EN

24.10.2024, 12:07 Wersja do druku

Kraków. Powstaje nowa edycja „Wykładów paryskich” Mickiewicza

Krzysztof Rutkowski, pisarz, badacz literatury, podjął się zadania przygotowania nowej edycji „Wykładów paryskich” Adama Mickiewicza, wygłaszanych w latach 1840–1844 w Collège de France. 

fot. mat. promocyjne

Wbrew praktyce kolejnych zespołów redakcyjnych Dzieł poety, które włączały do kanonicznych zbiorów jedynie przekłady Leona Płoszewskiego, Krzysztof Rutkowski łączy i publikuje wszystkie zachowane zapisy i istniejące polskie tłumaczenia (oprócz Płoszewskiego także Feliksa Wrotnowskiego) tego, co Mickiewicz jako profesor mówił i robił. Dodaje do nich tłumaczenie własne i pogłębiony erudycyjny, zarazem naukowy i poetycki komentarz. Powstaje w ten sposób niezwykła książka będąca reinscenizacją i rekonstrukcją nie mającego precedensu czynu słowa żywego o fundamentalnym (a niekoniecznie uzmysłowionym) znaczeniu dla polskiej i europejskiej kultury. Dzięki wiedzy, pracy i wyobraźni Krzysztofa Rutkowskiego możemy się zbliżyć do niego najbardziej jak to możliwe. Ze względu na wagę Mickiewiczowskiej poezji wcielonej, oryginalność koncepcji edytorskiej, ogrom wiedzy przekazywanej w komentarzach autorskich oraz jakość literacką całości, ta niezwykła edycja wydaje się jedną z najważniejszych współczesnych inicjatyw publikacyjnych. 

Część pierwsza edycji, zatytułowana L’Église et le Messie / Kościół i Mesjasz zawierać będzie wszystkie wykłady ostatniego, najsłynniejszego i najbardziej kontrowersyjnego kursu IV. Jej całość obejmować będzie cztery tomy, z których pierwszy właśnie się ukazuje, a trzy kolejne wydane zostaną w roku 2025. Ów tom pierwszy, z podtytułem Cele. Zasady. Akcje. Przedmowa trzech Francuzów, w większości wypełniają wyjaśnienia, opowieści i interpretacje Krzysztofa Rutkowskiego ukazujące i uświadamiające wyjątkowość Mickiewiczowskiego działania poezją. Jego premiera odbędzie się 31 października w ramach organizowanego w Teatrze Polskim w Warszawie wieczoru artystyczno-literackiego z udziałem Krzysztofa Rutkowskiego i Andrzeja Seweryna, który wygłosi w jego trakcie słynną Lekcję teatralną Mickiewicza. Wydawcą książki jest krakowskie żywosłowie.wydawnictwo, a jej publikacja została dofinansowana  ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz Instytutu Biblioteka Polska w Paryżu. Partnerem projektu jest Towarzystwo im. Ireny Solskiej.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

24.10.2024