EN
20.05.2022, 13:14 Wersja do druku

Kraków. Premiery w Teatrze Groteska i Operze Kameralnej oraz „Lekcja anatomii" w Cricotece

fot. mat. teatru

Prezent Teatru Groteska dla najmłodszych gości z Ukrainy

TEATR GROTESKA, sobota

Teatr Groteska wymyślił spektakl specjalnie dla dzieci z Ukrainy. W programie wiersze, lalki i teatr cieni w wykonaniu dwojga ukraińskich aktorów. Premiera „Karuzeli wierszy" w sobotę.

Najnowszy spektakl Teatru Groteska to podarunek dla ukraińskich dzieci, które musiały opuścić swoje domy z powodu agresji zbrodniarza wojennego Putina, od aktorów z Ukrainy, których życie w rodzinnym kraju również było zagrożone. - „Karuzela wierszy" to wyjątkowy spektakl, tworzony od początku w języku ukraińskim. Czterdzieści radosnych minut zapomnienia o smutnych przeżyciach i kontaktu z kulturą w ojczystym jeżyku - zapowiada Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska. Spektakl jest owocem współpracy reżyserskiej Lecha Walickiego oraz Denisa Lemaikina, aktora Kijowskiego Miejskiego Akademickiego Teatru Lalek, założyciela, dyrektora artystycznego i wykładowcy Teatru „LITO" w Kijowie. Twórcy sięgnęli do wierszy polskich i ukraińskich poetów, m.in. Juliana Tuwima, Danuty Wawiłow, Grigorija Falkowicza i Olek-sandra Parhomienki. - Widzowie poznają zapominalskiego Pana Hilarego i rozśpiewaną rodzinę Tralalińskich, kotka, który nie chciał iść do szkoły, myszkę, co liczyła kocie ogonki, łakomego niedźwiadka oraz wiele innych postaci - zapowiadają.

Forma „Karuzeli wierszy" będzie bardzo prosta i nawiąże do dziecięcych teatrzyków. - Za scenę służy niewielkie okno chatki. To w nim i na jego tle rozgrywają się zabawne historie, brawurowo i z humorem zagrane przez aktorów, z wykorzystaniem teatru cieni i rozmaitych technik lalkowych. Prosta scenografia umożliwia również grę poza teatrem, by łatwiej dotrzeć do małych odbiorców - zdradza reżyser.

W rolach głównych dwoje ukraińskich aktorów: Daria Kysileuska (aktorka Teatru Lalek Bajka) oraz wspomniany DenisLemaikin.

Premiera spektaklu „Karuzela wierszy" jutro (sobota) o godz. 11 w Teatrze Groteska (Skarbowa 2). Bilety do nabycia tylko w kasie teatru w godz. 8-16. Dla gości z Ukrainy wejściówki za 1 zł.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kraków” nr 116 / dodatek Co Jest Grane

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

mg

Data publikacji oryginału:

20.05.2022