15.01.2021, 11:30 Wersja do druku

Kraków. Weekend z wirtualnym "Dziadkiem do orzechów"

fot. Aleksander Barylak

Jeden z najpopularniejszych baletów klasycznych, czyli opowieść o dziewczynce, która za sprawą dziadka do orzechów wędruje przez baśniowe krainy, co roku w okresie zimowym wraca na sceny. Tym razem - między 15 a 17 stycznia 2021 roku - w wykonaniu Baletu Opery Krakowskiej będzie dostępny na scenie wirtualnej.

Trwają przygotowania do bożonarodzeniowego przyjęcia. Pod choinką pojawiają się niezwykłe prezenty, ale główną niespodzianką ma być lalka Dziadek do Orzechów. Prezent jednak okazuje się zepsuty i poza Klarą nie interesują się nim pozostali zgromadzeni. Dziewczynka opatruje lalkę, a kiedy wieczór dobiega końca, zasypia z nią w fotelu.

Baśń o „Dziadku do Orzechów i Królu Myszy” napisał w 1816 roku Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, niemiecki poeta, pisarz, muzyk i malarz. Jej francuska adaptacja pióra Aleksandra Dumasa-ojca stała się inspiracją dla twórców w Teatrze Maryjskim w Petersburgu. Baletowy kształt baśni wymyślił ojciec rosyjskiej szkoły tańca Marius Petipa, a skomponowanie muzyki powierzono po sukcesie „Śpiącej królewny” Piotrowi Czajkowskiemu. Premiera odbyła się w Petersburgu 18 grudnia 1892 roku.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Weekend z "Dziadkiem do orzechów". Balet Opery Krakowskiej na wirtualnej scenie

Źródło:

Dziennik Polski online

Link do źródła

Autor:

Julia Kalęba

Tematy w toku