EN

3.12.2020, 10:00 Wersja do druku

Kraków. Specjalny koncert poświęcony pamięci Krzysztofa Pendereckiego

fot. Andrzej Rybczyński/PAP

Filharmonia Krakowska zaprasza 6 grudnia na specjalny koncert poświęcony pamięci Krzysztofa Pendereckiego

Pierwszy z grudniowych koncertów online Filharmonii Krakowskiej odbędzie się w najbliższą niedzielę, 6 grudnia, o godz. 18 i zorganizowany został w związku z 87. rocznicą urodzin mistrza Krzysztofa Pendereckiego. Podczas retransmisji na filharmonicznym kanale YouTube, Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Antoniego Wita, wykonają dzieła Rafała Janiaka, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz nieobecnego już wśród nas kompozytora.

Program otworzy po raz pierwszy wykonywany publicznie utwór o znaczącym tytule "Postscriptum 8'37"≈8(.)6...in memoriam Krzysztof Penderecki" autorstwa Rafała Janiaka – dyrygenta i kompozytora.

"Partytura jest hołdem złożonym Mistrzowi, którego miałem zaszczyt poznać osobiście. Jest to zatem „utwór biograficzny”, w którym jak w kinie, wątki z życia kompozytora przeplatają się z historią ojczystego kraju. Nie brak tu cytatów z jego muzyki – niektóre z pewnością będą od razu czytelne, inne zaś są głęboko przetworzone i zakamuflowane w gęstwinie dźwięków" - pisze Rafał Janiak.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Autor:

Paweł Gzyl

Wątki tematyczne