EN

20.06.2022, 08:15 Wersja do druku

Krosno. „Ważne sprawy - perspektywa pokoleń” - twórcze zajęcia dla młodzieży z pogranicza historii i teatru

Spotkania z osobami zafascynowanymi etnografią i antropologią, rozmowy z seniorami o życiu dawniej i dziś, wspólne śpiewanie tradycyjnych pieśni oraz realizacja finałowego spektaklu złożą się na projekt „Ważne sprawy - perspektywa pokoleń”, który będzie realizowany od lipca do września w Krośnie i okolicach.

Do udziału w przedsięwzięciu realizatorzy zapraszają ludzi młodych, w wieku 15-25 lat, zainteresowanych światem, lubiących słuchać opowieści starszych osób, chcących doświadczyć przygody z teatrem amatorskim.

„Zapraszamy na fascynującą, wakacyjną podróż w poszukiwaniu dawnych opowieści i ich znaczeń dla współczesnego świata” – powiedziała PAP koordynator zadania Aleksandra Karmelita.

Projekt „Ważne sprawy - perspektywa pokoleń” jest realizowany przez Fundację na Rzecz Kultury „Walizka” we współpracy z Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej i Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Otrzymał dofinansowanie ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska.

Jak wyjawiła Karmelita, po rekrutacji uczestników odbędą się spotkania z osobami zafascynowanymi etnografią i antropologią, które podpowiedzą jakie pytania zadawać, żeby uzyskać ciekawe odpowiedzi, w jaki sposób szukać i zbierać opowieści na interesujące nas tematy, jak się poruszać w gąszczu cudzej pamięci. Przewodniczką w tej części będzie autorka bloga Magia Ludowa Karpat - Olga Solarz.

Później uczestnicy ruszą w teren, do miejscowości dawnego województwa krośnieńskiego, gdzie będą rozmawiać ze starszymi ludźmi o tym, czy świat się zmienił, od kiedy oni byli młodzi, a jeżeli tak, to w jaki sposób – na lepsze czy na gorsze; jak sprawy, które są dla nas ważne dziś, wyglądały wtedy, gdy oni byli młodzi.

W międzyczasie uczestnicy będą śpiewać tradycyjne pieśni wspólnie z Ewą Grochowską, instrumentalistką, śpiewaczką, członkinią wielu formacji muzycznych, animatorką kultury tradycyjnej, „która śpiewem umie przenosić w czasie”.

„Poczujemy jak niezwykłym doświadczeniem jest wspólne śpiewanie, nie takie estradowe, na ocenę i oklaski, ale takie, kiedy głos niby wydobywa się z jednego człowieka, ale potem, połączony w jedno z innymi głosami, staje się wspólnotowym doświadczeniem czegoś rzadko spotykanego” – zapraszają organizatorzy.

Na zakończenie wakacyjnych zajęć uczestnicy razem z instruktorką teatralną i performerką Joanną Sarnecką spróbują przełożyć swoje myśli, doświadczenia i emocje na język teatru.

„Stworzymy spektakl mówiący o naszych doświadczeniach i poszukiwaniach wiedzy o tym, co dzieje się pomiędzy tym, co dawniej, a tym, co teraz” – zachęca Karmelita.

Premiera spektaklu przewidziana jest na drugą połowę września.

Zainteresowani udziałem w projekcie mogą się zgłaszać do 30 czerwca poprzez formularz rekrutacyjny dostępny na stronie: https://forms.gle/cwWLpRa3YoyukAFd6

Liczba miejsc jest ograniczona. Szczegóły przedsięwzięcia i rekrutacji dostępne są na Facebooku fundacji „Walizka”.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne