Trwa wirtualna odsłona festiwalu Opera Rara 2021. Bohaterem najbliższego spektaklu będzie złoty smok. „The Golden Dragon" Petera Eötvösa reżyserii Karoliny Sofulak.
Tytułowych złotych smoków na świecie i w Polsce nie brakuje. Zwłaszcza w branży gastronomicznej - chińskich restauracji o takiej nazwie jest wiele. Czy wypada, by dumny symbol cesarskich Chin kojarzył się z fast foodami?
- Mityczny stwór, niegdyś obiekt kultu, w nowych czasach znalazł nowe zatrudnienie. Błąka się po szyldach rozmaitych interesów wraz z ich pracownikami, którzy często w poszukiwaniu poprawy losu opuścili Chiny, i podobnie jak oni, zmienia swoją tożsamość, tak nietrwałą i chwiejną w zglobalizowanej rzeczywistości - mówi Karolina Sofulak, reżyserka. Roland Schimmelpfenning, autor dramatu, na podstawie którego powstał spektakl „The Golden Dragon", stworzył mozaikowy tekst o naszej mozaikowej współczesności, pokazując ją z perspektywy kuchennych zapleczy zaludnionych postaciami borykającymi się z biedą, wyobcowaniem, upokorzeniem.
- Ich losy krzyżują się tu w zaskakujący sposób, mnożą się drastyczne i absurdalne sytuacje - bez cienia sentymentalizmu, za to dosadnie pokazując, jak nieporadnie i okrutnie urządziliśmy życie sobie i innym - zdradza reżyserka.
W operowym spektaklu wezmą udział: Robin Steitz (sopran), Helena Rasker (mezzosopran), Peter Tantsits i Karol Kozłowski (tenor), Łukasz Klimczak (baryton), Spółdzielnia Muzyczna. Artystów poprowadzi dyrygent Edo Frenkel.
-» Premiera „The Golden Dragon" 24 marca o godz. 19. Wszystkie spektakle Opery Rary można oglądać na playkrakow.com. Festiwal potrwa do lipca. Program będzie aktualizowany na stronie operarara.pl. Na festiwal zapraszają Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Capella Cracoviensis.