EN

23.02.2022, 11:24 Wersja do druku

Kraków. Wielkie czyszczenie żyrandola w Teatrze im. Słowackiego

fot. Klaudyna Schubert

W niedzielę 27 lutego w Teatrze Słowackiego odbędzie wielkie czyszczenie żyrandola, a także wymiana żarówek. Kupując żarówkę, można będzie wesprzeć teatr. Wydarzeniu będzie towarzyszył koncert Capelli Cracoviensis.

Sto dwadzieścia cztery żarówki oświetlają widownię Dużej Sceny od niemal 130 lat, czyli od początku istnienia tego teatru. Żyrandol ma trzy i pół metra średnicy, waży 800 kilogramów. To unikalny przykład designu końca XIX wieku. Majestatyczny żyrandol ozdabiający i oświecający Dużą Scenę Teatru im. Juliusza Słowackiego, opuszczony i asekurowany siłą ludzkich rąk na poziom podłogi, zostaje poddany rytuałowi czyszczenia i wymiany żarówek na nowe.

Opuszczanie i wciąganie go z powrotem pod kopułę gmachu teatru to przynajmniej trzygodzinny ręczny, precyzyjny proces, który od niemal stu trzydziestu lat budzi żywe emocje miłośników historii Krakowa.

Wymiana żarówek powtarza się wyłącznie raz na dwa, a czasem trzy lata. W opuszczonym do poziomu podłogi żyrandolu będzie miała miejsce 27 lutego od godziny 11.00.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Kraków. Wielkie czyszczenie żyrandola. Takie wydarzenie w Teatrze Słowackiego ma miejsce raz na kilka lat

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Anna Piątkowska

Data publikacji oryginału:

22.02.2022