EN

30.12.2021, 15:08 Wersja do druku

Kraków. Sienkiewiczowska inauguracja roku w Bagateli

Spektaklem „Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits” Teatr Bagatela w Krakowie planuje pożegnać stary i przywitać nowy rok. Premiera przedstawienia, wyreżyserowanego przez Krzysztofa Maternę, odbędzie się w niedzielę, zaś przedpremierowy pokaz – w noc sylwestrową.

"Inaugurując tym na wskroś montypythonowskim spektaklem nowy rok, Teatr Bagatela zaprasza na nietuzinkowe odczytanie sienkiewiczowskich lektur" – poinformowała w czwartek PAP Magdalena Musialik-Furdyna z redakcji programu teatralnego.

Krzysztof Materna jest nie tylko reżyserem spektaklu, autorem tekstu rozpisanego na 14 aktorów, ale i odtwórcą roli Henryka Sienkiewicza. "Oto historia Polski według Henryka Sienkiewicza, specjalisty od optymizmu, w której Polacy przeglądają się w lustrze, stając się Rzymianami, walcząc pod Grunwaldem, rozpaczając nad losem biednego Janka Muzykanta i pijąc wódkę z rubasznym Zagłobą. Wszystko dzieje się tu naraz, wszystko się miesza, tworząc zupełnie wariacki kolaż, który dystansuje widzów od sztywnego myślenia o patriotyzmie i narodowych świętościach" – powiedział Materna o przygotowanym przez siebie widowisku.

Według zapowiedzi twórców, "Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits" w żaden sposób nie jest "brykiem" z lektur szkolnych, ale znajomość dzieł noblisty będzie pomocna przy obiorze tego spektaklu, opartego na abstrakcyjnym poczuciu humoru. Przedstawienie ma być zbiorem scen i scenek z udziałem sienkiewiczowskich bohaterów, którzy śpiewać będą piosenki do słów Macieja Stuhra oraz muzyki skomponowanej przez Janusza Stokłosę i Wojciecha Kilara.

Na scenie, oprócz Materny, widzowie zobaczą: Annę Branny, Natalię Hodurek, Izabelę Kubrak, Kamilę Pieńkos, Justynę Schneider, Magdalenę Wolańską, Krzysztofa Bochenka, Przemysława Brannego, Marcina Kobierskiego, Tomasza Lipińskiego, Wojciecha Leonowicza, Macieja Sajura i Marcela Wiercichowskiego.

Autorką kostiumów jest Urszula Czernicka, za reżyserie świateł odpowiada Marek Oleniacz. Choreografię przygotowali Katarzyna Zielonka i Jarosław Staniek.j

Źródło:

PAP