EN
1.04.2023, 03:00 Wersja do druku

Kraków. Tradycyjna Wielkanoc w Krakowie; w święta Emaus, Rękawka i Misteria Paschalia

Tradycyjny odpust Emaus, święto Rękawki na Kopcu Krakusa, konkurs na drzewko i festiwal Misteria Paschalia po raz kolejny znalazły się w kulturalnej ofercie miasta na Wielkanoc. Pierwsze wydarzenia rozpoczną się w ten weekend.

fot. mat. organizatora

"Rolą tych wydarzeń jest interpretowanie dziedzictwa kulturowego Krakowa, wydobywanie tego, co uważamy za wartościowe, co stanowi naszą lokalną tożsamość, odrębność w globalizującym się świecie. Poszukujemy skrzyżowania tradycji chrześcijańskich, słowiańskich, typowo polskich, na przecięciu rytuałów, obrzędów, muzyki, sztuki, ale także kulinariów" - podkreślił Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Plany tegorocznej oferty kulturalnej na święta zaprezentowali podczas konferencji prasowej w Pałacu Krzysztofory przedstawiciele krakowskich muzeów i instytucji kultury. Program zainauguruje już w niedzielę koncert Capelli Cracoviensis, która w Teatrze Słowackiego wystąpi z "Pasją według św. Mateusza" J.S. Bacha. W weekend też rozpoczną się wydarzenia towarzyszące 20. festiwalowi Misteria Paschalia. Europejski festiwal muzyki dawnej potrwa do 16 kwietnia i zakończy się tym razem koncertem dedykowanym obrządkom wschodnim.

W samą Wielkanoc w mieście będą się odbywać wydarzenia znane krakowianom od pokoleń - salwatorski odpust Emaus w Poniedziałek Wielkanocny i tradycyjne święto Rękawka na Kopcu Krakusa dzień później.

"Od zeszłego roku odpust Emaus organizowany jest w zmienionej formule, której głównym założeniem jest eksponowanie dziedzictwa kulturowego, utrzymanie tradycyjnego charakteru odpustu i położenie akcentu na wartości tradycyjne, rzemieślnicze, promowanie tego rzemiosła i rękodzielnictwa" - zaznaczyła Małgorzata Sadowska, zastępca dyrektora Krakowskiego Forum Kultury organizującego to wydarzenie.

Emaus będzie się odbywał od godz. 9 do 17 i weźmie w nim udział 110 wystawców. Wydarzeniu będzie towarzyszyła plenerowa wystawa o historii tego odpustu, warsztaty w ogrodach Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Senatorskiej 35, podczas których powstanie wielkoskalowe drzewko emausowe, a także pokonkursowa wystawa drzewek w Pasażu Krzysztofory przy Rynku Głównym w Krakowie.

Dzień później na Kopcy Krakusa odbędzie się Rękawka, a jej przewodnim motywem będzie przybycie Słowian na teren obecnej Małopolski. Uczestnicy będą mogli zobaczyć rekonstrukcje wczesnośredniowiecznych zwyczajów Słowian związanych z wiosennym świętem zmarłych, obejrzeć z starcie dwóch armii czy zajrzeć do słowiańskiej osady. W programie także jarmark sztuki i potraw tradycyjnych.

Dodatkowe wydarzenia będą towarzyszyć również Targom Wielkanocnym na Rynku Głównym w Krakowie - to m.in. konkurs palm w Niedzielę Palmową, święcenie pokarmów w Wielką Sobotę oraz Siuda Baba w Poniedziałek Wielkanocny.

"Zapowiada się przepiękny czas, bogaty w tradycje, obrzędy, ale też przeżycia duchowe. To wszystko jest kierowane do tych, którzy Kraków w tym czasie odwiedzą, ale też mieszkańców Krakowa, którzy nie wyobrażają sobie Wielkanocy bez święconki na Rynku, Poniedziałku bez Emausu, Wtorku bez Rękawki, albo w ogóle całego Wielkiego Tygodnia bez Misteriów Paschaliów" - przyznał Robert Piaskowski.

Wydarzenia wielkanocnej oferty kulturalnej, jak i inne wydarzenia odbywające się w historycznym centrum miasta, opiniuje Zintegrowane Centrum Zarządzania Dziedzictwem Krakowa. Pełnomocnik prezydenta ds. Kultury podczas spotkania z dziennikarzami podsumował też 3-letnią działalność zespołu: "Mam wrażenie, że po tych trzech latach, zaopiniowaniu prawie tysiąca wydarzeń, wystaw, festiwali, targów, koncertów, społecznych przedsięwzięć, uzyskaliśmy rodzaj harmonii, na której nam na początku zależało. Czyli w dużej mierze uspokoić historyczne centrum miasta, odkryć nowe place, nowe skwery" - wyjaśnił Piaskowski. "Wydaje mi się, że udało nam się tę zmianę osiągnąć i ona jest widoczna" - powiedział.

Źródło:

PAP

Autor:

Julia Kalęba

Wątki tematyczne