EN

27.11.2021, 13:59 Wersja do druku

Krosno. Wielki finał projektu "To działa! Cykl warsztatów integracyjnych"

Wielkimi krokami zbliża się finał projektu "To działa! Cykl warsztatów integracyjnych". 10 grudnia 2021 o godzinie 18.00 w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza odbędzie się premiera spektaklu "Znikające królestwo" z udziałem uczestników warsztatów teatralnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną / poruszających się na wózkach / osób normatywnych.

Spektakl jest efektem zajęć prowadzonych od lipca 2021, a udział w nim wezmą dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Po spektaklu zobaczyć będzie można także serię filmów podsumowujących cały projekt.

Samo przedstawienie powstało z myślą o starszych dzieciach, ale jest uniwersalne. Każdy, niezależnie od wieku, odnajdzie się w tej opowieści i – mamy nadzieję – podejmie refleksję, co może zrobić, żeby świat był domem dla różnorodnych istot.

W ramach realizowanego od lipca 2021 projektu odbyły się warsztaty dla osób z niepełnosprawnością i normatywnych: warsztaty cykliczne trwające od lipca do grudnia, podczas których przygotowano spektakl oraz małe formy warsztatowe, czyli taniec dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, muzyka i śpiew dla osób niesłyszących i niemówiących, sztuki wizualne dla osób niewidzących, teatr i animacja dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bezpośrednimi odbiorcami wydarzeń były osoby w niemal każdym wieku, pośrednimi – instruktorzy i nauczyciele. Warsztaty taneczne dla osób z dysfunkcją ruchu i normatywnych – jeszcze w trakcie realizacji projektu – doczekały się kontynuacji i zostały włączone do regularnej oferty edukacyjnej RCKP.

Podczas spotkania podsumujemy niemal roczną pracę nad przygotowaniem projektu, przede wszystkim jednak będziemy chcieli podziękować jego uczestnikom za udział w nim i zaufanie, którym nas obdarzyli. Gorąco zachęcam do udziału w tym wydarzeniu oraz do rozmów z uczestnikami i twórcami projektu. Po cichu liczę też na wsparcie nie tylko w promocji wydarzenia, ale przede wszystkim jego rezultatów, czyli zmiany myślenia i chęci oraz możliwości do działania.

fot. Mirosław Zawada

Świat się zmienia, presja człowieka na środowisko ma swoje tragiczne konsekwencje. Jedną z nich jest szóste wielkie wymieranie gatunków. Cudowna różnorodność, wielobarwność świata zwana bioróżnorodnością, zanika, co w konsekwencji zagraża także nam, ludziom. Być może i my, już niedługo, będziemy zagrożonym gatunkiem. Czas się żegnać z nosorożcem, rysiem, panterą śnieżną... To może budzić żal, smutek, bezradność. Ale może też zachęcać do działania. Może jeszcze nie jest za późno?! Ta myśl przyświeca osobom współtworzącym spektakl „Znikające królestwo”, który zostanie zaprezentowany w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza już 10 grudnia 2021 o godzinie 18.00. Przedstawienie powstało z myślą o starszych dzieciach, ale jest uniwersalne. Każdy, niezależnie od wieku, odnajdzie się w tej opowieści i – mamy nadzieję – podejmie refleksję, co może zrobić, żeby świat był domem dla różnorodnych istot. Nie chcemy być gołosłowni. Zaprosimy uczestników do wspólnego symbolicznego zaadoptowania pantery śnieżnej – wyjątkowego gatunku, który dziś potrzebuje naszej pomocy.

Spektakl „Znikające królestwo” zrealizowano w ramach projektu „To działa! Cykl warsztatów integracyjnych”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1, Krosno, województwo podkarpackie oraz online (spektakl będzie transmitowany w sieci)

Termin: 10 grudnia 2021, godzina 18.00

Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Wstęp: bezpłatne wejściówki

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie RCKP:

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1 (p. 234)

Godziny otwarcia kasy RCKP:

poniedziałek - piątek 10.00-17.30 oraz na godzinę przed wydarzeniem

oraz w sprzedaży online:

https://bilety.rckp.krosno.pl/

Obsada: uczestnicy cyklicznych warsztatów teatralno-tanecznych realizowanych w ramach projektu „To działa! Cykl warsztatów integracyjnych” oraz grupy „Klaszcz głośniej!”: Amelia Niezgoda, Justyna Trybus, Mikołaj Jarosz, Mateusz Szarek, Samuel Bodnar, Krzysztof Kaczmarczyk, Ireneusz Kocur, Sławomir Niszczak, Andrzej Warzocha, Anita Prorok, Michał Juszczyk, Izabela Michalak, Paulina Sypień, Aleksandra Klocek, Marzena Nowak, Oliwia Bąbel, Ola Matelowska, Szymon Biodrowicz, Szymon Słyś, Julian Grygolec, Kacper Węgrzyn, Julianna Gunia, Jagoda Głowińska, Katarzyna

Reżyseria, piosenki: Joanna Sarnecka

Aranżacje: Paweł Sulik

Muzyka: Władysław Drużycki

Podkład do RAP-u: Dominik Rubin

Animacja: Jakub Hader

Konsultacje kostiumologiczne: Monika Stopa

Konsultacje dotyczące pokazu mody: Artur Michelis

Kostiumy: Barbara Lorens

Wsparcie organizacyjne i aktorskie: Sabina Wójcik-Grygolec, Iwona Dębiec, Emilia Grygolec, Julia Czekańska, Anita Prorok

Grupa teatralna, która zaprezentuje spektakl, to społeczność różnorodna. Gromadzi osoby chodzące, jeżdżące na wózkach, komunikujące się w różny sposób, młodsze i starsze. Różnorodność jest wielką wartością! Rozwija nas, poszerza horyzont naszego własnego doświadczenia. Zespół chce się dzielić tym doświadczeniem.

Joanna Sarnecka - antropolożka kultury/etnografka (UW), artystka performerka działająca w obszarze sztuki opowiadania (grupa Opowieści z Walizki) i eksperymentująca z tańcem butoh. Działa społecznie na rzecz włączania w kulturę w założonej przez siebie Fundacji na Rzecz Kultury „Walizka". Trenerka Szkoły Dialogu. Uczestniczka pierwszej edycji warsztatów inkluzywnych „Taniec: przekraczanie granic” organizowanych przez IMIT i British Council. W 2020 roku zainicjowała działalność Wirtualnego Muzeum Antropocenu. Dwukrotna stypendystka MKiDN.

* Spektakl z udziałem tłumacza języka migowego

O projekcie „To działa! Cykl warsztatów integracyjnych”

Jeśli czas realizacji projektu miał coś uzmysłowić jego uczestnikom, to z pewnością najważniejszą z tych rzeczy był brak barier stawianych między odbiorcami kultury – tymi niepełnosprawnymi i tymi normatywnymi. Odpowiedzią na pytanie o sposoby wyjścia poza schematy okazały się działania kierowane do każdej z tych dwóch grup odbiorców. Udało się nam zaproponować pełnowymiarowe działania – warsztaty inkluzywne, których uczestnikami były osoby niepełnosprawne oraz osoby normatywne. Oprócz umiejętności wynikających z ich tematyki: taniec, teatr, muzyka czy plastyka – najważniejszym ich celem była jednak zmiana myślenia o kulturze, już nie takiej, która dzieli, ale w której jest miejsce dla wszystkich. Niezwykle miło było wyciągać takie wnioski i z równie wielką radością planować kolejne działania. Warsztaty i spektakl to podjęcie trudnego wyzwania oswajania z tematem inności oraz nauka szacunku dla samego procesu tworzenia.

fot. Paweł Fiejdasz

W ramach projektu „To działa! Cykl warsztatów integracyjnych” odbyły się warsztaty dla osób z niepełnosprawnością i normatywnych: warsztaty cykliczne trwające od lipca do grudnia, podczas których przygotowano spektakl oraz małe formy warsztatowe, czyli taniec dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, muzyka i śpiew dla osób niesłyszących i niemówiących, sztuki wizualne dla osób niewidzących, teatr i animacja dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Bezpośrednimi odbiorcami wydarzeń były osoby w niemal każdym wieku, pośrednimi – instruktorzy i nauczyciele. Warsztaty taneczne dla osób z dysfunkcją ruchu i normatywnych – jeszcze w trakcie realizacji projektu – doczekały się kontynuacji i zostały włączone do regularnej oferty edukacyjnej RCKP.

Spektakl „Znikające królestwo” zrealizowano w ramach projektu „To działa! Cykl warsztatów integracyjnych”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Organizator: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

Partnerzy: Fundacja na rzecz Kultury Walizka, II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie, Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu, Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Niebieska 21”, Niepubliczne Przedszkole Integracyjne „Planeta 21”, Grupa GraTy

Konsultant merytoryczny: Centrum Challenge

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne