Czterech podejrzanych, dwóch policjantów, narzędzie zbrodni i cała widownia świadków. Komedia kryminalna „Szalone nożyczki" na deskach Bagateli gości od 2006 r. W USA ten spektakl grany jest od 40 lat. Bagatela zagra swój wielki hit po raz tysięczny.
„125 000 godzin swojej aktorskiej pracy spektaklowi poświęciła Ewa Mitoń, która zagrała jako jedyna z obsady we wszystkich z tysiąca przedstawień. Towarzyszący jej koledzy, rzadko, nie mniej się zmieniali lub miewali koleżeńskie zastępstwa, a Ewa Mitoń - jako niezrównana Helena Dąbek - króluje w swojej niepowtarzalnej roli" - informuje Teatr Bagatela.
Tysiąc przedstawień zobaczyło w Bagateli około 350 tys. widzów. Fenomen „Szalonych nożyczek" doceniają nie tylko krakowianie, w USA nie schodzą z teatralnych afiszy od ponad 40 lat, co uhonorowano wpisem do „Księgi rekordów Guinnessa" dla najdłużej utrzymującego się w repertuarze spektaklu, który nie jest musicalem. W Polsce od łódzkiej premiery w 1999 r. utwór jest chętnie adaptowany przez rodzime teatry.
Krakowską wersję „Szalonych nożyczek" na podstawie utworu Paula Poertnera wyreżyserował Marcin Sławiński, przyznając, że kiedy podejmował się przygotowania sztuki, miał obawy, czy ta forma przyjmie się w Polsce.
- Miałem z tego powodu ogromną tremę, bo są istotne różnice w mentalności i codziennym zachowaniu pomiędzy Polakami a Amerykanami. My jesteśmy powściągliwi; wstydzimy się siebie, publicznych wystąpień, etc. Amerykanie są bardziej bezpośredni, i ten rodzaj interaktywnej sztuki jest im bliski. Ale polska publiczność „kupiła" „Nożyczki", w których jest coś pomiędzy teatrem a bingo z przewagą bingo - mówił reżyser.
Publiczności przypadła do gustu ta intryga. Antoni Wzięty jest fryzjerem, prowadzącym w Krakowie swój salon, nad którym mieszka słynna (choć nielubiana przez fryzjera) pianistka. Pewnego dnia kobieta zostaje zamordowana, a do salonu fryzjerskiego wkraczaśledczy i jego nieroztropny pomocnik. Spokojne życie fryzjera zawisa na przysłowiowym włosku. Rozpoczyna się śledztwo, w którym każdy z widzów jest świadkiem, a zakończenie dochodzenia zależy od tego, co świadkowie zeznają...
Publiczność Teatru Bagatela będzie miała okazję w najbliższych dniach zobaczyć przedstawienie w piątek (13 grudnia), sobotę (14 grudnia) i niedzielę (15 grudnia).