EN

13.01.2025, 12:36 Wersja do druku

Kraków. Uczucia w świecie dziecka. Festiwal Teatrów dla Dzieci 2025

Jak co roku, w czasie ferii zimowych, Nowohuckie Centrum Kultury organizuje Festiwal Teatrów dla Dzieci, który służy nie tylko popularyzacji sztuki teatralnej wśród dzieci i młodzieży, ale także kształceniu kultury teatralnej i wyrabianiu nawyków obcowania ze sztuką. Tegoroczna edycja festiwalu skupi się na uczuciach w świecie dziecka. 

fot. mat. organizatora

Dzięki kilkunastu prezentowanym spektaklom z całej Polski młody widz będzie miał możliwość przyjrzenia się z bliska swoim uczuciom i temu jak przeżywa świat. Językiem teatralnym zachęcimy najmłodszą publiczność do odkrywania, nazywania i świadomego przeżywania emocji, które drzemią w każdym z nas. Czy zawsze musi być wesoło? Po co nam smutek? Jak radzić sobie z emocjami? Gdzie szukać szczęścia? 

Teatr Guliwer z Warszawy pokaże widzom, że odmienność w świecie małych (wampirów) daje radość, choć na pierwszy rzut oka jest straszna i przynosi smutek. „Doktor Dolittle” Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu opowie o potędze empatii, przyjaźni i mocy uważności. Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie spektaklem „Ucho” zaskoczy widzów niezwykłą, abstrakcyjną opowieścią o odwadze zdobywanej małymi kroczkami, przyjaźni, problemie samotności, ale przede wszystkim o tym, że każdy jest ważny, potrzebny i ma swoje miejsce na świecie. 

Mamy nadzieję, że prezentowane spektakle staną się pretekstem do wielu rozmów. 

Rozmów o emocjach i nie tylko.

FESTIWAL TEATRÓW DLA DZIECI 

Nowohuckie Centrum Kultury 

19 stycznia – 1 lutego 2025

szczegóły: festiwalteatrow.pl

***

FESTIWAL TEATRÓW DLA DZIECI - PROGRAM

SPEKTAKLE 

19 stycznia (niedziela), g. 11.00 i 13.00, Scena NCK

MISIACZEK – Wrocławski Teatr Lalek

Pełna ciepła i czułości opowieść o misiu, który nie może zasnąć. Wokół malucha gromadzą się leśne zwierzęta, które podpowiadają mu, jak poradzić sobie z bezsennością. Ale co zrobić, kiedy ani kołysanie, ani mleko z miodem, ani liczenie owiec nie pomagają? Co jeszcze mogłoby uśpić Misiaczka? A może… kto?

wiek widzów: 3-6 lat

bilety: 50/45 zł 

20 stycznia (poniedziałek), g. 11.00, Scena NCK

ROBACZKI – Teatr Lalek „Rabcio” – Rabka-Zdrój

Życie na łące jest wspaniałe - można bawić się w chowanego od rana do nocy, skakać na liściu jak na trampolinie, grać w berka, skakać przez Rogacza Jelonka, podglądać jak pająk plecie sieć… Jedyne, czego nie można, to chodzić nad rzekę. Bo tam są pułapki pana E! A Pan E bardzo nie lubi owadów. Chciałby je wszystkie zamknąć w słoikach, żeby nigdy nikomu nie weszły już za koszulę. Mieszka tuż za rzeką i właśnie tam planuje stworzyć Wielkie Muzeum Robaczków. Pewnego dnia Pasikonik trafia w ręce Pana E…

wiek widzów: 3-6 lat

bilety: 50/45 zł 

21 stycznia (wtorek), g. 11.00, Scena NCK

UCHO – Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana – Będzin

Ucho i Głowa – para nierozłączna. Tam gdzie jest Ucho, musi być też jakaś Głowa. Aż pewnego dnia, zupełnie niespodziewanie, Ucho zostaje samo. Głowa gdzieś znika. Ucho musi odnaleźć się w nowym miejscu i sytuacji, co nie jest łatwe, bo przecież nikt nie potrzebuje Ucha bez głowy. Prawda?

wiek widzów: 4+

bilety: 50/45 zł

22 stycznia (środa), g. 11.00, Scena NCK

MAŁY KSIĄŻE. OPOWIEŚĆ – Teatr im. Adama Mickiewicza – Częstochowa

Spektakl na motywach „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. 

Historia o dojrzewaniu człowieka do śmierci, o czułości i szacunku do innych, a przede wszystkim o czułości do siebie i tak często zaniedbywanej wrażliwości w nas samych, którą bez wątpienia możemy nazwać naszym wewnętrznym Małym Księciem. Uniwersalna historia, która niezmiennie urzeka kolejne pokolenia.

wiek widzów: 9+

bilety: 50/45 zł 

23 stycznia (czwartek), g. 11.00, Scena NCK

TAJEMNICZY OGRÓD – Teatr Zagłębia – Sosnowiec

Strata dotyka każdego, ale nie każdy potrafi się do niej przyznać i ją zaakceptować. Dotyczy to także bohaterów „Tajemniczego ogrodu”, powieści autorstwa Frances H. Burnett, którzy na różne sposoby radzą sobie z utratą najbliższych. Pan Craven – całkiem odizolowuje się od otoczenia. Mary Lenox – rzuca się w świat z niestrudzoną i bezkompromisową energią. O stracie opowiada się trudno. Ma ona wiele odcieni. W jaki sposób bohaterom „Tajemniczego ogrodu” uda się odzyskać nadzieję i wiarę we własne siły?

wiek widzów: 10+

bilety: 50/45 zł

24 stycznia (piątek), g. 11.00 i 16.00, Scena NCK

NONIEK – Teatr Lalki i Aktora – Łomża

Opowieść o bohaterze, który z niewiadomych przyczyn utracił swój dobry humor i postanawia wyruszyć w podróż, aby go odnaleźć. W trakcie poszukiwań, w towarzystwie tajemniczego detektywa Komara, Noniek przemierza Biuro Rzeczy Zagubionych, Biuro Rzeczy Znalezionych, aż wreszcie trafia do Biura Rzeczy Ukradzionych. Podczas wędrówki spotyka inne postacie, które też muszą zmierzyć się ze stratą: Ślimaka, który nie ma czasu, Robaczka bez ochoty na jabłko oraz Pająka niepanującego nad swoją pajęczyną…

wiek widzów: 4+

bilety: 50/45 zł 

25 stycznia (sobota), g. 11.00, 13.00 i 16.00, sala kameralna 203

SOKRATES W PIASKOWNICY – Teatr Małe Mi – Łódź

Radosne, rozśpiewane widowisko zapraszające do zabawy i rozmowy na każdy temat. Lalkowi bohaterowie - Sophia i Philo - siedzą w piaskownicy rozmawiając o Miłości, Złości, Odwadze i Strachu, Zabawie i Nudzie, Dzieciach i Dorosłych. Ich pytania skłaniają do rodzinnego filozofowania, zadawania kolejnych pytań i rozbudzania ciekawości świata i siebie.

wiek widzów: 2+

bilety: 45/40 zł

26 stycznia (niedziela), g. 11.00 i 13.00, studio teatralne 209

BAJKA O KRÓLEWNIE MARYSI I LODOWEJ GÓRZE – O! Teatr – Jaworzno 

W czasach, kiedy świat był jeszcze taki mały, „że na kulawym koniu można go było przejechać w dwa dni”, w Królestwie Srebrnego Szczytu na tronie zasiadał Król Patyk z Królową Tasiemką. Kochali oni mocno swoją córeczkę - królewnę Marysię, ale ta śliczna dziewczynka, ciągle rozpieszczana i chwalona, stała się kapryśna, samolubna i nieznośna dla innych. Rodzice postanowili więc wydać ją za mąż, licząc, że inne kochające serce odmieni jej charakter. Tylko kto chciałby mieć taką niesympatyczną, egoistyczną żonę? Czy uda się zmienić królewnę? 

wiek widzów: 3+

bilety: 45/40 zł

27 stycznia (poniedziałek), g. 10.00 i 12.00, studio teatralne 209

CIAŁOGRANIE – Teatr Baj – Warszawa // SPEKTAKL DLA NAJNAJÓW

Najnajmłodsi z wielką pasją i ciekawością chłoną świat wszystkimi zmysłami. Nie domyślają się jeszcze, które organy odpowiadają za oddychanie, trawienie czy wzmożoną aktywność, ale rozpoznają już pewne dźwięki czy gesty, które wykonuje ich ciało. Podczas „Ciałogrania” dostaną możliwość przyjrzenia się z boku jak wygląda ich wewnętrzny świat, jak brzmi i jak się rusza.

wiek widzów: do lat 3

bilety: 40 zł

28 stycznia (wtorek), g. 11.00, Scena NCK

ŻABA NIE ŚMIESZKA – Olsztyński Teatr Lalek

Na środku oceanu spotykamy Żabę Śmieszkę, która dryfuje spokojnie i rozmawia ze swoim ukochanym Niebkiem – tak właśnie zaczyna się ta niezwykła opowieść. Jednak co robi mała żaba na środku ogromnego oceanu? Tam, gdzie nie spotyka się prawie zupełnie nikogo? No właśnie – PRAWIE zupełnie nikogo. Bo pewnego dnia Żaba Śmieszka spotyka Meduzę i nie jest to zwyczajne spotkanie. A dlaczego Żaba Śmieszka jest Śmieszką? A może wcale nie jest ona aż taką Śmieszką, za jaką wszyscy ją brali i wciąż biorą?

wiek widzów: 5+

bilety: 50/45 zł 

29 stycznia (środa), g. 11.00, Scena NCK

INNY – Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum – Katowice

Historia bohatera (autor nazwał go Ja) brzmi początkowo jak niedorzeczna opowieść ze złego snu. Pewnego dnia Ja odkrywa nagle, że wszyscy dookoła wyglądają, mówią, myślą i zachowują się jak on. Co więcej – po prostu są nim. Koleżanki i koledzy z klasy, nauczyciele, sprzedawczyni z warzywniaka, dzieci na podwórku, a nawet rodzice! Najgorsze, że tak samo wygląda również Julka, którą chłopiec darzy wyjątkową sympatią. Rzeczywistość zrobiła się absurdalna i prawdę mówiąc, nie do zniesienia... 

wiek widzów: 8+

bilety: 50/45 zł

30 stycznia (czwartek), g. 11.00, Scena NCK

DOKTOR DOLITTLE I JEGO ZWIERZĘTA– Teatr Lalki i Aktora – Wałbrzych

Tytułowy Doktor Dolittle, zamiast ludzi zaczyna leczyć zwierzęta, ponieważ zna ich język i potrzeby – bez względu na to, czy jest to koń, czy krokodyl – dogaduje się z nimi, jak nikt inny. Jako wybitny „weterynarz”, znany na całym świecie, wyrusza do odległej Afryki, ogarniętej epidemią małpiej zarazy. W tej międzynarodowej misji towarzyszą mu jego zwierzęta: pies Jip, świnia Geb-Geb, małpa Czi-Czi i papuga Polinezja.

wiek widzów: 4+

bilety: 50/45 zł 

31 stycznia (piątek), g. 11.00, Scena NCK

URODZINY W NIGDYLANDII – Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana – Bielsko-Biała

Największym marzeniem Kocia jest mieć urodziny. A właściwie – urodzić się. Niestety do Nigdylandii wciąż nie przybywa zamówienie na Kocia. Zdeterminowany bohater z pomocą przyjaciół dostaje się podstępem na Ziemię, gdzie trafia do mysiej rodziny, a stamtąd wyrusza w dalszą wędrówkę, aby odnaleźć swoją kocią mamę. Po drodze spotyka nowych przyjaciół, dzięki którym uczy się, jak różne odcienie ma życie, miłość i przyjaźń.

wiek widzów: 5+

bilety: 50/45 zł 

1 lutego (sobota), g. 11.00 i 13.00, studio teatralne 209  

MGLISTY BILLY – Teatr Figurki – Kraków

Mówią na niego Mglisty Billy. Lubi samotność, noc, deszcz i melan­cholię. Uwielbia robić draństwa swojej młodszej siostrze Jane i topić mrówki w czekoladowej ślinie. Nie jest niedobry, „po prostu ma charakter”. I ma pewien dar – dar ciemnowidzenia. Kiedyś miał też kota Tarzana, był jego najlepszym przyjacielem, ale pewnego dnia znalazł go zesztywniałego w ogrodzie.  Co się dzieje z kocią duszą po śmierci? A przede wszystkim – co to jest śmierć? I czy wszyscy musimy tam iść? 

wiek widzów: 8+

bilety: 45/40 zł

1 lutego (sobota), g. 13.00 i 16.00, Scena NCK

NIEZWYKŁA HISTORIA SEBASTIANA VAN PIRKA – Teatr Lalek Guliwer – Warszawa

Jak być wampirkiem bez kłów? Straszyć czy śmieszyć? I co powiedzą rodzice, gdy odkryją, że młody Sebastian woli dowcipkować, niż czaić się w ciemnościach? Że nie znosi wątróbki, a lubi rzodkiewki i sałatę? Poznajcie Sebastiana Van Pirka (z tych Van Pirków). Wampirka, który musi udowodnić całemu światu, że zasłużył na miano monstrum wprost z powieści grozy. Tak przynajmniej chciałaby jego rodzina… Jednak Sebastian ma inne zdanie. Czy znajdzie własne miejsce w świecie pełnym popłochu i przestrachu?

wiek widzów: 5+

bilety: 60/50 zł

***

WARSZTATY

ROBACZKI. ŻYCIE NA ŁĄCE – warsztaty ceramiczne

20 stycznia (poniedziałek), g. 12.30, 14.00 i 15.30, sala 012

Warsztaty ceramiczne inspirowane spektaklem „Robaczki”. Uczestnicy stworzą łąkę pełną robaczków, motylków, pszczółek i innych ulubionych owadów.

prowadzenie: Krystyna Zaboklicka

wiek uczestników: 6+

bilety: 30 zł

*

MAŁY KSIĄŻĘ – warsztaty ceramiczne

22 stycznia (środa), g. 12.30, 14.00 i 15.30, sala 012

Warsztaty ceramiczne inspirowane spektaklem „Mały Książę”. Uczestnicy stworzą ilustrację do tekstu lub portret.

prowadzenie: Barbara Zgoda

wiek uczestników: 6+

bilety: 30 zł

*

MASKI, GŁOWY – PORTRET Z HUMOREM – warsztaty ceramiczne

24 stycznia (piątek), g. 12.30 i 14.00, sala 012

Warsztaty ceramiczne, które każdego wprowadzą w dobry nastrój i których efektem będą prace inspirowane maskami teatralnymi. Warsztat nawiązuje do spektaklu o Nońku, który z niewiadomych przyczyn utracił dobry humor i postanawia wyruszyć w podróż, aby go odnaleźć.

prowadzenie: Barbara Zgoda

wiek uczestników: 6+

bilety: 30 zł

*

DAJ PLAMĘ! – warsztaty plastyczne

25 stycznia (sobota), g. 12.00, sala 106

Warsztaty rozwijające nowe możliwości artystycznej ekspresji – nauka łączenia kolorów i kreatywnej interpretacji kształtów. Podczas warsztatów poznamy potencjał ukryty w kolorowych kleksach, słomkach oraz małych suszarkach.

prowadzenie: Matylda Daktyl

wiek uczestników: 5+

bilety: 30 zł

*

ANIMACJA LALKI TEATRALNEJ – warsztaty lalkowo-teatralne

26 stycznia (niedziela), g. 14.30 , studio teatralne 209

Podczas warsztatów lalkowo – teatralnych prowadzonych przez aktorów O! Teatru z Jaworzna, uczestnicy poznają różnorodne typy lalek teatralnych, podstawy ich animacji, a także tajniki konstrukcji i mechanizacji lalki. Dowiedzą się także jak nadać lalkom życie i sprawić, by wyrażały emocje i wraz z profesjonalnymi aktorami stworzą krótkie scenki teatralne. 

prowadzenie: O! Teatr 

wiek uczestników: 5+

bilety: 30 zł

*

RODZINNE WARSZTATY GRAFICZNE - drukowanie na torbach lnianych

27 stycznia (poniedziałek), g. 11.00 i 13.00, sala 115

Rodzinne warsztaty, podczas których uczestnicy nie tylko poznają tajniki grafiki warsztatowej, ale także stworzą unikalne dzieła sztuki użytkowej.

prowadzenie: Marta Wakuła-Mac

wiek uczestników: 7+

bilety: 30 zł

*

MÓJ ULUBIONY BOHATER – warsztaty graficzne 

29 stycznia (środa), g. 9.00 i 12.00, sala 115 

Warsztaty graficzne, podczas których każdy uczestnik będzie mógł graficznie przedstawić swojego ulubionego bohatera teatralnego, filmowego lub literackiego.

prowadzenie: Marta Wakuła-Mac

wiek uczestników: 7+

bilety: 30 zł

*

MOJA WYŚNIONA KRAINA – warsztaty graficzne 

31 stycznia (piątek), g. 9.00 i 12.00, sala 115 

Warsztaty graficzne, podczas których każdy uczestnik będzie mógł za pomocą grafiki przedstawić krainę, w której czułby się naj!

prowadzenie: Marta Wakuła-Mac

wiek uczestników: 7+

bilety: 30 zł

*

RODZINNE CIENIOWANKI – warsztaty teatru cieni 

1 lutego (sobota), g. 15.00, studio teatralne 209  

Celem warsztatów jest zapoznanie dzieci ze specyfiką techniki teatru cieni. W trakcie zajęć dzieci dowiedzą się jak w zabawny sposób można wykorzystać jej właściwości i jak teatr cieni potrafi pobudzać wyobraźnię, w magiczny sposób zmieniając rzeczy zwykłe w niezwykłe. 

prowadzenie: Teatr Figurki

wiek uczestników: 5-10 lat

bilety: 30 zł

***

WYSTAWY

 MIAU! CO TO ZA MINA? – wystawa interaktywna

19 stycznia-1 lutego, Biała Galeria CENTRUM

czynna codziennie w g. 10.00-15.00

Oprowadzanie kuratorskie z Moniką Chrabąszcz-Tarkowską: 19.01.2024 (niedziela), g. 12.00

wstęp wolny

Interaktywna wystawa zapraszająca dzieci w świat emocji, oparta na serii książek i materiałów edukacyjnych, które powstały na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w ramach pracy doktorskiej Moniki Chrabąszcz-Tarkowskiej. Na ekspozycję składa się zbiór ilustracji, projekcje multimedialne oraz duże elementy scenograficzne - wielkoformatowe puzzle, a także emocjonalna „piaskownica”. W trakcie zwiedzania dzieci poznają, nazywają, pokazują i rysują rozmaite stany emocjonalne, jednocześnie oswajając je poprzez zabawę. 

*

18 stycznia – 2 lutego, Szara Galeria CENTRUM

CO ROBIĄ UCZUCIA? – wystawa ilustracji (Wydawnictwo Dwie Siostry)

wystawa czynna codziennie w godzinach otwarcia NCK, Szara Galeria CENTRUM

wstęp wolny

Wystawa inspirowana książką „Co robią uczucia?” (tekst: Tina Oziewicz, ilustracje: Aleksandra Zając) - dowcipną, działającą na wyobraźnię i pełną ciepła obrazkową opowieścią o świecie uczuć. Radość, duma, zachwyt, złość, niepokój, lęk… Wszyscy znamy te emocje. Ale czy wiemy, co robią, kiedy mają wolne? Teraz możemy się dowiedzieć! Kto wspina się najwyżej jak może? Kto zagrzebuje się w ziemi? Kto brnie przez pustynię? Kto lata w bańce mydlanej? Kto depcze wszystko, co ładne? Kto zbiera ślimaki z chodnika? A kto ma piękny ogród? Sprawdźcie koniecznie! 

Szczegóły: festiwalteatrow.pl

Źródło:

Materiał nadesłany