EN

7.08.2024, 10:03 Wersja do druku

Kraków. Spektakl „Kobiety ’44” w Muzeum AK

Muzeum Armii Krajowej zaprasza w sobotę o godz. 18 na przedstawienie słowno-muzyczne poświęcone uczestniczkom Powstania Warszawskiego.

fot. mat. Muzeum AK

Spisane przez Agnieszkę Cubałę w książce „Kobiety ’44. prawdziwe historie kobiet w Powstańczej Warszawie" losy znanych i nieznanych kobiet stały się kanwą przedstawienia pod tym samym tytułem wyreżyserowanego przez Dominikę Ostałowską. Znana szerokiej publiczności serialowa aktorka wcieliła się także w jedną z ról w przedstawieniu.

„To książka o losach kobiet w Powstaniu Warszawskim, o ich doświadczeniach i emocjach, a także o sprawach, o których do tej pory niemal się nie mówiło, bo same kobiety długo nie chciały o nich opowiadać. Znane i nieznane uczestniczki Powstania Warszawskiego odsłaniają prawdę o walce pozbawionej  heroizmu, w której trzeba przetrwać, zabijać, chronić innych i zachować siebie. Ta książka to ich głos, tak ważny dla historii powstania i dla nas wszystkich" - czytamy w opisie książki.

Scenariusz powstał na podstawie historycznych i fabularyzowanych świadectw z Powstania Warszawskiego oraz fragmentów wspomnianej książki.

W bohaterki wcielą się znakomite aktorki: Dominika Ostałowska jako Anna Jakubowska „Paulinka", Monika Szwajnos jako Lidia Daniszewska „Lidka", Aleksandra Justa jako Danuta Szlachetko „Wira", Ewa Dałkowska jako Eleonora Galica-Zaremba „Maja" i Jadwiga Jankowska-Cieślak jako Wanda Traczyk-Stawska „Pączek". W roli narratora wystąpi Kamila Brodacka.

Opowieściom o powstańczych przeżyciach towarzyszyć będą projekcje multimedialne, powstałe z wykorzystaniem archiwalnych nagrań.

Z kolei na dziedzińcu Muzeum AK do października prezentowana będzie wystawa poświęcona poetom podziemia, znalazły się na niej m.in. rękopisy wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, osobiste zapiski Krystyny Krahelskiej i Andrzeja Trzebińskiego, wydane w podziemiu tomiki, pierścionek ślubny Haliny Bojarskiej z odłamkiem kuli, która raniła Wacława Bojarskiego, dokumenty odnalezione podczas ekshumacji ciała Tadeusza Gajcego, a także rękopis rtm. Witolda Pileckiego. Na wystawie odtworzono także podziemną drukarnię z prawdziwą maszyną drukarską z tego czasu.

Tytuł oryginalny

Powstanie Warszawskie oczami uczestniczek. Spektakl „Kobiety ’44" w Muzeum AK

Źródło:

„Gazeta Krakowska” nr 183

Autor:

Anna Piątkowska

Data publikacji oryginału:

07.08.2024

Wątki tematyczne