EN
22.03.2021, 08:36 Wersja do druku

Kraków. "The Golden Dragon" Karoliny Sofulak na Festiwalu Opera Rara

Trwa wirtualna odsłona festiwalu Opera Rara 2021. Bohaterem najbliższego spektaklu będzie złoty smok. „The Golden Dragon" Petera  Eötvösa reżyserii Karoliny Sofulak.

Tytułowych złotych smoków na świecie i w Polsce nie brakuje. Zwłaszcza w branży gastronomicznej - chińskich restauracji o takiej nazwie jest wiele. Czy wypada, by dumny symbol cesarskich Chin kojarzył się z fast foodami?

- Mityczny stwór, niegdyś obiekt kultu, w nowych czasach znalazł nowe zatrudnienie. Błąka się po szyldach rozmaitych interesów wraz z ich pracownikami, którzy często w poszukiwaniu poprawy losu opuścili Chiny, i podobnie jak oni, zmienia swoją tożsamość, tak nietrwałą i chwiejną w zglobalizowanej rzeczywistości - mówi Karolina Sofulak, reżyserka. Roland Schimmelpfenning, autor dramatu, na podstawie którego powstał spektakl „The Golden Dragon", stworzył mozaikowy tekst o naszej mozaikowej współczesności, pokazując ją z perspektywy kuchennych zapleczy zaludnionych postaciami borykającymi się z biedą, wyobcowaniem, upokorzeniem.

- Ich losy krzyżują się tu w zaskakujący sposób, mnożą się drastyczne i absurdalne sytuacje - bez cienia sentymentalizmu, za to dosadnie pokazując, jak nieporadnie i okrutnie urządziliśmy życie sobie i innym - zdradza reżyserka.

W operowym spektaklu wezmą udział: Robin Steitz (sopran), Helena Rasker (mezzosopran), Peter Tantsits i Karol Kozłowski (tenor), Łukasz Klimczak (baryton), Spółdzielnia Muzyczna. Artystów poprowadzi dyrygent Edo Frenkel.   

-» Premiera „The Golden Dragon" 24 marca o godz. 19. Wszystkie spektakle Opery Rary można oglądać na playkrakow.com. Festiwal potrwa do lipca. Program będzie aktualizowany na stronie operarara.pl. Na festiwal zapraszają Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Capella Cracoviensis.

Tytuł oryginalny

Złoty smok

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Kraków nr 65 dodatek Co Jest Grane

Autor:

MG

Data publikacji oryginału:

19.03.2021