EN

28.08.2021, 08:30 Wersja do druku

Kraków. Wrześniowa edycja 34. ULICA Festival

Początek września należeć będzie do Teatru KTO, 4 i 5.09, tuż przed otwarciem nowej siedziby, odbędzie się druga edycja 34. ULICA Festival. Na Rynku Głównym w Krakowie przez dwa dni wystąpią zagraniczne teatry uliczne, performerzy i akrobaci. Na wszystkie spektakle wstęp jest wolny.

fot. Anna Kaczmarz

Chcemy, aby 34 ULICA dostarczyła widzom nie tylko wzruszeń, ale również uprzytomniła 
z całą siłą, że w teatrze nic nie zastąpi żywego kontaktu aktora z widzem, człowieka z drugim człowiekiem. 

Festiwal przypomni publiczności nieuczęszczane ostatnio ulice i place Krakowa. Pokaże je 
w nowych, niespotykanych i dziwnych kontekstach. Zapraszam na „Dziwne zdarzenia. Reaktywacja” 34 ULICY.

Dyrektor Jerzy Zoń

Program wrześniowej edycji 34. ULICA Festival

Leo Bassi, czyli włoski klaun, komik, prezenter i aktor urodzony w Nowym Jorku. Sam siebie określa mianem błazna. Wyróżnia się wyrazistymi poglądami: jest krytyczny wobec kapitalizmu, wszelkiej ideologii i instytucji państwowych. 

Uczono mnie, że klaun powinien stać po stronie klasy niższej i uboższej, jasno i głośno wyrażać to, co myślą zwykli ludzie – mówi Leo Bassi. 

W swoich spektaklach odwołuje się do współczesności, często krytykując i wyśmiewając niesprawiedliwość społeczną i hipokryzję polityków. Podczas 34. ULICY pokaże poruszające przedstawienie Ja, Mussolini! Wcielając się w postać włoskiego przywódcy i twórcy faszyzmu Benito Mussoliniego, Leo Bassi w przewrotny sposób łączy żart i głęboką refleksję nad współczesnymi radykalizmami i politycznymi manipulacjami, przed którymi, jego zdaniem, należy bronić się z całych sił. Jak? Oddajmy głos samemu artyście:

Czyż można wyśmiać faszyzm lepiej niż poprzez jego twórcę? Faszyzm potrzebuje ludzi stłamszonych i zastraszonych, ale my, klauni, jesteśmy na pierwszej linii walki, stosując śmiech jako antidotum na ideologię przemocy.

Francuskie stowarzyszenie artystów i performerów Les ELéments DISPOnibles pokaże spektakl K.K. (KLOWN KONZEPT).Bohater tego spektaklu nie ma imienia i nie mówi. W towarzystwie fotografa przemierza miasto i zabawia przypadkowych przechodniów. Głównym zadaniem fotografa jest przede wszystkim uchwycenie emocji publiczności w reakcji na działania klauna. W ten sposób powstaje wyjątkowa galeria zdjęć mieszkańców miasta. 

Pochodzący z Wirginii Paul Morocco występował jako członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Żonglerów w rozmaitych klubach komediowych Stanów Zjednoczonych. Swój głośny spektakl Ole!zaprezentował po raz pierwszy w 1990 roku na Międzynarodowym Festiwalu Mimów w Londynie. Po ponad 20 latach na Rynku Głównym w Krakowie będziemy mieli również okazje poznać El Macho, El Gentleman & El Grotesquo, czyli trzech latynoskich kochanków (Dobrego, Złego i Brzydkiego) w gwiazdorskim pojedynku. W Olé! zabrzmią dźwięki ognistego flamenco i gorącej salsy, a także bluesa, jazzu i popu. Odważny i twórczy spektakl łączy wirtuozerską grę na gitarze, żonglerkę owocami i jajami oraz taniec flamenco wykonywany w zawrotnym tempie. 

Łopaty do śniegu, miotły, kilogramy kukurydzy: wszystko to – uruchamiane rękami artystów – w zadziwiający sposób przemieszcza się i „tańczy”. Publiczność zostaje porwana w choreograficzno-muzyczną podróż poprzez zmieniające się obrazy i sytuacje. Baïna[na] to doskonały spektakl wykonywany w przestrzeni przez francuską grupę Le Bistaki.

Widowiskowe animacje na rozkołysanych tyczkach pokaże TNT Shows, czyli profesjonalny zespół akrobatów, tancerzy i cyrkowców. 

Kiedy tańczymy na szczytach tyczek, wydaje nam się, że fruniemy w powietrzu. Jest to wyjątkowe poczucie wolności. Lot w stronę publiczności jest jak zstępowanie z nieba, które sprawia, że czujemy się jak aniołowie – mówią twórcy przedstawienia Ruchome tyczki.

Viktor Černický zanurza się w nieskończony wysiłek budowania, rekonstruowania i burzenia uniwersum spektaklu PLI składającego się z działań jednego człowieka, obsesyjnego rytmu i… 22 biurowych krzeseł. W efekcie tworzy inteligentny i żartobliwy spektakl będący metaforą nieustającej ludzkiej dynamiki, cierpliwości i wytrwałości.

A kto wystąpi podczas 34.ULICY z Polski?

Teatr Pijana Sypialnia, czyli grupa aktorów, muzyków, śpiewaków i tancerzy, którzy o teatrze myślą niestandardowo. Ich widowisko wyróżnia połączenie aktorstwa z wielogłosowym śpiewem, tańcem i muzyką na żywo. Grupa odnajduje zakurzone teksty i melodie i odważnie łączy je ze współczesną popkulturą – dlatego czasem nazywana jest „teatrem vintage”. Celem Teatru Pijana Sypialnia jest przede wszystkim dostarczanie widzom nieskrępowanej radości i pozytywnej energii. Łojdyrydy i…na scenie będą królować: kujawiak, oberek i mazur, a uszy naszych gości wypełni ludowa muzyka w nowoczesnej interpretacji.

34. ULICA Festival dla dzieci

Podczas festiwalu nie zapominamy również o najmłodszych widzach. W sobotę 4.09 o godz. 14:00 i w niedzielę 5.09. o godz. 16:00 Teatr Pinezka pokaże jeden z uwielbianych przez dzieci przedstawień - Marionetki Clowna Pinezki. Spektakl tworzą marionetkowe gwiazdy, które występowały w różnych spektaklach Teatru Pinezka przez ostatnie 30 lat. Wszystkie są ręcznie robione przez Przemysława Grządzielę - dyrektora. Clown Pinezka objechał z nimi prawie cały świat i zdobył bardzo wiele nagród na różnych festiwalach. Dodatkową atrakcją jest muzyka na żywo z oryginalnej hiszpańskiej katarynki „barrel piano” Flaventia.

ULICA Festival – miejsce dostępne dla każdego

Podczas ULICY zatroszczymy się o seniorów i osoby z niepełnosprawnościami. Stworzymy specjalnie dla nich wydzielone strefy oraz zapewnimy asystentów, którzy pomogą 
w przemieszczaniu się i zajmowaniu wygodnych miejsc z najlepszą widocznością. 

Festiwal jest organizowany zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego.

Pełny program ULICY: Tutaj

ULICA Festival finansuje Miasto Kraków.

34. ULICA Festival

Dziwne zdarzenia. Reaktywacja

Act 2

4, 5.09.2021

Kraków

Dyrektor artystyczny Jerzy Zoń

wstęp wolny

Źródło:

Materiał nadesłany