EN

19.01.2022, 08:30 Wersja do druku

Kraków. „Serena ...” – premiera instalacji teatralnej Joanny Braun w Teatrze KTO

Już pod koniec stycznia Teatr KTO zaprezentuje drugą premierę w swojej nowej siedzibie przy ul. Zamoyskiego 50 – instalację teatralną „Serena – traktat o samogłoskach” na podstawie autorskiej koncepcji Joanny Braun, w reżyserii Katarzyny Anny Małachowskiej.

fot. Bartek Cieniawa

Teatr KTO

ul. Zamoyskiego 50, Kraków

Premiera: 21.01.2022 g. 19.00

Premiera: 22.01.2022 g. 19.00

Kolejne prezentacje: 25, 26.02.2022 g. 19.00

Bilety: https://bilety.teatrkto.pl/

Instalacja teatralna „Serena – traktat o samogłoskach”, inspirowana baśnią Hansa Christiana Andersena „Mała syrenka”, jest opowieścią o przekraczaniu granic własnej egzystencji. Miłość nieustannie miesza się w niej z poczuciem pustki. Bohaterowie postawieni są w sytuacjach granicznych, w których nie istnieją jednoznaczne wybory.

Woda jest azylem syren, który jednak uniemożliwia im dotknięcie istoty egzystencji. Opuszczenie tej przestrzeni przez Serenę daje jej szansę na spełnienie pragnień o czystym uczuciu. Świat zewnętrzny, choć oferuje fizyczną bliskość, naznaczony jest wszechobecną Śmiercią, ryzykiem i cierpieniem. Mimo to tytułowa Serena – pół kobieta, pół ryba – przekracza wszelkie granice istnienia. W Księciu odnajduje „inność”: braterstwo wrażliwości, niezgodę na powierzchowne i pozorne doświadczanie codzienności. Znając konsekwencje, zarówno ona, jak i Książę decydują, by oddać się ostatecznej miłości. Książę jest uosobieniem czystego uczucia, pozbawionego codziennej maski. Zostaje „wrzucony” w karnawał i staje przed trudnym wyborem pomiędzy chwilowym uniesieniem oferowanym przez Narzeczoną – Śmierć, a mniej spektakularnym, lecz całkowicie bezinteresownym uczuciem Sereny.

Karnawał to pretekst do przeprowadzenia widza przez wielość światów. W tej opowieści Maski symbolizują nas – ludzi, którzy na co dzień mierzą się z niemożnością wyrażenia i nazwania uczuć. W ich uwolnieniu mają pomóc samogłoski będące swoistymi dźwiękami duszy.

Tytuł „Serena – traktat o samogłoskach” nie jest bowiem przypadkowy: samogłoski stanowią integralną część tej historii. Autorka zamyka w nich wszystkie uczucia towarzyszące bohaterom, czyni je nośnikiem emocji. Te z kolei reżyserka spektaklu Katarzyna Anna Małachowska próbuje opowiedzieć gestem – tekst scenariusza jest partyturą, dzięki której słowo zostaje przełożone na języki uniwersalne: muzyki i ruchu.

Osobista, poetycka wypowiedź Joanny Braun daje możliwość nowego odczytania opowieści Andersena – jako elegii o niespełnieniu. Długotrwały proces pracy nad scenariuszem zbiegł się z trudnym czasem pandemii, co dodatkowo uwypukliło wątki splatania się życia i śmierci.

Tekst: Aleksandra Skorupa

Dla mnie jako autora teatru pozawerbalnego, posługującego się nie słowem, a obrazem i ciałem ludzkim, instalacja teatralna „Serena – traktat o samogłoskach” jest bardzo bliska, ponieważ dokładnie wpisuje się w szczególnie interesujący mnie nurt teatru ruchu. Spektakl ten jest autorskim dziełem Joanny Braun, która nosiła go w sercu dobre kilka lat (jeśli nie kilkanaście). Koncepcja „Sereny” bardzo długo dojrzewała, w końcu jednak Joanna powiedziała, że jest gotowa do pracy. Przedstawienie traktuje o mitologii syreny, przetworzonej, współczesnej. Reżyseruje je Katarzyna Anna Małachowska. – tak o drugiej premierze na swojej nowej scenie mówi Jerzy Zoń, Dyrektor Teatru KTO

fot. Bartek Cieniawa

Scenariusz instalacji teatralnej "Serena - traktat o samogłoskach" zaczęłam pisać 6 lat temu od monologu Sereny, wyrastającego z przeżywanej traumy. Dziś kończy on całą sztukę, zamyka to, co wówczas wydawało się nieprzekazywalne. – dodaje Joanna Braun.

Scenariusz, scenografia, kostiumy: Joanna Braun

Reżyseria, choreografia: Katarzyna Anna Małachowska

Dramaturgia, współpraca reżyserska: Aleksandra Skorupa

Muzyka, opracowanie muzyczne: Dawid Sulej Rudnicki

Reżyseria świateł: Tomasz Schaefer

Kostiumy – współpraca i wykonanie: Elżbieta Kwasek

Asystentka scenografa: Katarzyna Pawelec

Wykonanie scenografii: Jacek Jastrzębski, firma Daul

Producent: Sebastian Godula

Producent wykonawczy: Urszula Swałtek

Obsada:

Grażyna Srebrny-Rosa (Serena)

Bartek Cieniawa / Jacek Tyszkiewicz (Książę)

Marta Zoń (Śmierć – Narzeczona)

Szymon Pater (Tryton)

Aleksandra Sroka (Syrena 1)

Aurora Lipartowska (Syrena 2)

Paulina Dziuba (Syrena 3)

Magdalena Pietnoczka (Maska 1)

Mieszko Syc (Maska 2)

Elena Khutsidze (Maska 3)

Michał Orzyłowski (Maska 4)

Magda Dymsza / Wiktoria Łuczak (Maska 5)

Tomasz Łukawski (Maska 6)

Czas trwania spektaklu: do 60 min


*****

Wspólnie działamy na rzecz Europy sprzyjającej integracji społecznej.

Instalacja teatralna “Serena – traktat o samogłoskach” prezentowana jest w ramach projektu Teatru KTO „Cztery odcienie teatru”, współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021, Program Kultura, Działanie 2 Poprawa dostępu do kultury i sztuki.

Teatr KTO / www.teatrkto.pl

www.facebook.com/teatrkto

Instagram: www.instagram.com/teatr_kto

Operator programu:

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu,

Partnerzy:

NewSchool

Patroni medialni:

Krakow.wyborcza.plKarnet Kraków CultureTeatralny.plRadio TOK FM

Źródło:

Materiał nadesłany