EN

21.03.2022, 14:35 Wersja do druku

Kraków. „Powrót do Reims” - w Łaźni Nowej premiera na żywo!

fot. Monika kolarska

W najbliższy weekend (25, 26, 27 marca o 19:00) krakowska publiczność w końcu będzie miała okazję zobaczyć spektakl "Powrót do Reims" w reżyserii Katarzyny Kalwat, powstał on we współpracy z Nowym Teatrem w Warszawie.

Premiera spektaklu odbyła się w internecie w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.

Są jeszcze dostępne bilety: https://bilety.laznianowa.pl/

Powrót do Reims to spektakl inspirowany historią Didiera Eribona, sławnego francuskiego socjologa, i jego książką o tym samym tytule.

Eribon, pochodzący z przedmieść Reims homoseksualny intelektualista uciekł z rodzinnego miasta, by móc ujawnić swoją orientację i dokonać społecznego awansu. Wyjazd do Paryża umożliwił Eribonowi eksplorację homoseksualnej tożsamości, konserwując jednak, mimo wyznawanych lewicowych wartości, wstyd związany z robotniczym pochodzeniem jego rodziny. Dopiero śmierć ojca wywołała w nim potrzebę powrotu w rodzinne strony i zrewidowania swojej tożsamości klasowej. To doświadczenie zainspirowało go do napisania Powrotu do Reims. Książka z miejsca stała się bestsellerem. Polski przekład z 2019 roku momentalnie uzyskał status publikacji kultowej, opisującej doświadczenie analogiczne do doświadczenia pokolenia ustrojowej transformacji: osób, które w pierwszym pokoleniu dokonały rzeczywistego lub pozornego awansu społecznego dzięki migracji do dużych miast i ukończeniu studiów wyższych. Pokolenia, dla którego pochodzenie staje się wstydliwą, wypieraną tajemnicą.

Główną rolę w spektaklu gra Jacek Poniedziałek – aktor pochodzący z rodziny robotniczej z krakowskiego osiedla Olsza II, powstałego w latach 60-tych, z którego wyjechał do Warszawy. Przegląda się tym samym w biografii Eribona, jak wielu innych mieszkańców małych polskich miast, miasteczek i wsi. Symboliczne spotkanie tych dwóch nazwisk odkrywa uniwersalność i aktualność mechanizmów awansu społecznego na tle przemian, jakie dokonały się w Europie ostatnich dekad.

Rola Poniedziałka przez wielu recenzentów została okrzyknięta najlepszą w jego karierze. Aktor wraz z reżyserką Katarzyną Kalwat otrzymali nagrodę “O!Lśnienia Onetu” w kategorii Teatr – za inscenizację perfekcyjnie wykorzystującą nowe media oraz za rolę wzbogaconą o osobiste doświadczenia, poruszającą w widzu najczulsze struny.

fot. Monika Stolarska

Autor: Didier Eribon

Reżyseria, scenografia, kostiumy: Katarzyna Kalwat

Dramaturgia, tekst: Beniamin Bukowski

Muzyka: Wojciech Blecharz, Piotr Pacześniak

Video: Antoni Grałek

Audio navigator: Piotr Pacześniak

Konsultacja choreograficzna: Agnieszka Kryst

Współpraca scenograficzna i kostiumograficzna: Anna Rogóż, Natálie Rajnišová

Asystenci: Natálie Rajnišová, Anna Rogóż, Piotr Pacześniak

Montaż: Piotr Waldemar Zajączkowski

Grafika: Anna Rogóż

Inspicjentka: Katarzyna Białooka

Występują: Jacek Poniedziałek, Jaśmina Polak / Marta Malikowska*, Yacine Zmit

*obsada pokazów 25, 26 i 27 marca 2022 r.

Na podstawie: „Powrót do Reims”, Didier Eribon © Editions Fayard, France w przekładzie Maryny Ochab © Maryna Ochab. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Karakter

Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa, Nowy Teatr w Warszawie

Wsparcie produkcyjne: Komuna/Warszawa

Źródło:

Materiał nadesłany