EN

21.10.2022, 18:23 Wersja do druku

Kraków. „Tango”, „Tosca” i „Kopernik” na scenie Opery Krakowskiej w nowym sezonie

mat. teatru

"Tango", "Tosca", "Pora jeziora. Warmińska opowieść wigilijna", "Wanda" i "Kopernik" - to niektóre z tytułów, które w sezonie 2022/2023 znajdą się w repertuarze Opery Krakowskiej. W instytucji rozpocznie też działalność Studio Operowe.

To pierwszy sezon artystyczny Opery Krakowskiej pod kierownictwem Piotra Sułkowskiego, nowego szefa instytucji.

"Będzie to rok, w którym będziemy chcieli z naszymi wszystkimi artystami pokazać, jak jesteśmy uniwersalni i jak potrafimy podążać za duchem czasu. Będziemy chcieli realizować wspaniałe produkcje operowe, ale również będziemy chcieli mieć w repertuarze pozycje, które będą edukacyjne, będą rozwijały najmłodszych melomanów, będą historycznie ważne, a także takie, na które będzie mógł przyjść widz, który z operą nie jest na co dzień zaprzyjaźniony, ale jak przyjdzie do niej, to już z niej nie wyjdzie. Musimy być otwarci na każdego widza" - podkreślił dyrektor Opery Krakowskiej. Podczas konferencji prasowej wraz z realizatorami spektakli zapowiedział widowiska, które w następnych miesiącach będzie można obejrzeć na scenie przy ul. Lubicz w Krakowie.

Zgodnie z tymi planami w listopadzie w Operze zostanie wystawione "Tango" z librettem Michała Dobrzyńskiego na podstawie dramatu Sławomira Mrożka, napisane na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej. Młodsza widownia zostanie zaproszona na "Bajkę o rybaku i złotej rybce" skomponowaną przez pianistkę, kompozytorkę i pedagog Olenę Leonovę. Natomiast w grudniu na afiszu pojawią się kolejne tytuły: "Tosca" oraz "Pora jeziora. Warmińska opowieść wigilijna", a dla dzieci "Tajemnice rękawiczki. Opowieść o Smoku Wawelskim".

"Do +Toski+ zaprosiliśmy oprócz naszych artystów również tych, którzy w tej chwili w tych inscenizacjach na całym świecie biją rekordy popularności. Wszyscy, którzy podążają za sławnymi artystami po Polsce i świecie, mam nadzieję, że będą mogli również przychodzić do krakowskiej opery, żeby te wielkie polskie i zagraniczne nazwiska usłyszeć w naszych produkcjach" - zapowiedział spektakl Piotr Sułkowski, dodając, że w tym czasie krakowscy artyści będą występować na scenach za granicą. "Robimy wszystko, żebyśmy stali się niezwykle ważną instytucją z najlepszą marką" - dodał.

Nowy dyrektor Opery zaprosił na krakowską scenę również zespół Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, którą prowadził od 2011 roku. Artyści z Olsztyna wystawią musical "Pora jeziora. Warmińska opowieść wigilijna" inspirowany legendami regionu. Widowisko łączy w sobie przeszłość i teraźniejszość, odwołując się do tradycji i lokalnego folkloru.

W planach Opery Krakowskiej na pierwszy kwartał 2023 roku znalazła się "Wanda" Joanny Wnuk-Nazarowej do słów misterium Cypriana Kamila Norwida, której prapremiera odbyła się we wrześniu 2021 roku na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu. Pierwsze dzieło operowe w katalogu kompozytorki po raz pierwszy zaistnieje na scenie teatru operowego.

"Wanda leżała w moim sercu i w głowie od młodości" - podkreśliła podczas konferencji prasowej Joanna Wnuk-Nazarowa. Kompozytorka przypomniała, że fascynacja tą sztuką zaczęła się jeszcze w liceum muzycznym. Sezon artystyczny zwieńczy natomiast premiera opery "Kopernik".

Od lat największym powodzeniem na świecie cieszy się "Hamilton", musical amerykański oparty na historii amerykańskiej, pokazany bardzo nowocześnie. Austriacy byli w stanie stworzyć wspaniały musical "Elisabeth" oparty na życiu cesarzowej Sisi. A polska czeka na taki musical, taki tytuł, taką postać. I Kopernik jest taką fantastyczną, inspirującą postacią" - podkreślił Daniel Wyszogrodzki, jeden z realizatorów opery "Kopernik".

Podczas spotkania Piotr Sułkowski ogłosił również, że w Operze Krakowskiej będą mogli szkolić się młodzi wokaliści.

"Podjąłem decyzję, że stworzymy przy Operze profesjonalne Studio Operowe, które będzie połączone w trzy ważne ogniwa. Dwa już są: Studio Baletowe i Chór Dziecięcy" - powiedział dyrektor. "Brakuje tego ogniwa Studia Operowego, gdzie będziemy mogli szkolić i przygotowywać wspaniałych młodych wokalistów, którzy przede wszystkim przy współpracy z naszymi znakomitymi realizatorami, naszymi artystami, naszymi mentorami będą przez pełne dwa sezony mieli szansę doszkalania, zdobywania repertuaru, doświadczenia, uczenia się, w jaki sposób przełożyć to na sukces, wchodzenia w nasz repertuar, pokazywania talentów" - dodał.

Źródło:

PAP

Autor:

Julia Kalęba

Wątki tematyczne