EN
24.02.2022, 08:34 Wersja do druku

Kraków. Teatry z Niemiec, Austrii i Szwajcarii protestują przeciwko odwołaniu Krzysztofa Głuchowskiego

Pod listem w tej sprawie podpisali się m.in. dyrektorzy scen w Berlinie, Wiedniu, Bazylei, Monachium i Kolonii.

Planowane odwołanie dyrektora Teatru im. Słowackiego wywołało poruszenie nie tylko w polskim środowisku teatralnym. Za Krzysztofem Głuchowskim wstawiły się zespoły teatralne z całego kraju, list w jego obronie napisał również Marian Turski. Powód? Decyzja zarządu województwa małopolskiego, który wszczął procedurę odwoławczą, jest odpowiedzią na polityczne zamówienie prawicy, która nie może wybaczyć dyrektorowi inscenizacji "Dziadów" w reżyserii Mai Kleczewskiej.

Teatr w zagrożeniu

Ale próba usunięcia Głuchowskiego z teatru wywołała również międzynarodowy skandal. Jak dowiedziała się "Wyborcza", wczoraj do biura marszałka Witolda Kozłowskiego trafił list podpisany przez blisko 80 najważniejszych niemieckich twórców teatralnych.

"Jednoznacznie popieramy Krzysztofa Głuchowskiego oraz Teatr im. Słowackiego w utrzymaniu artystycznej wolności w Polsce, która od 2016 roku znajduje się w ciągłym zagrożeniu" - czytamy w liście. Artyści żądają od urzędu marszałkowskiego pozostawienia Głuchowskiego na stanowisku dyrektora, a od ministra Glińskiego obiecanego dofinansowania w wysokości 3 mln zł dla teatru. "Nie ma zasadniczych, tak artystycznych jak i prawnych, powodów do odwoływania dyrektora w połowie kadencji" - uważają sygnatariusze.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Teatr im. Słowackiego. Teatry z Niemiec, Austrii i Szwajcarii protestują przeciwko odwołaniu Krzysztofa Głuchowskiego

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kraków” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

om

Data publikacji oryginału:

23.02.2022

Wątki tematyczne