EN

21.09.2022, 07:41 Wersja do druku

Kraków. „Scena kobiet” - czytania performatywne w Narodowym Starym Teatrze

Teatr Stary w Krakowie zaprasza na cykl czytań performatywnych „Scena kobiet”.

We wrześniowym cyklu czytań performatywnych „Scena kobiet” oddajemy głos Karolinie Fortunie, Ishbel Szatrawskiej i Aleksandrze Zielińskiej - dramatopisarkom uważnie przyglądającym się otaczającej rzeczywistości, obecnie dotkliwie naznaczonej pandemią i wojną, a także wnikliwie sięgającym wzrokiem wstecz. Za pośrednictwem formy dramatycznej autorki w ciekawy, zabawny
a nieraz przejmujący sposób ukazują losy bohaterek i bohaterów, które/rzy dążąc do szczęścia
i odzyskania życiowej sprawczości, na co dzień niejednokrotnie doświadczają ludzkiej oraz systemowej przemocy a także poczucia bezradności wobec „losu” oraz uwikłania w powtarzające się mechanizmy historii.

Prezentacji sztuk w formie czytań performatywnych podjęły się reżyserki młodego pokolenia: Zofia Gustowska, Zdenka Pszczołowska i Olga Ciężkowska. Po każdym czytaniu odbędzie się rozmowa
z autorką i twórcami czytania.

Kuratorka projektu: Agata Dąbek

23 -25 września

Strefa BE, ul. Jagiellońska 1
Cena biletu na każde czytanie: 15 zł


Harmonogram czytań:

23 września godz. 19.00

Karolina Fortuna

„Oczy motyla”

Reżyseria: Zofia Gustowska

Anna Sekunda w pośpiechu zgłasza się na oddział ginekologiczno położniczy Szpitala im. św. Karetki
w okresie pandemii. Atmosfera lęku i odosobnienia spotęgowana do granic absurdu sprawia, że możliwości jej ciała osiągają granice zbyt wcześnie. Z kolei wyobraźnia Anny, obserwowanej przez futurystyczne maszyny i wojsko, wymyka się wszelkim ograniczeniom. I może dlatego odwiedza ją wszechwidzące Słoneczko z wiersza Marii Konopnickiej. Ciężarna polonistka przyjmuje też wizyty online swoich bliskich, z którymi między cyklami skurczów usiłuje osiągnąć porozumienie.

To dramatyczna historia. Babska, zabawna i smutna. Na pewno o życiu i miłości.

24 września godz. 19.00

Ishbel Szatrawska

„Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”

Reżyseria: Zdenka Pszczołowska

Ocalały z Shoah emigrant z Polski przybywa do Stanów Zjednoczonych, by robić karierę w Hollywood. Wygrywa casting organizowany przez wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer i zostaje aktorem. Wygląda na to, że ziszcza się amerykański sen. Sprawy komplikują się jednak, gdy przeszłością Hersha zaczynają interesować się agenci FBI. Czy nie jest on przypadkiem uczestnikiem międzynarodowego, komunistycznego spisku?

„Historia ma wiele przemyślnych korytarzy, dlatego nie dajmy się jej zwieść: Hersh Libkin z Sacramento w Kalifornii to naprawdę Hersz Libkin z miasta Łodzi. I tylko ironii losu przypiszmy to, że zamieszkał w mieście nazwanym od chrześcijańskiego obrządku w stanie, którego nazwa wywodzi się z kultury islamskiej. W jego rozpisanej na głosy, prowadzącej przez Auschwitz, Hollywood
i Woodstock historii rozwija się opowieść o cenie, jaką się płaci, za to kim się jest, kim chciałoby się zostać i kim widzą nas inni. Także za to, kogo się kocha i o czym wolałoby się zapomnieć. (…)”

Jerzy Jarniewicz

25 września godz. 19.00

Aleksandra Zielińska

„Kasandra Maszyna”

Reżyseria: Olga Ciężkowska

„Kasandra Maszyna” to wielogłosowy manifest kobiet świata współczesnego i antycznego, wykrzyczany językiem mieszających się ze sobą epok. Tytułowa Kasandra oddaje głos wykluczonym – gwałconym kobietom, matkom, ofiarom wojen, mieszkankom kraju Europy Wschodniej czy ekspertkom od katastrofy klimatycznej. Nowe spojrzenie na pozycję bohaterek w mitologii greckiej pokazuje, że pewne sprawy ciągle są aktualne, a to, co wywalczone raz, nie jest wywalczone na zawsze.

Projekt „Scena kobiet” ma na celu promowanie tekstów dla teatru pisanych i wystawianych przez kobiety, prezentujących kobiecą perspektywę oglądu współczesnych zjawisk o charakterze egzystencjalnym, społeczno-politycznym, historycznym i kulturowym. Stanowi on kontynuację idei wcielonej w życie w Starym Teatrze w sezonie 2018/2019 na warsztatach pisania dla kobiet „Nasz głos” zorganizowanych z okazji 100-rocznicy przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce.
W licznym gronie uczestniczek biorących udział w tamtych warsztatach znalazły się również autorki, których nowe teksty dla teatru zostaną zaprezentowane publiczności w cyklu Scena kobiet.

Źródło:

Materiał nadesłany