafi wydobyć symfoniczne brzmienie.

Oprócz wieczornych koncertów i spektakli w Pijalni Głównej, w Starym Domu Zdrojowym odbywać się będą koncerty popołudniowe poświęcone przede wszystkim młodym artystom. W ramach tego cyklu oprócz tradycyjnych koncertów zobaczymy też wykonania oper m.in. „Zamek na Czorsztynie" Karola Kurpińskiego w interpretacji studentów AM we Wrocławiu czy „La serva padrona" Giovanniego Pergolesiego w wykonaniu młodych artystów Krakowskiej Opery Kameralnej. W tej linii koncertów wystąpią ponadto m.in.: japoński nietypowy kwartet grający przeboje muzyki klasycznej wzaskakują-cych aranżacjach oraz Krynicka Orkiestra Zdrojowa im. Adama Wrońskiego, która zaprezentuje się w repertuarze słynnym z europejskich kurortów i uzdrowisk.

Tradycyjnie podczas festiwalu odbędzie się siedem „Spotkań z gwiazdą", które poprowadzi Piotr Nędzyński, niekwestionowany mistrz wiedzy muzycznej, znany dobrze melomanom z licznych programów radiowych i telewizyjnych.


Tytuł oryginalny

Krynica zaprasza na międzynarodowy Festiwal im. Jana Kiepury

Źródło:

Dziennik Polski Nr 181/06-08-21