Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w czwartek po raz pierwszy zostanie udostępniona zwiedzającym po trwającym trzy lata remoncie. Regularną działalność wystawienniczą w odnowionej siedzibie rozpocznie w marcu.
"To preinauguracja powrotu do działalności w tym miejscu. Na razie udostępnimy zwiedzającym sam budynek wyremontowanej galerii, jeszcze bez ekspozycji. Chcemy pokazać naszym gościom efekty modernizacji pawilonu" – powiedziała PAP Paulina Zarzycka, specjalistka ds. promocji w Galerii Bunkier Sztuki.
Zainteresowani będą mogli zwiedzić budynek w czwartek między godz. 17 a 20. Przy tej okazji Bunkier Sztuki zaprezentuje oryginalną papierową rzeźbę Jadwigi Maziarskiej oraz odsłoni jej replikę, wykonaną w kamieniu, która na stałe pozostanie w murach miejskiej galerii.
Remont Bunkra Sztuki rozpoczął się jesienią 2020 roku i objął m.in. budowę nowego systemu wentylacji, ogrzewania, systemu zabezpieczeń, poprawę rozwiązań konstrukcyjnych i wykończeniowych, wprowadzenie nowoczesnego oświetlenia i nagłośnienia.
"Nie zmienił się układ pomieszczeń ani sale ekspozycyjne, natomiast znacznie zmieniły się warunki wystawiania i przechowywania dzieł – ma to związek z nowymi systemami montażowymi, odpowiednim utrzymaniem wilgotności i temperatury" – wyjaśniła Paulina Zarzycka. "Poprawiły się także warunki zwiedzania, zwłaszcza dla osób ze specjalnymi potrzebami, a także warunki pracy w galerii, która przez wiele lat borykała się np. z brakiem klimatyzacji" – dodała.
Na czas remontu galeria działała w podziemiach Pałacu Potockich. Według zapowiedzi czwartkowe zwiedzanie siedziby Bunkra będzie jedyną okazją do jej obejrzenia przed oficjalnym wznowieniem działalności wystawienniczej. To zostało zaplanowane na 1 marca i odbędzie się wraz z otwarciem ekspozycji "Daj mi wszystko".
"Będzie to pokaz dzieł sztuki współczesnej, które Andrzej i Teresa Starmach podarowali dwóm krakowskim muzeom – Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz Muzeum Fotografii MuFo" – zapowiedziała Paulina Zarzycka.
Na wystawie znajdą się prace m.in. Magdaleny Abakanowicz, Tadeusza Kantora i Jerzego Nowosielskiego. Kolekcjonerzy przekazali część swoich prywatnych zbiorów miejskim instytucjom w listopadzie ub.r.
Do końca 2024 roku planowane jest także odtworzenie kawiarni przed budynkiem galerii, w formie szklanego pawilonu. Już w tym roku odwiedzający będą mogli skorzystać z kawiarni we wnętrzach Bunkra.
Galeria jest jedynym w obrębie Starego Miasta obiektem architektury brutalistycznej. Budynek Bunkra Sztuki powstał w 1965 roku jako siedziba krakowskiego Biura Wystaw Artystycznych. Autorką jego projektu jest Krystyna Tołłoczko-Różyska. Charakterystyczną fasadę wykonaną z betonowych odlewów drewnianych szalunków zaprojektowali Stefan Borzęcki i Antoni Hajdecki. Przez 55 lat siedziba Bunkra Sztuki nie była poddawana modernizacji. Koszt zakończonego teraz remontu wyniósł miasto 22 mln zł.