EN
29.03.2022, 14:50 Wersja do druku

Kraków. Poznaj teatr oczami jego twórców. 2. edycja Uniwersytetu Patrzenia Teatrem

Warsztaty aktorskie, dramaturgiczne, scenograficzne i choreograficzne, a także spotkania z wybitnymi twórcami teatralnymi, rozmowy o literaturze i dyskusje. To tylko część wydarzeń, które odbędą się w ramach 2. edycji Uniwersytetu Patrzenia Teatrem, realizowanego przez Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii. Najbliższe spotkania już 8 – 10 kwietnia. Warto się zapisać już teraz! Liczba miejsc jest ograniczona. 


– Tematem poprzedniej edycji Uniwersytetu Patrzenia Teatrem był wstyd. Do dyskusji zaprosiliśmy nie tylko osoby związane z teatrem, ale również dziennikarzy, pisarzy i historyków. Tym razem tematem przewodnim będzie twórca teatralny i jego warsztat – mówi Małgorzata Szydłowska, dyrektor ds. Domu Utopii, pomysłodawczyni UPT. – Do udziału w tegorocznej edycji zaprosiliśmy twórców z tak różnych dziedzin jak aktorstwo, reżyseria, scenografia, taniec i muzyka teatralna. Nie zabraknie też dyskusji o literaturze i tematach, które są dzisiaj najbardziej aktualne.

Uczestnicy projektu spotkają się m.in. z Mateuszem Pakułą, dramaturgiem, reżyserem teatralnym, autorem książki „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” oraz Justyną Elminowską, scenografką i kostiumografką, która poprowadzi warsztaty scenograficzne i z Renatą Piotrowską – Auffret, która wprowadzi uczestników w świat choreografii. Jacek Wakar, krytyk teatralny i kurator UPT, zaprosi do dyskusji o teatrze „tu i teraz” oraz tajnikach pracy recenzenta, a Szymon Kloska poprowadzi rozmowy o literaturze.

– Ważnym punktem tegorocznej edycji będzie cykl spotkań pt. „Nasłuchiwanie. Inspiracje” – mówi Jacek Wakar. – Jego gośćmi będą m.in. Dorota Kolak, Jacek Poniedziałek, Andrzej Chyra i Dorota Roqueplo, autorka kostiumów do takich filmów jak „Miasto 44” czy „Sala samobójców” w reżyserii Jana Komasy.

8 kwietnia o teatralnych kreacjach i inspiracjach, a także swoich najnowszych rolach, opowie Dominika Bednarczyk, która wcieliła się m.in. w rolę Konrada w spektaklu „Dziady” Mai Kleczewskiej i Radosław Krzyżowski, którego można aktualnie zobaczyć m.in. w spektaklu „Halka” wyreżyserowanym przez Annę Smolar.

Kto może wziąć udział w spotkaniach i warsztatach Uniwersytetu Patrzenia Teatrem?

– Projekt ma w swojej nazwie słowo „uniwersytet”, ale jesteśmy dalecy od akademickiego pojmowania nauki o teatrze – mówi Jacek Wakar. – Dlatego kierujemy nasze zaproszenie przede wszystkim do osób, które traktują teatr jako swoją pasję i chciałyby się czegoś nowego nauczyć, a przy okazji poznać ciekawych i niezwykle twórczych ludzi.

Szczegółowy program 2. edycji Uniwersytetu Patrzenia Teatrem: domutopii.pl

Bilety i karnety na wszystkie wydarzenia są dostępne w kasie i na stronie internetowej Teatru Łaźnia Nowa: bilety.laznianowa.pl

· Liczba miejsc jest ograniczona

Źródło:

Materiał nadesłany