EN

26.07.2021, 10:00 Wersja do druku

Kraków. Trzy widowiska na Festiwalu Tańców Dworskich - Kraków tańcem malowany

fot. Paweł Mazur

KIEDY TAŃCZĄ DZWONY

27.07.2021, godz. 16.00-17.30, Zamek Królewski na Wawelu

Program Baletu Cracovia Danza powstał z okazji obchodzonego w tym roku 500-lecia Dzwonu Zygmunt.Choreografka Romana Agnel w widowisku Kiedy tańczą dzwony nawiązała do początków tego słynnego dzwonu, prezentując fascynujący świat renesansowych tańców i zabaw, które odbywały się w tamtych czasach na dworze wawelskim. Barwnym tłem tej opowieści są tańce typowe dla renesansu, takie jak passamezzo, galiarda, gawot czy wolta. 

Dzięki tancerzom Baletu Cracovia Danza zaglądamy na dwór Zygmunta I Starego, fundatora dzwonu, poznajemy też ludwisarza Hansa Behama z Norymbergi, którego praca na tyle przypadła do gustu królowi, że zlecił mu wykonanie dzwonu w krakowskiej ludwisarni. W widowisku pojawia się także królowa Bona, a jej dwórki wykonują baletto tańczących dzwonów. Tancerze-dzwonnicy z dzwoneczkami przy kostkach prezentują się w żywiołowej, teatralnej moresce, a całość wieńczy wspólny finał – słynny kanon Panie Janie.

Inscenizacja i choreografia: Romana Agnel
Kostiumy: Monika Polak-Luścińska, Elżbieta Wójtowicz-Gularowska
Występują: tancerze Baletu Cracovia Danza

fot. Tomasz Korczyński

CHOPIN W SALONIE MARCELINY CZARTORYSKIEJ

28.07.2021, godz. 16.00-17.30, Willa Decjusza

Chopin w salonie Marceliny Czartoryskiejto program ukazujący bogactwo form tanecznych w muzyce Chopina. Choć kompozytor był świetnym tancerzem i rozchwytywanym bywalcem salonów w Wiedniu i Paryżu, program Baletu Cracovia Danza zwraca się przede wszystkim w stronę tego, z czego Chopin wyrósł i co stanowiło inspirację jego twórczości do końca życia na obczyźnie – muzyki polskiej, wybrzmiewającej głównie w mazurkach. Eleganckie damy i kawalerowie, bywalcy salonu w Willi Decjusza przyjmują tancerzy ludowych, prezentujących tańce, z których mazurki Chopina się rodziły – mające ludowe korzenie kujawiaki i oberki. Nie zabraknie też szlacheckiego mazura i uroczystego poloneza.

Scenerię pokazu stanowi renesansowa Willi Decjusza, w której w latach 1869-1894 mieszkała księżna Marcelina Czartoryska, słynna uczennica kompozytora. W podkrakowskiej posiadłości artystka stworzyła artystyczny salon na wzór tych paryskich, w których bywał i tworzył Fryderyk Chopin, wypełniając go pamiątkami i muzyką swego mistrza.

Chorografia: Romana Agnel, Leszek Rembowski 
Kostiumy: Monika Polak-Luścińska
Występują: tancerze Baletu Cracovia Danza

Fot. Tomasz Korczyński

HARMONIA MUNDI

29.07.2021, godz. 16.00-17.30, Dziedziniec Collegium Maius

Harmonia Mundi Baletu Cracovia Danza to program nawiązujący do astronomii i teorii Mikołaja Kopernika oraz Johanesa Keplera, a także do zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius. Przełomowe teorie naukowe stały się inspiracją dla choreografki Romany Agnel, która przedstawia je za pomocą tańca, posługując się koncepcją XVII-wiecznych alegorii, przedstawianych w maskach i z rekwizytami. W choreografiach spektaklu i tańca z XVI i XVII wieku prezentują się Słońce, Księżyc i planety układu słonecznego.

W pierwszej części w taneczny sposób przedstawione zostają: Ziemia, Słońce i Księżyc a także zależności pomiędzy nimi. Widzowie mogą wręcz zobaczyć jak Kopernik „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Druga część stworzona na podstawie Harmonii Mundi Keplera przedstawia ruchy planet układu słonecznego. Częstotliwość dźwięków charakterystyczna dla każdej planety została przetworzona na częstotliwość ruchów, które prezentują tanecznie planety, jednocześnie ukazując zależności i położenie każdej z nich względem siebie. Program kończy niezwykła, oryginalna XVI-wieczna choreografia Contrapasso Nuovo, której autorem jest włoski mistrz tańca Cesare Negri, zbudowana na bazie danych matematycznych i figur geometrycznych.

Choreografie: Romana Agnel oraz oryginalne choreografie z traktatów F. Carosooraz C. Negri
Kostiumy i rekwizyty: Monika Polak – Luścińska
Występują: tancerze Baletu Cracovia Danza

Źródło:

Materiał nadesłany