09.06.2021, 13:34 Wersja do druku

Kraków. Weekend z Baletem Cracovia Danza

Balet Cracovia Danza we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa i TAURON Areną Kraków zaprasza na widowisko plenerowe Szlakiem kobiet Krakowa.

Na wydarzenie złożą się spotkania z aktywnymi mieszkankami Krakowa, aktorskie intermedia, a także premiera spektaklu Kobiety Krakowa. Historia i legenda, w reżyserii Romany Agnel, w wykonaniu tancerek i tancerzy Baletu Cracovia Danza oraz aktorek Teatru Ludowego.

fot. Sebastian Dudek

Widowisko odbędzie się 12 czerwca, Kraków. Cracovia Danza „Szlakiem kobiet Krakowa” w godzinach 12-19, na scenie plenerowej w Arena Garden przy TAURON Arenie Kraków. Premiera spektaklu zaplanowana jest na finał, na godz. 18.

Królowe Jadwiga, Bona i Barbara Radziwiłłówna, księżna Marcelina Czartoryska, malarki Olga Boznańska i Zofia Stryjeńska, aktorka Helena Modrzejewska, nestorka branży kosmetycznej Helena Rubinstein, tancerka i choreografka Janina Strzmebosz, a wreszcie współczesne nam pieśniarka Ewa Demarczyk i poetka Wisława Szymborska – to tylko niektóre z historycznych postaci związanych z Krakowem, które pojawią się w spektaklu Kobiety Krakowa. Historia i legenda Baletu Cracovia Danza. Na scenie zobaczymy też kobiety rodem z literatury – charakterną Panią Twardowską, czy Pannę Młodą i Rachelę z Wesela Wyspiańskiego.

– Poszczególne sceny, ułożone według chronologii historycznej, prezentują kobiety Krakowa w ich epoce, obyczajowym kontekście, opowiadają związane z nimi historie – opowiada Romana Agnel, reżyserka i choreograf. – Spektakl zrealizowany do muzyki ilustrującej poszczególne epoki jest również swego rodzaju przeglądem różnych form tańca oraz mody i ubiorów w danym stylu. – dodaje.

W przedstawieniu zobaczymy m.in. średniowieczne i renesansowe tańce dworskie, tańce staropolskie czy XIX-wieczne salonowe walce, ale też choreografie bardziej swobodne, a nawet charakterystyczne, jak taniec z rakietami tenisowymi, a także sceny pantomimiczne. Historie fascynujących kobiet od średniowiecza po współczesność byłyby niemożliwe do przedstawienia bez wspaniałych kostiumów autorstwa Moniki Polak-Luścińskiej i Elżbiety Wójtowicz-Gularowskiej.

Kobiety mądre, dumne, odważne, przedsiębiorcze, utalentowane, genialne – to one, ramię w ramię z mężczyznami, a nieraz idąc pod prąd, kształtowały historię, kulturę i dziedzictwo naszego miasta, bez wielu z nich współczesny Kraków wyglądałby zupełnie inaczej.To one torowały drogę współczesnym artystkom, działaczkom, lekarkom, profesorkom… Dlatego pierwsza część widowiska plenerowego zostanie poświęcona właśnie dzisiejszym fascynującym kobietom. Złoży się na nią cykl rozmów z kobietami kształtującymi dzisiejszy Kraków, które poprowadzą dziennikarki Alicja Popiel (TVP Kraków) i Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz (Radio Kraków). Wywiady przeplatane będą aktorskimi intermediami pt. Krakowskie dialogi na cztery zgrabne nogi autorstwa Michała Chludzińskiego, w wykonaniu aktorek Teatru Ludowego Marty Bizoń 
i Małgorzaty Kochan.

Kobiety Krakowa. Historia i legenda

12.06.2021, godz. 18.00

Arena Garden przy TAURON Arena Kraków

Wstęp wolny

Scenariusz i reżyseria: Romana Agnel

Choreografia: Romana Agnel, Dariusz Brojek

Kostiumy: Monika Polak Luścińska, Elżbieta Wójtowicz-Gularowska

Występują:

tancerze Baletu Cracovia Danza: Romana Agnel, Marta Baranowska, Nikoleta Giankaki, Malgorzata Nabrzeska, Ewelina Keller, Zuzanna Ruta, Anna Szczotka, Anna Szklener, Krzysztof Antkowiak, Dariusz Brojek, Michał Kępka, Sebastian Kubacki, Łukasz Szkiłądź, Sebastian Szul

aktorki Teatru Ludowego: Weronika Kowalska, Roksana Lewak, Małgorzata Krzysica, Iwona Sitkowska

oraz gościnnie: Ewa Kucharska, Aleksandra Mamulska, Kinga Ślaska

SZLAKIEM KOBIET KRAKOWA

12.06.2021, godz. 12-19

Arena Garden przy TAURON Arenie Kraków

Źródło:

Materiał nadesłany