To opowieść o kobiecie bardzo odważnej i niezwykle dzielnej. Zastanawiamy się w spektaklu nad naturą człowieka, który jest bezkompromisowy i niezłomny - powiedziała PAP Anna Gryszkówna, reżyserka spektaklu „Nazywam się Anna Walentynowicz”. Premiera w piątek w krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa.
To kolejny spektakl reżyserowany przez Annę Gryszkównę, w którym główną rolę - wyrazistą kobiecą postać - gra Agnieszka Przepiórska. Tym razem aktorka wciela się w Annę Walentynowicz, robotnicę Stoczni Gdańskiej, współzałożycielkę Wolnych Związków Zawodowych, która uczestniczyła w najważniejszych wydarzeniach w powojennej Polsce.
"Interesowało nas przyjrzenie się Anie Walentynowicz - kobiecie, matce, robotnicy, obywatelce - natomiast kwestie polityczne, które często są poruszane w różnych kontekstach, były dla nas w tej opowieści mniej ważne. Chciałyśmy popatrzeć na Annę z innej perspektywy - bliższej naszym osobistym doświadczeniom" - powiedziała w rozmowie z PAP reżyserka Anna Gryszkówna.
Scenariusz spektaklu powstał na podstawie książki "Walentynowicz. Anna szuka raju" Doroty Karaś i Marka Sterlingowa.
"Biografia +Anna szuka raju+ Doroty Karaś i Marka Sterlingowa odkrywa wiele tajemnic o Annie Walentynowicz, których nie byłyśmy świadome. Jej pochodzenie, bardzo ciężkie dzieciństwo, śmierć mamy, służba w dworze, ucieczka z Ukrainy do Polski, potem bardzo szybkie dojrzewanie i wejście w dorosłość, samotne macierzyństwo - to były tematy, które nas bardzo zbliżyły do Anny, które chciałyśmy poruszyć i które stały się tak naprawdę esencją opowieści o kobiecie bardzo odważnej i niezwykle dzielnej. Zastanawiamy się w spektaklu nad naturą człowieka, który jest bezkompromisowy i niezłomny" - podkreśla Anna Gryszkówna.
Twórcy spektaklu zdradzają, że historia Anny Walentynowicz nie będzie opowiadana linearnie. Widzowie zobaczą najpierw kobietę, która podsumowuje swoje życie - to będzie punktem wyjścia do wspomnień o ludziach i wydarzeniach sprzed lat.
"Widzimy Annę we wszystkich barwach życia, na wielu etapach i podczas licznych zakrętów. W momentach trudnych, jak zwolnienie ze Stoczni, walka z chorobą, ale też tych najszczęśliwszych, kiedy rodziła syna, kiedy całowała dłoń Jana Pawła II, czy też kiedy przyjmowano ją z powrotem do Stoczni. Podczas spektaklu Anna próbuje przypomnieć sobie ten dzień, kiedy była naprawdę szczęśliwa" - opowiadała Agnieszka Przepiórska.
Jak dodaje, spektakl jest podróżą bohaterki, podczas której z determinacją, uporem i siłą pokonuje ona przeszkody stające na jej drodze. "To są chyba te momenty, które są wspólne dla mnie z Anną, i to one były dla mnie kluczowe przy tworzeniu roli – ta jej determinacja, wola przetrwania" - przyznała aktorka.
Premiera spektaklu odbędzie się 1 września w Teatrze Łaźnia Nowa. 2 września po spektaklu odbędzie się spotkanie z autorami książki, a także Agnieszką Przepiórską i Anną Gryszkówną. Rozmowę poprowadzi Michał Nogaś.
Prapremiera spektaklu odbyła się 14 sierpnia 2022 r., w Stoczni Gdańskie, w rocznicę wybuchu strajków sierpniowych (spektakl nosił wówczas tytuł „Anna”). Produkcją zajęła się Fundacja Nowa Strefa Kultury. Partnerem wydarzenia było Europejskie Centrum Solidarności.