EN
14.01.2022, 08:34 Wersja do druku

Kraków. Wkrótce premiera w Teatrze KTO

Teatr KTO zaczyna rok 2022 od premiery. To sztuka o przekraczaniu granic inspirowana baśnią Hansa Christiana Andersena. „Serena - traktat o samogłoskach", instalacja teatralna Joanny Braun, od 21 stycznia na scenie przy Zamoyskiego.

Po wyjątkowym balu noworocznym czas na pierwszą premierę. „Serena - traktat o samogłoskach" autorstwa Joanny Braun w reżyserii Katarzyny Anny Małachowskiej nawiązuje do „Małej syrenki" Hansa Christiana Andersena. - Miłość nieustannie przeplata się z poczuciem pustki. Bohaterowie postawieni są w sytuacjach granicznych, w których nie istnieją jednoznaczne wybory. Tytułowa Serena (pół kobieta, pół ryba) postanawia totalnie zdekonstruować swój świat. Przekracza wszelkie granice istnienia. Znając konsekwencje, zarówno ona, jak i Książę decydują się oddać ostatecznej miłości. Spektakl jest swego rodzaju walką między życiem a śmiercią, żonglerką bytem i niebytem, elegią o niespełnieniu - zapowiada Joanna Braun.

Akcja spektaklu rozgrywa się w wodzie - miejscu, w którym syreny czują się bezpiecznie. Opuszczenie azylu może Serenie dać szansę na lepsze życie. Czy zdecyduje się na zmieniający wszystko krok? - Bardzo osobisty scenariusz Joanny Braun daje możliwość zupełnie nowego „odczytania" mitu o syrenie. Pełny tytuł „Serena - traktat o samogłoskach" nie jest przypadkowy, wspomniane samogłoski stanowią bowiem integralną część historii. Autorka zamyka w nich wszystkie uczucia towarzyszące bohaterom - tłumaczy reżyserka.

Dyrektor Teatru KTO Jerzy Zoń podsumowuje: - Pragniemy zaprosić widza na bal, którego dramaturgia jest nieprzewidywalna.

W sztuce wystąpią: Grażyna Srebrny-Rosa, Bartek Cieniawa, Jacek Tyszkiewicz, Marta Zoń, Szymon Pater, Aleksandra Sroka, Aurora Lipartowska, Paulina Dziuba, Magdalena Pietnoczka, Mieszko Syc, Elena Khutsidze, Michał Orzyłowski, Magda Dymsza, Wiktoria Łuczak, Tomasz Łukawski

¦» Premiera 21 i 22 stycznia o godz. 19 w Teatrze KTO (Zamoyskiego 50). Bilety w cenie 70 zł na stronie bilety.teatrkto.pl.

Tytuł oryginalny

Mała syrenka uwięziona wśród samogłosek

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kraków” online
Gazeta Wyborcza - Kraków nr 10 dodatek Co Jest Grane

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

MG