Po gościnnych występach w Warszawie i pokazach festiwalowych w Tychach i w Toruniu monodram Kingi Kowalskiej „Raz dokoła. Kobiety Wesela” znów będzie można zobaczyć w Krakowie. Spektakle odbędą się 16 i 17 marca na Scenie Dekerta 10 w Krakowie.
Na scenie pojawią się tylko kobiety – wyraziste bohaterki „Wesela”: Haneczka, Isia, Maryna, Rachela, Gospodyni, Panna Młoda, Kasia i Marysia – i to ich słowa, myśli, uczucia, energia i rozum będą wiodły prym na scenie. Każda z nich pragnie miłości, różnorodnie rozumianej, każda tęskni za bliskością drugiego człowieka, ale w zupełnie inny sposób to odczuwa i przeżywa, bo każda jest inna, na innym etapie drogi życiowej – są młodsze i starsze, pochodzą z różnych środowisk i stanów, posługują się ogólnopolską odmianą języka, ale również gwarą. I dzięki tej różnorodności widzowie wchodzą w kolorowy, inny świat, przepełniony muzyką, tańcem, energią i słowem – wspólnie z Kobietą Wesela przeżywają podróż po zakamarkach jej wspomnień i utraconej pamięci.
Dla widza może to być doskonała okazja, aby uczcić 123. rocznicę pierwszego wystawienia „Wesela”, obcując z dramatem czwartego wieszcza w nieco innej odsłonie. Warto zaznaczyć, iż w spektaklu Kingi Kowalskiej tekst Wyspiańskiego podawany jest wiernie, jedynie kwestie gwarowe mogą zabrzmieć nieco inaczej, gdyż zostały one uwypuklone, podbite i są wypowiadane w gwarze bronowickiej, co dodaje kolorytu przedstawieniu.
*Przedstawienie zakwalifikowało się i było pokazywane podczas 37. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora oraz na XV Tyskim Festiwalu Monodramu.
*Spektakl stanowił podstawę pracy doktorskiej zrealizowanej przez Kingę Kowalską w Akademii Teatralnej w Warszawie pod opieką artystyczną prof. Katarzyny Skarżanki.
Premiera: 5 marca 2022, Scena Dekerta 10, Kraków
Opracowanie tekstu, reżyseria oraz wykonanie: Kinga Kowalska
Opieka artystyczna: dr hab. Katarzyna Skarżanka, prof. Akademii Teatralnej w Warszawie
Choreografia: Tatiana Asmolkova
Konsultacje gwarowe: dr hab. Kazimierz Sikora, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego
Konsultacje ludowe: Katarzyna Chodoń
Nagranie partii skrzypiec: Dominika Kapuśniak
W spektaklu wykorzystano utwory Kapeli Maliszów oraz Zespołu InFidelis
Czas trwania spektaklu: 65 min.
Terminy spektakli:
16 marca 2024 roku, godz. 19:00, 17 marca 2024 roku, godz. 18:00,
Scena Dekerta 10, Kraków.